UKE zmienia warunki aukcji 5G: większe bloki, niższe wymogi przy granicy
Urząd Komunikacji Elektronicznej zaczyna drugą turę konsultacji przez aukcją dotyczącą pasma 3,6 GHz. Oferowane bloki zwiększono z 80 do 100 MHz przy niezmienionej cenie wywoławczej, skrócono czas na wycofanie sprzętu od dostawców wysokiego ryzyka. Telekomy będą mogły zgłaszać stanowiska do 12 maja.
Zmiany w proponowanych warunkach aukcji na pasmo 3,6 GHz, przeznaczone na internet mobilny w standardzie 5G, zostały wprowadzone przez Urząd Komunikacji Elektronicznej po pierwszej części konsultacji, rozpoczętej w grudniu ub.r.
- Przychyliliśmy się do stanowisk operatorów i zdecydowaliśmy się na rozszerzenie czterech oferowanych bloków z 80 do 100 MHz, sieci prywatne z bloku „0” przesuwając - z korzyścią także i dla nich - do innego zakresu - opisał w komunikacie prezes UKE Jacek Oko. - Co ważne, pomimo tego, że każdy z operatorów ma szansę otrzymać do swojej dyspozycji więcej pasma, to nie zmieniła się cena wywoławcza za blok i cały czas wynosi 450 mln zł. Liczymy na to, że operatorzy tę korzyść przełożą na budowę jeszcze lepszej jakości sieci dla klientów - dodał.
Aukcja na 5G: zmiany w zasięgu terytorialnym i dostawcach wysokiego ryzyka
Ponadto nie w całym kraju będzie obowiązywał wymóg, żeby zasięg sieci wynosił minimum 90 proc. terytorium. - Zdajemy sobie sprawę, że wybudowanie sieci pokrywającej ponad 90 proc. obszaru przy naszej północnej i wschodniej granicy lądowej jest problematyczne ze względu na sytuację geopolityczną utrudniającą współpracę przy koordynacji międzynarodowej. Przychyliliśmy się do obiektywnych uwag, które napłynęły w procesie konsultacji - wyjaśnił Jacek Oko.
W nowych warunkach wskazano listę gmin z pasa granicznego na północy i wschodzie Polski (łącznie to ok. 5 proc. powierzchni kraju), w których nie będzie wymagany zasięg wynoszący minimum 90 proc. terytorium.
- Nie oznacza to jednak, że klienci na tych terenach nie będą mieli dostępu do wysokiej jakości usług telekomunikacyjnych, bo zobowiązania dotyczące gospodarstw domowych i szlaków komunikacyjnych pozostają w mocy w tych gminach. Zapewnienie zasięgu poza drogami i gospodarstwami domowymi na tym terenie będzie wynikało jednak z decyzji biznesowych operatorów, z możliwym wsparcie za pomocą m.in. umowy inwestycyjnej - zapoewiedział Jacek Oko.
Ponadto z 7 do 5 lat skrócono okres, w którym operatorzy będą musieli usunąć ze swojej sieci sprzęt od producenta uznanego za dostawcę wysokiego ryzyka. Z krytycznych elementów sieci od takich producentów telekomy będą musiały zrezygnować już w pierwszym roku, a stopniowo także z kolejnych.
- Do tego zapisy, celem wykluczenia wszelkich niejasności, jeszcze mocniej opierają się na unijnych regulacjach. Założenia te zostały skonsultowane i zaakceptowane przez Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa 24 marca 2023 r. - zaznaczył prezes UKE.
Aukcja 5G ma zakończyć się jesienią
- Pozostałe zmiany w zakresie zobowiązań są raczej kosmetyczne. Staraliśmy się je zsynchronizować czasowo i kierunkowo ze wszystkimi strategicznymi dokumentami na poziomie krajowym i europejskim, które do końca 2030 r. mówią o zapewnieniu jak największej grupie obywateli wysokiej jakości usług dostępu do internetu - dodał Oko.
Druga tura konsultacji potrwa do 12 maja. - Przewidujemy, że zwycięzcy aukcji otrzymają pasmo do dyspozycji w IV kwartale 2023 r. Wtedy też komercyjnie będą mogły być uruchamiane pierwsze stacje w C-bandzie - stwierdził Jacek Oko.
Startujemy z drugą turą konsultacji dokumentacji "aukcji 5G". Choć pewne istotne założenia się zmieniły, to nie zmieniło się jedno – w środku całego przedsięwzięcia jest klient. O szczegółach pisze na naszym blogu Prezes UKE Jacek Oko https://t.co/zLO1CexLpd #blogUKE #5G pic.twitter.com/sgOyA2O44D
— UKE (@UKE_GOV_PL) April 6, 2023
Urząd Komunikacji Elektronicznej zapowiedział też, że w br. zamierza przeprowadzić reshuffling pasma 900 MHz, a w wakacje zacząć konsultacje dokumentacji procedury selekcyjnej na pasma 700 MHz i 800 MHz.
- Chcemy dać operatorom wszystkie narzędzia, które umożliwią im budowę sieci dostarczających klientom wysokiej jakości usługi. Dotyczy to przede wszystkim dostępności i efektywności wykorzystana pasma pokryciowego - podkreślił szef UKE.
Dołącz do dyskusji: UKE zmienia warunki aukcji 5G: większe bloki, niższe wymogi przy granicy