SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Tauron chce współfinansować budowy elektrowni atomowej w zamian za energię

Do 2015 roku Tauron chce mieć w swoim portfelu kilkaset megawatów mocy z energii produkowanej w elektrowni atomowej. Propozycja złożona PGE, odpowiedzialnej za budowę pierwszej polskiej siłowni jądrowej, zakłada finansowy udział Taurona w inwestycji. Prezes spółki liczy, że w najbliższym czasie dojdzie do porozumienia i zostanie utworzony sojusz również z innymi spółkami energetycznymi.

 – Chcemy uczestniczyć w finansowaniu i chcemy stać się właścicielem części mocy pochodzących z elektrowni tak, żebyśmy mogli w sposób swobodny tą mocą dysponować – informuje Dariusz Lubera, prezes Taurona.

PGE właśnie analizuje scenariusze mające zdecydować, w jaki sposób zostanie sfinansowana budowa elektrowni jądrowej. Ten koszt szacowany jest na ok. 3-3,5 mld euro za 1 tys. MW mocy.

Do tej kwoty trzeba doliczyć jeszcze koszty okołoinwestycyjne (wykonanie badań lokalizacyjnych i środowiskowych, zakup gruntów, budowanie zasobów kadrowych, doradztwo prawne i finansowe, zatrudnienie inżyniera kontraktu). Potrzebne będą również dodatkowe środki na budowę infrastruktury przesyłowej. Łącznie więc nakłady związane z realizacją pierwszej elektrowni o mocy 3 tys. MW wyniosą ok. 35-55 mld zł.

 – Bloki jądrowe w Polsce są absolutnie niezbędne, jeśli chodzi o dywersyfikację portfela wytwórczego. W związku z tym, powiadomiliśmy już jakiś czas temu PGE o naszym zainteresowaniu uczestnictwem w takim projekcie – mówi Dariusz Lubera. – Myślę, że w najbliższym czasie dojdzie do formalnych porozumień.

Zdaniem prezesa w takim sojuszu wezmą udział również  pozostałe grupy energetyczne – KGHM i Enea. Wiodąca rola należeć będzie w tym projekcie do PGE, która w dwóch siłowniach ma posiadać co najmniej 51 proc. udziału.

 – Zakładamy  aktywne uczestnictwo w tym projekcie. Współfinansowanie go w zamian za dostęp do energii, która będzie wliczona w zakładający dywersyfikację portfel wytwórczy Taurona – wyjaśnia Dariusz Lubera.

Prezes dziś szacuje, że udział Taurona, drugiej pod względem wielkości spółki energetycznej na polskim rynku, w mocach przyszłej elektrowni wynosiłby 400 – 600 MW.

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce, o mocy ok. 3 tys. MW ma zostać uruchomiona w 2025 r. (pierwszy blok – w 2023 roku), a druga (o tej samej mocy) ma powstać do 2029 roku.

Dołącz do dyskusji: Tauron chce współfinansować budowy elektrowni atomowej w zamian za energię

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl