Rośnie znaczenie technologii druku 3D, a jej rozwój będzie miał bardzo duże znaczenie dla europejskiej gospodarki. Eksperci IDC prognozują, że do 2020 roku w Europie wydatki na rozwiązania z tego obszaru będą rosły rocznie o 15,5%. Ten trend ma duże znaczenie dla producentów urządzeń drukujących, którzy coraz mocnej rozwijają autorskie rozwiązanie z zakresu druku przestrzennego. Druk 3D zagościł już na stałe w przemyśle i laboratoriach, a białe pudełko ustawione w rogu pokoju przestaje być jedynym skojarzeniem z drukiem. Rozszerzają się możliwości współczesnych urządzeń drukujących, a wraz z rosnącą potrzebą personalizacji i mniejszej masowości produkcji w poligrafii na znaczeniu zyskują cyfrowe systemy produkcyjne.
Druk 3D w sektorze MŚP
Technologia druku przestrzennego zyskuje na znaczeniu i jest coraz częściej wykorzystywana przez firmy MŚP. Wyniki badań zrealizowanych przez Ricoh wśród kadry zarządzającej przedsiębiorstwami z tego sektora w Europie pokazują, że 44% już zainwestowała w rozwiązania z tego obszaru a 30% planuje zrobić to w ciągu najbliższych dwóch lat. 70% chce wykorzystać tą technologię do zmiany procesów produkcyjnych, 56% planuje dzięki niej obniżyć koszty związane z przechowywaniem i transportem. Natomiast 80% chce ją włączyć do procesu rozwoju produktów.
Medycyna i edukacja
Druk przestrzenny odgrywa również ogromną rolę w rozwoju medycyny oraz edukacji. Potwierdzają to wyniki badań zrealizowanych przez Ricoh. 66% przedstawicieli europejskich uczelni wyższych uważa, że w związku z coraz częstszym zastosowaniem technologii druku 3D w przemyśle i rozwoju produktu dostęp do niej ma ogromne znaczenie dla studentów kierunków z zakresu nauk ścisłych, technologii inżynierii i matematyki – STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics).
Badania Ricoh pokazują, że znaczenie tych rozwiązań jest dostrzegane przez profesjonalistów związanych z ochroną zdrowia. 46% przyznało, że bez inwestycji w technologię 3D nie będą w stanie w pełni spełnić oczekiwań pacjentów w ciągu najbliższych 5 lat. Możliwości oferowane przez druk 3D wpływają na lepszą diagnostykę i skuteczność leczenia. Nie bez znaczenia jest rola, którą odgrywa w tworzeniu protez i ortez. Ta technologia pozwala na znaczne przyśpieszenie procesu produkcji, obniżenie kosztów i idealnie dopasowane do potrzeb konkretnej osoby. Dzięki możliwości precyzyjnego otworzenia organów, chirurdzy mają szansę przećwiczyć różne scenariusze, które mogą wydarzyć się podczas operacji. Innym ważnym zastosowaniem technologii 3D jest produkcja leków.
O badaniach Ricoh
Badanie Ricoh „Future of Print” zrealizowano na próbie 2 370 przedstawicieli kadry zarządzającej firmami z sektora MŚP, 787 zarządzających jednostkami ochrony zdrowia oraz 787 odpowiedzialnych za zarządzanie uczelniami wyższymi.