SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zdrojewski: ustawa medialna wejdzie w życie w tym roku

Założenia dot. dużej ustawy medialnej są gotowe; 2024 rok – to ten czas, kiedy wejdzie ona w życie, pojawi się w pierwszej połowie tego roku - powiedział w czwartek w radiu ZET szef sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Bogdan Zdrojewski (KO). 

Podczas rozmowy Bogdan Zdrojewski został zapytany m.in. o prace nad ustawą medialną. "Są gotowe założenia dotyczące dużej ustawy medialnej. 2024 rok – to ten czas, kiedy wejdzie ona w życie. Pojawi się w pierwszej połowie tego roku" – zapowiedział szef sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Według polityka KO projekt ustawy pojawi się "bardziej w marcu-kwietniu, niż w czerwcu-lipcu". Zaznaczył jednak, że rządzący obawiają się, że "nie będzie specjalnej woli prezydenta" Andrzeja Dudy, żeby się pod nią podpisać. Polityk wyraził jednak nadzieję, że prezydent będzie chciał o niej podyskutować.

Rada Mediów Narodowych do likwidacji? 

Zapytany, co z projektem ustawy dotyczącym likwidacji Rady Mediów Narodowych, polityk powiedział, że jest gotowy, dodając, że jest w "zamrażarce" sejmowej. "Wpakowała ją tam jeszcze marszałek (Elżbieta) Witek. Projekt przegłosowany przez Senat. Dobry projekt, w którym może trzeba dokonać drobnych korekt" – wskazywał. Przypomniał, że część założeń projektu ustawy była przedmiotem dyskusji w 2023 roku.

"Były dyskutowane w środowisku dziennikarskim, producentów, producentów telewizyjnych i filmowych. W założeniach jest gotowa" – powiedział Zdrojewski.

W tym tygodniu o planach nowej ustawy medialnej mówił premier Donald Tusk. 

"Jeśli chodzi o docelową ustawę medialną mogę tylko ponowić ofertę, także pod adresem prezydenta Andrzeja Dudy. Warto zastanowić się, jak odbudować media publiczne, też na poziomie dobrej ustawy. Nie jest to łatwe zadanie i wymaga dobrej woli. Rozmawiałem o tym z naszymi ministrami, w tym z panem (ministrem kultury) Bartłomiejem Sienkiewiczem, z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, z panem premierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Będziemy gotowi na pewno jeszcze w styczniu, z taką inicjatywą” – powiedział Donald Tusk. 

Zdrojewski był także pytany o to, czy nazwa kanału informacyjnego TVP Info zostanie zmieniona. - Wydaje mi się, że tak. Dlatego, że kojarzy się z wulgarną, agresywną propagandą, buduje złe skojarzenia. Ten brand powinien być zastąpiony bardziej neutralnym – powiedział Zdrojewski, zaznaczając, że ostateczna decyzja należy do władz mediów publicznych oraz do likwidatora. 

Prowadząca wywiad Beata Lubecka poruszyła także wątek Jacka Kurskiego. W obietnicach wyborczych Koalicja Obywatelska zapisała pociągnięcie byłego prezesa TVP do odpowiedzialności za decyzje podejmowane w czasie rządzenia telewizją publiczną. 

- Na jego miejscu nie spałbym spokojnie – stwierdził Zdrojewski. - Konkrety [tzn. obietnice wyborcze] będą realizowane dość szybko. Część z nich w ciągu najbliższych 100 dni. Pociąganie do odpowiedzialności, jak powiedział premier Tusk, już się rozpoczęło. Wszyscy po kolei, którzy niszczyli państwo polskie, doprowadzali do niegospodarności, czasami wręcz kradzieży, będą pociągani do odpowiedzialności – mówi na antenie Radia Zet Zdrojewski.

Zmiany w mediach publicznych

19 grudnia Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze wymienionych spółek, które powołały nowe zarządy.

23 grudnia prezydent Duda poinformował, że zawetował przygotowaną przez nowy rząd ustawę budżetową, która przewidywała m.in. środki dla mediów publicznych na następny rok. Jak uzasadnił prezydent, jego decyzja wiązała się z "rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa" w mediach publicznych.

Po prezydenckim wecie szef MKiDN podjął w środę decyzję o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela – podano w komunikacie MKiDN. Analogiczną decyzję minister kultury podjął w piątek w stosunku do 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, wchodzących w skład Audytorium 17. 

Dołącz do dyskusji: Zdrojewski: ustawa medialna wejdzie w życie w tym roku

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Olo
Dopóki nowa ustawa jeszcze nie weszła w życie, to trzeba postępować w zgodzie z obecnie obowiązującą zamiast ją bezczelnie łamać
odpowiedź