SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wideo i VoD w polskim internecie: podsumowanie 2014 roku, prognozy na 2015

O najważniejszych wydarzeniach minionego roku w polskim wideo i VoD internetowym oraz prognozach na najbliższy rok opowiadają menedżerowie z czołowych podmiotów tej branży: Cyfrowego Polsatu, Grupy Onet.pl, TVN, Grupy Wirtualna Polska, Telewizji Polskiej, Agory i Gazeta.pl oraz ekspert Gemiusa.

Sabina Lipska, group wideo director w Grupie Onet.pl

Wydarzenie roku
Dużym wydarzeniem 2014 roku w sektorze wideo było wejście, a następnie dynamiczna ekspansja Facebooka. Obok YouTube’a jest to zdecydowanie największy gracz globalny, który strategicznie rozwija ten obszar, wykorzystując swoją naturalną przewagę, czyli bardzo kompletny ekosystem i ogromne zaangażowanie użytkowników.

Porażka roku
Porażka to niezmiennie brak skutecznych narzędzi i regulacji w obszarze publikacji nielegalnych treści wideo i niespadający udział piractwa w polskim internecie. To ciągle jedna z większych barier w prawidłowym rozwoju tego sektora.

Jednak najbardziej spektakularnym wydarzeniem burzącym poczucie bezpieczeństwa i komfortu całego przemysłu rozrywkowego był niewątpliwie cyber atak na serwery Sony.

Człowiek roku
Człowiek roku to bez wątpliwości Sylwester Wardęga, który podbił YouTube, a jego pies-pająk jest najlepiej oglądanym globalnie materiałem wideo w 2014 roku (ponad 120 milionów emisji i wciąż rośnie!).

Trend roku
Bieżący rok był na pewno przełomowy jeśli chodzi o dynamiczny wzrost konsumpcji wideo na urządzeniach mobilnych i podejście multiplatformowe. Stąd nasze serwisy video: VoD.pl i Onet.tv pojawiły się w wersji RWD (Responsive Web Design) i są dostępne wszędzie tam, gdzie jest użytkownik. Skończyła się era usług dedykowanych na jedno urządzenie, tak samo jak kończy się kopiowanie jednowymiarowych kreacji reklamowych wprost z telewizji.

Prognoza na 2015
Myślę, że w 2015 roku będziemy świadkami starcia wspomnianych wcześniej, globalnych gigantów - You Tube’a i Facebooka - o uwagę nie tylko użytkowników, ale również klientów reklamowych.

Zobaczymy dalszy rozwój sektora micro wideo w obszarze sieci społecznościowych (Vine, Snapchat czy Instagram) oraz zdecydowaną zmianę podejścia marketerów do produktów i przekazu wideo. Będą się liczyć możliwości dotarcia do konkretnej grupy klientów, tworzenie dedykowanych, atrakcyjnych treści reklamowych, w tym wykorzystanie content marketingu czy innych szytych na miarę produktów wideo.

W kategorii premium wideo, w wymiarze lokalnym, prawdopodobnie zobaczymy na rynku nową usługę VoD - Netflixa, który wzbogaci portfolio legalnej oferty dla polskiego odbiorcy. Pozostaje pytanie, czy Netflixowi uda się pozyskać polskie produkcje telewizyjne. To zasadnicza wartość dla zbudowania sukcesu tej marki na każdym nowym rynku, także i naszym.

 


Wiesław Łodzikowski, dyrektor ośrodka TVP - Technologie

Wydarzenie roku
Największym wydarzeniem roku były mistrzostwa świata w piłce nożnej. Wydarzenie to cieszyło się ogromnym powodzeniem zarówno w tradycyjnym przekazie telewizyjnym, jak i mediach interaktywnych. Na szczególną uwagę zwraca rekordowa oglądalność transmisji w internecie. Jeszcze nigdy w Polsce tyle osób jednocześnie nie oglądało jakiegokolwiek wydarzenia w ten sposób.

Sukces roku
1. Utworzenie TVP ABC - pierwszego darmowego i ogólnodostępnego kanału przeznaczonego dla dzieci. Kanał od momentu uruchomienia zdobył uznanie widzów i jest jednym z liderów w tym segmencie kanałów tematycznych.

2. Uruchomienie systemu RSO. Pionierski w skali światowej Regionalny System Ostrzegania to usługa umożliwiająca powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach za pośrednictwem stron internetowych urzędów wojewódzkich oraz naziemnej telewizji cyfrowej (w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 w programach regionalnych: w standardzie HbbTV, w telegazecie, z wykorzystaniem napisów DVB), a także w aplikacjach telefonicznych.

Porażka roku
Zakodowanie mistrzostw świata w siatkówce. Po raz pierwszy w historii największe wydarzenie sportowe w Polsce zostało pokazane w kodowanej transmisji, w tym w systemie pay-per-view. Wzbudziło to niemałe kontrowersje i jest przykładem tego, że istnieje bardzo duża potrzeba istnienia silnych mediów publicznych, dla których misja jest ważniejsza niż czysty rachunek finansowy.

Człowiek roku
KRRiT poprzez doprowadzenie do podpisania porozumienia w sprawie zasad rozpowszechniania reklam oraz wskazań sponsorskich dla artykułów spożywczych i napojów zawierających duże ilości m.in. cukru, tłuszczu i soli. Samoregulacja przewiduje, że reklamy takich produktów nie będą towarzyszyć programom kierowanym do dzieci w wieku do 12 lat i nadawanym między 6.00 a 20.00. Jest to pierwszy przypadek kiedy względy społeczne zwyciężyły z interesem komercyjnym.

Trend roku
Liczba urządzeń mobilnych przekroczyła liczbę wszystkich ludzi na świecie (ponad 7 mld). Jeszcze nigdy żadna technologia nie spopularyzowała się w takiej skali na całym świecie.

Prognoza na 2015
Użycie urządzeń mobilnych do konsumpcji mediów.  Biorąc pod uwagę to, że obecnie większość sprzedawanych telefonów to smartfony oraz to, że obecnie więcej sprzedaje się tabletów niż komputerów PC, można założyć ogromny przyrost w zakresie konsumpcji mediów za pomocą urządzeń mobilnych.

  • 1
  • 2
  • 3

Dołącz do dyskusji: Wideo i VoD w polskim internecie: podsumowanie 2014 roku, prognozy na 2015

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
krzywy
Ile spółek, tyle sukcesów i porażek roku. Zero obiektywności. Materiał do przeczytania i zapomnienia.
odpowiedź
User
Jakub Abramczuk
Szanowni eksperci,

Wardęga nie jest "najczęściej oglądanym klipem" na YT w 2014 tylko klipem o najlepszej dynamice wzrostu (TOP TRENDING). Warto czytać ze zrozumieniem i nie powtarzać głupot za branżą
odpowiedź
User
ktos
Kto to jest Christian Anting?
odpowiedź