Wypożyczalnia aut Hertz ogłasza bankructwo. Akcje w dół o 82 procent od początku roku
Hertz, jedna z największych na świecie firm oferujących wynajem samochodów wystąpiła z wnioskiem o upadłość. Spółka traci gwałtownie na kryzysie spowodowanym koronawirusem, od początku 2020 roku jej akcje potaniały na giełdzie o 82 procent.
Hertz to jedna z największych na świecie wypożyczalni samochodów, firma funkcjonuje na rynku od 1918 r. i w swojej historii przeszła kilka kryzysów, m.in. załamanie amerykańskiej gospodarki w latach 1929 – 1933. Obecnie Hertz funkcjonuje na ok. 150 rynkach na całym świecie.
Covid-19 uderza w Hertz
Okazuje się, że panująca na świecie pandemia koronawirusa dotknęła w istotny sposób segment wypożyczalni samochodów, a jedną z jej ofiar stał się Hertz.
Firma złożyła formalny wniosek o upadłość tłumacząc ten ruch faktem utraty praktycznie wszystkich przychodów w związku z brakiem zainteresowania klientów wypożyczaniem aut w dobie izolacji spowodowanej Covid – 19.
We wniosku Hertz deklaruje konieczność przeprowadzenia restrukturyzacji firmy i przygotowania jej do nowych warunków spowodowanych kryzysem. Spółka zapewnia, że na razie będzie nadal prowadzić wszystkie swoje punkty otwarte na całym świecie, jednak w związku z pandemią musiała przeprowadzić cięcia zatrudnienia obejmujące tylko w USA ok. 12 tys. pracowników, z których część została skierowana na urlopy.
Hertz pikuje na giełdzie
Kryzys związany z pandemią koronawirusa w wypadku spółki Hertz jest najbardziej widoczny w jej wynikach giełdowych. Tylko w ubiegły piątek akcje Hertza po zamknięciu notowań wykazały spadek ceny o 7,49 proc. za sztukę przy wartości na poziomie 2,84 dol.
Jeszcze gorzej prezentują się wyniki firmy w dłuższej perspektywie. Od początku 2020 r. udziały Hertza straciły na parkiecie 82 proc. ceny. 21 lutego br. jedna akcja wypożyczalni kosztowała 20,25 dol., zaś 22 maja za jeden udział płacono 2,84 dol. Przy takim kursie rynkowa wartość Hertza wynosiła 404,09 mln dol.
Dołącz do dyskusji: Wypożyczalnia aut Hertz ogłasza bankructwo. Akcje w dół o 82 procent od początku roku