Ustanowiono Nagrodę im. Macieja Płażyńskiego - dla dziennikarzy i mediów służących Polonii
Nagrodę imienia Macieja Płażyńskiego skierowaną do dziennikarzy i mediów służących Polonii ustanowiono we wtorek w Muzeum Miasta Gdyni. B. marszałek Sejmu zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie pod Smoleńskiem.
"Cieszę się, że pamięć o moim ojcu będzie trwała właśnie w tej formie. Wielokrotnie podkreślał bowiem, że jednym z najważniejszych narzędzi w budowaniu więzi Polonii z ojczyzną, ale także integracji poszczególnych skupisk Polaków za granicą, są media" - powiedział podczas uroczystości powołania nagrody syn Macieja Płażyńskiego, Jakub.
Oprócz Jakuba Płażyńskiego inicjatywę powstania Nagrody im. Macieja Płażyńskiego podpisali: marszałek pomorski Mieczysław Struk, prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu - Paweł Adamowicz, Wojciech Szczurek i Jacek Karnowski, przewodniczący Rady Press Club Polska Jarosław Włodarczyk oraz dyrektor Fundacji Pomorskiej Maciej Kazienko, wieloletni asystent i współpracownik Macieja Płażyńskiego.
Jak podkreślili intencją powołania Nagrody im. Macieja Płażyńskiego jest "zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań patrona nagrody - działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, Marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska, człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat".
Nagroda będzie przyznawana co roku za pracę dziennikarską w roku poprzednim, w czterech kategoriach: dziennikarz medium polonijnego, dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne, dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polonii oraz redakcja medium polonijnego.
Laureatem może być dziennikarz, grupa dziennikarzy oraz zespół redakcyjny.
Nagrody w każdej z trzech kategorii dziennikarskich to statuetka oraz 10 tys. złotych, zaś nagrodę w kategorii redakcja medium polonijnego stanowi statuetka.
Zgłoszenia do nagrody może wysłać każdy za pomocą formularza ze strony internetowej konkursu www.nagrodaplazynskiego.pl. Prace oceniać będzie jury, w którego składzie będą m.in. Jakub Płażyński, osoba wskazana przez marszałka Senatu i szefa MSZ oraz profesjonalni dziennikarze.
Termin zgłoszeń upływa 20 sierpnia. Wręczenie nagrody odbędzie się w październiku.
Ogłoszenie laureatów Nagrody odbywać się będzie corocznie w Muzeum Emigracji w Gdyni. Do czasu otwarcia tej placówki Nagroda im. Macieja Płażyńskiego wręczana będzie w Muzeum Miasta Gdyni.
Dołącz do dyskusji: Ustanowiono Nagrodę im. Macieja Płażyńskiego - dla dziennikarzy i mediów służących Polonii