Większości Polaków wystarcza pół godziny na rozliczenie się ze skarbówką
Blisko 7 na 10 Polaków wypełniających formularz PIT samodzielnie lub korzystających z częściowej pomocy przeznacza na to nie więcej niż 30 minut. Z roku na rok rośnie liczba osób składających PIT przez internet (45 proc.) oraz korzystających z programów komputerowych (71%) - wynika z raportu KPMG.
Dla większości podatników wypełniających PIT samodzielnie lub z częściową pomocą zadanie to nie jest czasochłonnym obowiązkiem. 68% respondentów deklaruje, że przygotowanie zeznania podatkowego PIT zajmuje im najwyżej 30 minut. Blisko co piąty respondent przeznacza na to pomiędzy 30 minut a godzinę. 8% osób twierdzi, że wypełnienie formularza PIT zajmuje im pomiędzy godzinę a 2 godziny. Jedynie 5% respondentów potrzebuje więcej niż 2 godziny.
39% Polaków mających obowiązek rozliczania się z urzędem skarbowym złożyło zeznanie podatkowe w marcu. W kwietniu rozliczy lub już rozliczyło się 30% respondentów, a 27% zrobiło to w lutym.
Dla 6 na 10 podatników wypełnianie formularza PIT jest łatwe lub bardzo łatwe. 13% respondentów uważa, że rozliczenie z urzędem skarbowym jest trudne lub bardzo trudne – odsetek ten spadł o 4 pkt. proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.
W tym roku 45% podatników złożyło lub planuje złożyć zeznanie podatkowe przez internet, co oznacza wzrost o 5 pkt. proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Z roku na rok maleje liczba podatników, którzy rozliczają się bezpośrednio w urzędzie skarbowym – spadek o 3 pkt. proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Liczba podatników korzystających z pomocy programów komputerowych do wypełniania formularza PIT nieustannie rośnie od 2012 roku. Obecnie 71% podatników rozliczających się samodzielnie lub z częściową pomocą innych korzysta z programów komputerowych do przygotowania zeznania podatkowego. Odsetek ten jest najwyższy w grupie wiekowej 35-44 lat (89%), natomiast najniższy wśród osób powyżej 65 roku życia (49%).
Z deklaracji respondentów wynika, że w tym roku 39% podatników skorzysta z ulg podatkowych (spadek o 2 pkt. proc. w porównaniu do roku ubiegłego). Podobnie jak w poprzednich latach, Polacy zdecydowanie najczęściej korzystają z ulgi na dzieci (72% spośród podatników korzystających z ulg).
W 2016 roku 75% respondentów deklaruje chęć przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Chęć przekazywania 1% podatku na rzecz OPP rośnie wraz z uzyskiwanym dochodem netto.
Przy wyborze organizacji pożytku publicznego Polacy najczęściej kierują się sugestią lub prośbą znajomych i rodziny (67%). W dalszej kolejności OPP wybierane są losowo (17%) lub na podstawie informacji w mediach (16%).
44% osób mających obowiązek złożenia zeznania podatkowego słyszało o akcji "Szybki PIT" organizowanej przez Ministerstwo Finansów. Akcja ta najefektywniej trafiła do grupy respondentów w przedziale wiekowym pomiędzy 55 a 64 rokiem życia – słyszało o niej 57% osób.
Wśród osób zaznajomionych z akcją "Szybki PIT" panuje pozytywna opinia dotycząca tego przedsięwzięcia. Połowa respondentów z tej grupy ocenia ją pozytywnie lub zdecydowanie pozytywnie, natomiast 45% podatników odbiera tę akcję neutralnie.
Raport "Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2015" został opracowany przez KPMG w Polsce na podstawie badania przeprowadzonego metodą wywiadu telefonicznego CATI (ang. Computer Assisted Telephone Interview) na reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych Polaków. Na pytania odpowiedziały osoby mające obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym za rok 2015. W grupie badanych nie zostały uwzględnione osoby, za które zeznanie podatkowe przygotowuje i składa ZUS bądź pracodawca. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 1-3 kwietnia 2016 r. Realizację wywiadów oraz dobór respondentów do próby zapewniła firma badawcza Norstat.
Dołącz do dyskusji: Większości Polaków wystarcza pół godziny na rozliczenie się ze skarbówką