Będzie wniosek o odwołanie prezes Polskiego Radia
- Na kolejnym posiedzeniu będę ponownie składać wniosek o wprowadzenie do porządku obrad punktu o odwołaniu pani Agnieszki Kamińskiej z funkcji prezes Polskiego Radia - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Juliusz Braun w odpowiedzi na informację o odwołaniu Kuby Strzyczkowskiego ze stanowiska.
W czwartek informowaliśmy, że prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska odwołała Kubę Strzyczkowskiego z funkcji dyrektora Trójki. Nowym szefem stacji został Michał Narkiewicz-Jodko, który nadal będzie też dyrektorem Agencji Muzycznej Polskiego Radia. W komunikacie Polskiego Radia przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl dodano, że Kuba Strzyczkowski został odwołany "z powodu naruszeń regulaminu i procedur wewnętrznych Spółki oraz przekraczania kompetencji i pełnomocnictw. Otrzymał propozycję pozostania w Polskim Radiu".
Wiadomosć ta zszokowała słuchaczy stacji oraz jak wynika z naszych informacji - również pracowników Trójki. W czwartek w odpowiedzi na rezygnację Strzyczkowskiego i usunięcie z anteny audycji „Zapraszamy do Trójki” opublikowali oświadczenie w którym stwierdzili, że „zostali oszukani”. Wielu z nich wróciło do radia tylko ze względu na osobę szefa, którego kierownictwo miało zapewniać o „pełnej niezależności”. O takim zapewnieniu Strzyczkowski mówił również ze strony polityków.
Wiernik i Kordaszewski wicedyrektorami
Z naszych ustaleń wynika, że w czwartek powołano też dwóch nowych wicedyrektorów Trójki: są nimi Marek Wiernik i Piotr Kordaszewski. Nadawca oficjalnie najpierw nam tego nie potwierdził, w piątek rano Monika Kuś z biura zarządu spółki podała tę informację portalowi Wirtualnemedia.pl. Nie odwołano natomiast dotychczasowego wiceszefa Mirosława Rogalskiego.
Marek Wiernik od ponad 20 lat jest związany z Radiem dla Ciebie. Od sierpnia ub.r. zaczął prowadzić w Trójce audycję „Cały ten rock”, wcześniej przez wiele lat współpracował w rozgłośnią, m.in. był w zastępstwie Marka Niedźwieckiego gospodarzem Listy Przebojów.
Piotr Kordaszewski pracuje w Trójce od ośmiu lat. Pełni funkcję sekretarza w redakcji muzycznej.
Będzie wniosek o odwołanie prezes Polskiego Radia
Wniosek w tej sprawie złożył także Grzegorz Podżorny, były już członek Rady Mediów Narodowych (zrezygnował kilka dni temu). Poparł go wtedy Juliusz Braun, który w rozmowie z nami podkreśla, że nie zrezygnuje z próby wniesienia punktu o odwołaniu szefowej Polskiego Radia do porządku obrad Rady Mediów Narodowych.
- Co prawda, pan Podżorny zrezygnował (z Rady Mediów Narodowych - przyp.red.), ale wniosek o odwołanie pani Kamińskiej jest nadal aktualny. Zapowiedziałem już na ostatnim posiedzeniu - kiedy po raz kolejny odrzucono wniosek o uwzględnienie w porządku obrad punktu o odwołaniu prezes, że na każdym posiedzeniu. Oczywiście większość PiS-owska może ten wniosek odrzucić, ale powinien on być rozpatrzony merytorycznie. Na kolejnym posiedzeniu będę ponownie składać wniosek o wprowadzenie do porządku obrad punktu o odwołaniu pani Kamińskiej z funkcji prezesa - zaznacza w rozmowie z nami Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych.
Wniosek o odwołanie Agnieszki Kamińskiej składała również senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu bezpośrednio do Krzysztofa Czabańskiego, szefa Rady Mediów Narodowych. Jako pierwsi pisaliśmy, że został on zaopiniowany negatywnie.
Strzyczkowski został szefem Trójki pod koniec maja br. Z rozgłośnią był związany od ponad 30 lat. Przez wiele lat prowadził audycję „Za, a nawet przeciw” i niektóre popołudniowe wydania „Zapraszamy do Trójki”. W tej pierwszej miał go właśnie zastąpić Marcin Pośpiech.
Dołącz do dyskusji: Będzie wniosek o odwołanie prezes Polskiego Radia
Było niebezpiecznie - słuchacze mogli trafić na radio dla inteligentnych.
A tak niebezpieczeństwo zostało zażegnane.