Telewizja Polska krytykuje Polsat za zakodowanie siatkarskiego mundialu
- Pozbawienie milionów widzów dostępu do siatkarskiego mundial jest świadomą i samodzielną decyzją Polsatu - ocenia Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP. Przypomina jednocześnie, że w 2008 roku, kiedy Polsat zakupił prawa do transmisji mistrzostw, nie zorganizowano oficjalnego przetargu.
Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn rozpoczęły się 30 sierpnia i są transmitowane w czterech płatnych kanałach Polsat Volleyball, rozpowszechnianych przez operatorów w płatnych pakietach (cena od 79 zł do 99,90 zł - przeczytaj o tym). Polsat zdecydował się na taką formę transmisji, ponieważ nie mógł dojść do porozumienia ze sponsorami.
Kibice krytykują nadawcę za zakodowanie mistrzostw. Pojawiają się jednak komentarze i takie, że Telewizja Polska - jako nadawca publiczny - nie stanęła na wysokości zadania w walce o prawa do transmisji.
TVP przypomina, że decyzja o tym, że wszystkie możliwe prawa do telewizyjnej transmisji mistrzostw posiadać będzie wyłącznie Polsat, zapadła już we wrześniu 2008 roku. Odbyło się to na skutek trójstronnego porozumienia Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) i Polskiego Związku Piłki Siatkowej oraz Polsatu. - Telewizja Polska, choć chciała, nie mogła nawet złożyć oferty, bowiem nie było oficjalnego przetargu - tłumaczy Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP.
- Kiedy na miesiąc przed mistrzostwami Telewizja Polsat oficjalnie ogłosiła - wbrew wcześniejszym zapewnieniom - że mistrzostwa mogą okazać się dla niej deficytowe i zaapelowała do nadawców telewizyjnych w Polsce o odkupienie od niej praw do transmisji, TVP była jedyną stacją, która natychmiast taką ofertę złożyła - przypomina Rakowiecki.
Polsat przyznał, że na jej ofertę sprzedaży praw do meczów polskiej reprezentacji na Mistrzostwach Świata w siatkówce mężczyzn odpowiedziała jedynie Telewizja Polska. Nie przyjął jednak propozycji publicznego nadawcy. - Nie wchodząc w szczegóły, propozycja TVP była nie do zaakceptowania, ponieważ była poniżej kosztów produkcji sygnału telewizyjnego - argumentował Maciej Stec, członek zarządu Polsatu (przeczytaj o tym).
- Telewizja Polska głęboko ubolewa, że miliony polskich widzów nie mają w efekcie takich decyzji organizacji siatkarskich i Polsatu dostępu do tak ważnego sportowego wydarzenia lub dostęp ten jest płatny i to w znacznej wysokości. Ze swej strony jednak TVP uczyniła absolutnie wszystko, co możliwe, by do takiej sytuacji nie doszło - mówi rzecznik prasowy TVP.
Rakowiecki zauważa również, że niektórzy dziennikarze i komentatorzy „powielają legendę” o winie TVP za brak transmisji Mistrzostw Świata w otwartych kanałach. Wskazuje tutaj na prowadzących wtorkowe wydanie „Szkła kontaktowego”. Mieli oni podczas rozmowy o trwających siatkarskich rozgrywkach przyznać, że TVP powinna się była lepiej postarać w walce o prawa do telewizyjnej transmisji.
W organizowanych w Polsce Mistrzostwach Świata w siatkówce mężczyzn rywalizują 24 drużyny z całego świata, które rozegrają w sumie 103 mecze. Rozgrywki odbędą się w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Bydgoszczy i Katowicach. Impreza potrwa do 21 września.
Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska krytykuje Polsat za zakodowanie siatkarskiego mundialu