Zarząd NBP musi wykonać uchwałę RPP o sposobie liczenia zysku banku centralnego
Spór o wykonanie uchwały Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o sposobie liczenia zysku Narodowego banku Polskiego (NBP) jest bezprzedmiotowy, ponieważ zarząd musi zrealizować uchwałę władzy monetarnej, wynika z czwartkowych wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Anny Zielińskiej-Głębockiej oraz Elżbiety Chojna-Duch.
"Myślę, że sprawa sporu o zysk banku centralnego między zarządem NBP a Radą zostanie rozstrzygnięty po myśli RPP, ponieważ zarząd nie ma wyboru. Musi on po prostu wykonać uchwałę RPP i sądzę, że tak to się zakończy" - powiedziała dziennikarzom Zielińska-Głębocka.
Członek Rady jest zdecydowanym przeciwniczką mediacji zewnętrznej czyli rządu lub Europejskiego Banku Centralnego (EBC). W jej ocenie w rachubę nie wchodzi także ewentualne skierowanie sprawy przeciw prezesowi Sławomirowi Skrzypkowi do Trybunału Stanu czy Trybunału Konstytucyjnego.
"Sugerowałabym prezesowi Skrzypkowi zorganizowanie mniej formalnego spotkania zarządu z RPP, ponieważ to powinno zostać rozstrzygnięte wewnątrz organów banku" - podsumowała Zielińska-Głębocka.
Podobnego zdania jest inny członek władzy pieniężnej, Elżbieta Chojna-Duch. W jej ocenie sporu jako takiego nie ma i być nie powinno, ponieważ zarówno Rada jak i zarząd banku centralnego muszą realizować swoje ustawowe obowiązki.
"Ustawa o NBP jednoznacznie stwierdza, że zarząd musi wykonać naszą uchwałę, chociażby nawet oceniał ją negatywnie. (...) W tej chwili sytuacja jest jednoznaczna - konieczność wykonania przez zarząd tej uchwały. Nie potrzebujemy więc żadnych Trybunałów, potrzebny jest zdrowy rozsądek" - podkreśliła Chojna -Duch.
Na konferencji prasowej po marcowym posiedzeniu RPP prezes NBP, Sławomir Skrzypek poinformował, że zysk NBP za 2009 r. wyniósł 4,166 mld zł i zgodnie z ustawą zostanie przekazany do budżetu. Tymczasem na tym samym posiedzeniu Rady przyjęto uchwałę zmieniającą uchwałę z grudnia 2006 r. w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych w NBP.
W myśl wprowadzonych zmian kwota rezerwy "pomniejsza się o wysokość przychodów niezrealizowanych z wyceny kursowej aktywów w walutach obcych, z wyłączeniem przychodów niezrealizowanych dla złota na dzień 31 grudnia roku obrachunkowego".
Oznacza to, że władza pieniężna - a przynajmniej jej większość - jest zdania, że nie ma potrzeby tworzenia dalszych rezerw na ryzyko kursowe, co może skutkować większą niż obliczył prezes Skrzypek wpłatą zysku banku centralnego do budżetu. Według niektórych członków Rady może to być nawet 8 mld zł.
Jednak Skrzypek na konferencji po posiedzeniu stwierdził, że wtorkowa uchwała RPP obciążona jest "poważnymi wadami prawnymi" np. powoduje działanie prawa wstecz, ponieważ obowiązuje od dniem uchwalenia, czyli od 30 marca 2010 r., a więc dotyczy także procedury liczenia zysku za rok ubiegły. Taką też opinię przedstawił na swoich stronach internetowych zarząd NBP.
Dołącz do dyskusji: Zarząd NBP musi wykonać uchwałę RPP o sposobie liczenia zysku banku centralnego