Związki zawodowe grożą strajkiem w polskim Amazonie. Chcą podwyżki wynagrodzeń i lepszych warunków pracy
Związki zawodowe działające w polskich centrach dystrybucyjnych Amazona rozpoczęły spór zbiorowy z koncernem. Pracownicy domagają się podwyżki wynagrodzeń i ich wyrównania w skali kraju, a także poprawy warunków pracy, które są gorsze od tych obowiązujących w oddziałach Amazona w innych państwach europejskich.
W ubiegłym tygodniu dwie działające w polskim Amazonie organizacje - NSZZ „Solidarność” i Ogólnopolski Związek Zawodowy „Inicjatywa Pracownicza” poinformowały o rozpoczęciu sporu zbiorowego z pracodawcą. Według związków dotychczasowe negocjacje z Amazonem nie przyniosły powodzenia.
Pracownicy Amazona domagają się od firmy spełnienia kilku warunków. Pierwszym jest wyrównanie różnic w wynagrodzeniach otrzymywanych przez osoby zatrudnione w różnych centrach dystrybucyjnych koncernu funkcjonujących w Polsce. Okazuje się bowiem, że np. pracownicy centrum w Sadach pod Poznaniem otrzymują wyższe stawki niż osoby zatrudnione w Kołbaskowie.
Kolejny postulat dotyczy ogólnego wzrostu wynagrodzeń pracowników w Polsce. Związki zawodowe podkreślają, że stawki obowiązujące w naszym kraju są nawet trzykrotnie niższe niż wynagrodzenia otrzymywane przez pracowników centrów dystrybucyjnych działających np. w Niemczech.
Kolejne żądania sformułowane przez związki dotyczą poprawy warunków pracy osób zatrudnionych w polskim Amazonie oraz coraz bardziej śrubowanych przez pracodawcę norm, kwestionowanych już wcześniej przez Państwową Inspekcję Pracy po przeprowadzonych przez tę instytucję kontrolach.
Zgodnie z przepisami po rozpoczęciu sporu zbiorowego Amazon i związki zawodowe rozpoczną obecnie negocjacje w sprawie zgłoszonych postulatów. Jeśli strony nie dojdą do porozumienia, wówczas pracowników koncernu w Polsce czeka referendum strajkowe. Jeśli większość opowie się za protestem, wówczas może zostać ogłoszona akcja protestacyjna w formie ustalonej przez działające w Amazonie związki.
W komunikacie przekazanym mediom Amazon nie ma sobie nic do zarzucenia. - Amazon stworzył dotychczas ponad 14 tys. stałych, dobrych miejsc pracy w Polsce. Osobom zatrudnionym zapewniamy konkurencyjne wynagrodzenie i jedne z najlepszych w branży benefitów oraz możliwości rozwoju zawodowego. Niezmiennie skupiamy się na bezpośrednim dialogu z naszymi pracownikami, co jest najskuteczniejszym sposobem szybkiego reagowania na ich potrzeby – głosi komunikat koncernu.
W I kwartale 2019 roku przychody koncernu Amazon wzrosły o 17 procent, a zysk spółki przekroczył kwotę 3,5 mld dolarów. Za rosnące wyniki odpowiadał przede wszystkim rynek w Ameryce Północnej, duże znaczenie miały także wzrosty związane z chmurową platformą AWS.
Dołącz do dyskusji: Związki zawodowe grożą strajkiem w polskim Amazonie. Chcą podwyżki wynagrodzeń i lepszych warunków pracy
Czy stawka tam jest mała?