W marcu 15 skarg do KRRiT na „Wiadomości”, żadnej na „Fakty”
Od początku marca do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęło 15 skarg na „Wiadomości” TVP1, ale także - dwie skargi na „Wydarzenia” Polsatu. - Nikt natomiast nie poskarżył się w tym okresie na „Fakty” TVN - informuje portal Wirtualnemedia.pl Karolina Czuczman z biura prasowego KRRiT.
Rada otrzymała skargi na „Wiadomości" TVP1 emitowane w dniach 1, 9, 15, 16, 17, 18 i 22 marca. Wśród zarzutów skarżący wymienili sposób relacjonowania działań wojennych, pokazywanie drastycznych scen z wojny bez ostrzeżenia, ale także stronniczy (zdaniem wnoszących skargę) materiał pt. „Tusk w objęciach rosyjskiej bestii" (materiał wyemitowano na antenie TVP 15 marca). Skargi dotyczą też ataków na Donalda Tuska, a także wskazują na porównanie Tuska do Putina (materiał z 16 marca).
Innym podnoszonym zarzutem w marcowych skargach są ataki na opozycję i kraje Unii Europejskiej. Troje członków rady programowej TVP poprosiło z kolei o interwencję w sprawie „skandalicznego” (jak ujęto we wniosku) napis na pasku w „Wiadomościach: „EPP - Europejska Partia Putina". - Zarzucamy nadawcy działanie sprzeczne z art. 18 ust. 1 Ustawy o Radiofonii i Telewizji poprzez rozpowszechnianie treści godzących w polską rację stanu oraz z art. 21 ust 2 poprzez niezachowanie zasad rzetelności i kierowania się odpowiedzialnością za słowo - napisali autorzy skargi.
Skargi też na „Wydarzenia” Polsatu
Trzy indywidualne skargi wpłynęły w marcu ogólnie na kanał TVP Info. - Wśród zarzutów skarżący wymienili mowę nienawiści wobec Donalda Tuska, sugerowanie powiązań prorosyjskich, a także ataki na opozycję w wypowiedzi red. Tomasza Sakiewicza – informuje nas Karolina Czuczman z biura regulatora.
Ale nie tylko „Wiadomości” nadawały treści, które nie spodobały się widzom. W marcu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odnotowała także skargę na „Wydarzenia" Polsatu (z 2 marca). Zarzut to „drastyczne sceny z wojny w Ukrainie”, które znalazły się w materiale pt. „Ukraina krwawi". Druga skarga wpłynęła na materiał wyemitowany 28 lutego na antenie kanału Wydarzenia24, a dotyczyła użycia sformułowania „doniecka republika ludowa” i „ługańska republika ludowa".
Jedynym programem informacyjnym, na który nie skarżyli się w mijającym miesiącu widzowie, były „Fakty” TVN – przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl przedstawicielka KRRiT.
W lutym br. „Wiadomości” w TVP1 i TVP Info miały 21,11 proc. udziału w rynku telewizyjnym. W tym samym okresie „Fakty” TVN i TVN24 BiS w lutym 2022 roku oglądało średnio 3,13 mln widzów, co zapewniło tym stacjom 22,78 proc. udziału w rynku telewizyjnym. W porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej serwis stracił 5,84 proc. widzów, czyli 194 tys. oglądających, a jego udział spadł z 23,44 proc.
Widownia „Wydarzeń” w Polsacie, Polsat News i Wydarzeniach24 wynosiła średnio 2,25 mln osób, po wzroście rok do roku o 11,29 proc. (228 tys. widzów).
Dołącz do dyskusji: W marcu 15 skarg do KRRiT na „Wiadomości”, żadnej na „Fakty”
...i z nudow skargi pisza.