Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2015-05-21

A A A POLEĆ DRUKUJ

Kwitnie rynek pracy w Trójmieście

150x110

Liczne inwestycje biurowe, które realizowane są obecnie w Trójmieście dość szybko zasiedlają kolejni najemcy. Są to głównie duże, międzynarodowe firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, tworzące na naszym rynku tysiące nowych miejsc pracy. Poszukiwane są głównie młode, znające języki osoby, absolwenci trójmiejskich uczelni.

- W Polsce nadal najpopularniejszymi lokalizacjami dla firm sektora usług dla biznesu są Warszawa i Kraków, aczkolwiek to Poznań i Trójmiasto w roku 2014 przyciągnęły największą liczbę nowych inwestorów i trend ten zapewne się utrzyma. Niedawno miałem okazję być w Trójmieście, gdzie w ciągu dwóch dni miasto było sprawdzane przez trzy zagraniczne podmioty z branży BPO/SSC, które obecnie swoje centra mają w Krakowie. Myślę, że w niedługim czasie możemy być więc świadkami powstawania tam kolejnych centrów operacyjnych - mówi Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio, wspierającej rozwój sektora outsourcingowego w Polsce.

Rynek różnorodny i rosnący

Według danych agencji Hays Poland obecnie w trójmiejskim sektorze usług dla biznesu obejmującym centra SSC, BPO, R&D oraz firmy IT pracuje blisko 12 000 osób (tylko w zagranicznych podmiotach). W 2014 w Trójmieście otworzyło swoje biura kilka firm m.in.: Mol Europe, Cognizant, EPAM, Schibsted czy Powel AS, a w najbliższym czasie rozwijać się będzie centrum ThyssenKrupp, jak również PwC. Rozwijały się też istniejące już podmioty, jak chociażby Kemira. - W ubiegłym roku w Trójmieście przybyło blisko 2000 nowych miejsc pracy, zaś prognozy na obecny rok są podobne. Niewykluczone jednak, że liczba nowozatrudnionych osób będzie jeszcze większa, o ile pojawią się kolejni inwestorzy – mówi Ewa Koruba, District Manager w Hays Talent Solutions. Istniejące już firmy rosną, ale raczej powoli – organicznie. Jak zauważają eksperci, nowopowstające centra nie są też duże – zatrudnia się w nich raczej kilkadziesiąt, nie zaś kilkaset osób, co daje jeszcze pole do dużego wzrostu. - To czego jeszcze w Trójmieście brakuje, ale wydaje się też być kwestią czasu, to kilku dużych inwestorów mogących stworzyć jednorazowo kilkaset, czy nawet ponad tysiąc miejsc pracy. Tego rodzaju projekty są też bardzo wartościowe z punktu widzenia deweloperów powierzchni biurowych. Zapewniają perspektywę najmu ponad 5 tys. mkw. w ramach jednego procesu inwestycyjnego. Pod kątem zasobów biurowych, ale też ludzkich czy infrastrukturalnych nasz region jest już na to gotowy. Takie projekty mogą też w przyszłości zwiększyć zainteresowanie naszą aglomeracją i jeszcze bardziej zdynamizować jej rozwój – komentuje Maciej Brożek, dyr. ds. komercjalizacji w firmie Torus, będącej deweloperem wielofunkcyjnego kompleksu Alchemia.  

Kto poszukiwany?

W Trójmieście działa obecnie 67 podmiotów tego sektora, z czego 18 stanowią centra typu SSC (Centra Usług Wspólnych), 11 BPO (Centra Outsourcingowe), aż 29 IT oraz 9 R&D (Centra Badawczo-Rozwojowe). W kontekście całego sektora, najwięcej usług dotyczy branży IT, a konkretnie rozwoju oprogramowania, na co ma wpływ relatywnie duża liczba firm tej branży w Trójmieście. Jeżeli rozpatrujemy tylko centra SSC i BPO, najbardziej popularnym procesem jest obsługa klienta (ponad połowa firm świadczy tego typu usługi) oraz finanse i księgowość (ok. 40% usług). Podmioty działające w zakresie obsługi klienta są jednak bardzo mocno zróżnicowane. Niektóre z nich realizują proste procesy (typowe call center), ale są też bardziej zaawansowane centra działające na międzynarodowym rynku i wymagające bardziej specjalistycznych umiejętności. Takim przykładem jest choćby fińska Kemira działająca w branży chemicznej. Jej wielofunkcyjne centrum obejmuje zakresem swoich działań cały region EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka). Na rynku poszukiwane są przede wszystkim osoby ze znajomością języków obcych oraz zdolnościami analitycznymi, choć w zakresie niektórych kompetencji można się też szybko doszkolić. - Na Uniwersytecie Gdańskim utworzono dedykowany potrzebom sektora kierunek studiów. Specjalność AIwB (Aplikacje Informatyczne w Biznesie) utworzona jest w ramach projektu „Program rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego w obszarach Europa 2020 (UG 2020)”. Jest to program magisterski dla 30 studentów rocznie realizowany w części przez 12 pracowników naukowo-dydaktycznych KIE (Katedra Informatyki Ekonomicznej), 6 praktyków-programistów, 3 zagranicznych wykładowców z uniwersytetów w Oxfordzie, Lund i z Chin – przez wideokonferencje – dodaje Ewa Koruba z Hays Poland. Projekt będzie trwał 27 miesięcy – rozpoczął się w październiku 2013 roku a skończy 31 grudnia 2015 i obejmuje kształcenie w zakresie 7 zawodów informatycznych.

Trójmiasto, jedyne takie miejsce w Polsce

Trójmiasto to pod wieloma względami unikatowy region. Lokalizacja i dostęp do morza, coraz sprawniejsze połączenia komunikacyjne, jakość życia i możliwości rozwoju (także zawodowego) sprawiają, że do aglomeracji coraz częściej przenoszą się osoby z innych dużych ośrodków w Polsce, także z Warszawy i Krakowa. Trójmiasto charakteryzuje się zdecydowanie największą w Polsce dostępnością kandydatów mówiących w językach skandynawskich – ze względu na dobrze funkcjonującą skandynawistykę (455 studentów w 2014) oraz naturalną bliskość Skandynawii. Dzięki temu przyciągnęło już sporo ciekawych inwestorów z tych właśnie krajów, m.in. Kemira, Metsa, Arla, Powel AS czy Schibsted. Trójmiasto jest również jednym z największych ośrodków akademickich w kraju. Funkcjonuje tutaj kilkanaście uczelni wyższych, które co roku wypuszczają na rynek blisko 20 tysięcy absolwentów różnych kierunków studiów. Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych usług dla biznesu w Trójmieście i jego zróżnicowanie, spora część z nich, jeśli tylko będzie chciała, może znaleźć atrakcyjne stabilne zatrudnienie właśnie w nim.


dostarczył infoWire.pl




Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS