SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Większość Polaków sprzeciwia się zmianie systemu finansowania mediów publicznych

Tylko 26 proc. Polaków popiera przygotowywany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt nowelizacji ustawy o abonamencie radiowo-telewizyjnym - wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown na zlecenie Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej (PIKE).

fot. Shutterstock.com fot. Shutterstock.com

Rząd od drugiej połowy roku planuje zmienić system finansowania mediów publicznych - Chcemy, aby fundament finansowania mediów publicznych był solidniejszy - zapowiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin. Istotą tzw. ustawy abonamentowej jest przekazywanie Poczcie Polskiej - przez dostawców płatnej telewizji - danych o ich abonentach. Dzięki tym danym Poczta mogłaby skutecznie egzekwować od nich opłatę na rzecz TVP i Polskiego Radia.

Zrzeszająca sieci kablowe Polska Izba Komunikacji Elektronicznej zamówiła badanie dotyczące pomysłów zawartych w szykowanej przez rząd nowelizacji ustawy o abonamencie. Z badania wynika, że przeciwnych obowiązkowemu przekazywaniu danych o użytkownikach płatnej telewizji jest 69 proc. Polaków (w tym 49 proc. zdecydowanie). 26 proc. osób popiera decyzję rządu, a 5 proc. nie ma w tej kwestii swojego zdania.

Z badania wynika, że największe poparcie deklarują osoby o najniższym wykształceniu, ale i tak jest to tylko 39 proc. badanych. Poparcie to maleje wraz ze wzrostem wykształcenia - tylko 18 proc. osób z wyższym wykształceniem popiera takie rozwiązanie, a 77 proc. jest mu przeciwnych.

87 proc. badanych uważa, że dostawcy płatnej telewizji za wszelką cenę powinni chronić dane swoich klientów i pod żadnym pozorem nie powinni przekazywać ich danych podmiotom trzecim. Tylko 13 proc. jest przeciwnego zdania.

2/3 respondentów uważa, że przekazywanie danych przez dostawców płatnej telewizji Poczcie Polskiej, to naruszenie ich prawa do prywatności i ochrony danych osobowych.

Z kolei 62 proc. respondentów uważa, że Poczta Polska nie jest przygotowana do zarządzania ich danymi osobowymi.

51 proc. ankietowanych, uważa, że zaproponowane rozwiązania są niesprawiedliwe. Jak czytamy w badaniu, jest to związane z tym, że przekazanie danych obejmie tylko część Polaków, tych którzy korzystają z usług dostawców płatnej telewizji. Wielu badanych uważa, że będzie ona miała negatywny wpływ na odbiorców telewizji: zarówno tych korzystających z płatnego dostępu do sygnału (48 proc. wskazań), odbierających telewizję naziemną (36 proc.), a nawet użytkowników platform internetowych (32 proc.). Wpływ regulacji na media publicznie pozytywnie ocenia jedynie 35 proc. pytanych, a 49 proc. z nich uważa, że na zmianie ustawy media publiczne nie zyskają wcale (22 proc.) lub nawet stracą (28 proc.).

Z badania wynika, że projekt nowych uregulowań związanych ze ściąganiem abonamentu RTV jest powszechnie znany i Polacy interesują się nowymi propozycjami zmian: 65 proc. respondentów słyszało o projekcie nowelizacji ustawy abonamentowej, w tym także ponad połowa osób o najniższym wykształceniu i 64 proc. mieszkańców wsi.

- Badania te dobitnie pokazują, że przytłaczająca część Polaków jest przeciwna rozwiązaniom proponowanym w projekcie nowelizacji tzw. ustawy abonamentowej. Obawiają się o swoją prywatność i o to, że ich dane osobowe nie będą właściwie chronione. Ponad połowa Polaków, co jest naturalne, uważa też, że proponowane rozwiązania są po prostu niesprawiedliwe - mówi Jerzy Straszewski, prezes PIKE. - Dotyczą tylko jednej grupy użytkowników, a nie obejmują tych, którzy nie korzystają z płatnej telewizji” - dodaje.

Badanie zostało przeprowadzone przez Kantar Millward Brown na zlecenie Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, metodą CATIbus, w dniach od 18 do 23 kwietnia 2017 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków.

Dołącz do dyskusji: Większość Polaków sprzeciwia się zmianie systemu finansowania mediów publicznych

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
OLO
trzeba zapytać obecną władzę. PiS ma w sobie coś takiego, że jak przegra, to mówią, że wygrywają, a przegranych witają jak wygranych.
0 0
odpowiedź
User
Banan
Większość nie płaci abonamentu więc sprzeciwia się wprowadzeniu nowych przepisów, które wymusiłyby płacenie. To chyba oczywiste.
0 0
odpowiedź
User
ani grosza
Media państwowe należy zlikwidować , a nie dotować, bo to jest miś na koszt społeczeństwa. Nie ma ani jednego logicznego argumentu, aby przy takiej komercji Państwo bawiło się w telewizję na koszt podatników i o to warto zapytać społeczeństwo- " czy chcesz bulić czy mieć komercję". Przypomnę, że jak TVP zaczęła rozmnażanie królików w kapeluszu tworząc nowe ośrodki w każdym wojewódzkim mieście i tworząc nowe kanały jakoś nikt o to nie zapytał społeczeństwa . To jest logika defraudatora środków - wołam o kasę, a potem z 2 kanałów tworzę całą paczkę i wołam o więcej, potem tworzę nowe biura i ośrodki i wołam o następną kasę i ci defraudatorzy uważają, że tak ma być w nieskończoność. Po drodze oczywiście jakieś słowa wytrychy "pluralizm" "misja" "media narodowe" - nie ma czegoś takiego, to jest żałosny podnóżek każdej władzy defraudujący kasę.
0 0
odpowiedź