Kolejne fuzje z udziałem właściciela TVN? "Niektóre firmy będą na sprzedaż"
Prezes i dyrektor generalny Warner Bros. Discovery David Zaslav nie wyklucza kolejnych fuzji lub przejęć w ciągu najbliższych 2-3 lat. - Myślę, że niektóre firmy będą na sprzedaż – powiedział Zaslav podczas Bernstein Strategic Decisions Conference w Nowym Jorku.
Obecnie na wielu rynkach działają serwisy streamingowe, takie jak Netflix, Amazon Prime Video, HBO Max/Max, Disney+, Canal+, Paramount+, SkyShowtime, Apple TV+, Viaplay czy DAZN. Zaslav prognozuje, że z czasem funkcjonować będzie jedynie 4-5 usług o zasięgu globalnym. - Znajdą się gracze, którzy będą chcieli wycofać się z biznesu i którzy będą chcieli skonsolidować swoje biznesy streamingowe z innymi. Myślę, że w tym czasie będziemy starali się być oportunistami – stwierdził szef Warner Bros. Discovery, cytowany przez variety.com.
„Konsolidacja na wiele różnych sposobów”
Zdaniem menadżera, globalny charakter biznesu streamingowego i konieczność ogromnych inwestycji, wymusi na niektórych graczach trudne decyzje. Fuzje lub przejęcia nie są jedynymi rozwiązaniami, których można spodziewać się w przyszłości. Możliwe są nowe wspólne przedsięwzięcia, takie jak usługa z treściami sportowymi od Disneya/ESPN, Fox i Warner Bros. Discovery, która zadebiutuje w Stanach Zjednoczonych jako Venu Sports. Inny przykład to przygotowywany w USA pakiet obejmujący Max, Disney+ i Hulu.
Paramount Global, właściciel m.in. MTV, Comedy Central, Nickelodeon, Paramount Pictures, Paramount+ i współwłaściciel SkyShowtime prowadzi rozmowy o sprzedaży z firmami Sony Pictures i Apollo, które złożyły wspólną ofertę. Pod koniec zeszłego roku także Zaslav spotkał się na krótko z ówczesnym dyrektorem generalnym Paramount Bobem Bakishem, aby ocenić korzyści z potencjalnej fuzji. Później rozmowy nie były jednak kontynuowane. Teraz Zaslav tylko krótko odniósł się do pytania o Paramount Global. - Wspaniałe dziedzictwo opowiadania historii - stwierdził.
Szef WBD stwierdził, że firma jest „liderem w sporcie na całym świecie”. W jego ocenie wspólny pakiet Max, Disney+ i Hulu pozwoli na ograniczenie odejść subskrybentów, którzy muszą obecnie wykupywać zbyt wiele usług. Jego zdaniem z czasem do streamingu nie będzie potrzebne 10 aplikacji, tylko 4-5. Zaslav wierzy, że Max będzie jedną z nich. Dwie trzecie wzrostu abonentów platformy ma pochodzić z rynków międzynarodowych. Stanie się to możliwe dzięki współpracy z dystrybutorami, takimi jak Canal+ we Francji.
Warner Bros. Discovery odnotował w 2023 roku przychody w wysokości 41,3 mld dol., co oznacza spadek o 4 proc. oraz stratę netto w wysokości 3,13 mld dol. (w porównaniu ze stratą netto w wysokości 5,36 mld dol. w 2022 r.). Koncern w pierwszym kwartale 2024 roku spłacił 1,1 mld dol. długu, aby zakończyć kwartał z 43,2 mld dol. długu brutto.
Grupa TVN ma amerykański kapitał od 2015 roku. Stacja została kupiona przez Scripps Newtorks Interactive, zaś tamta firma w 2018 roku stała się częścią koncernu Discovery. W 2022 r. doszło zaś do fuzji Discovery i WarnerMedia i powstania Warner Bros. Discovery. W maju ub.r. serwis streamingowy HBO Max w USA został zastąpiony przez Max i dołączył treści znane z Discovery+. 11 czerwca Max zadebiutował w Polsce, łącząc treści od HBO, Discovery, TVN i Playera.
Dołącz do dyskusji: Kolejne fuzje z udziałem właściciela TVN? "Niektóre firmy będą na sprzedaż"