Na początku roku UNICEF Polska wystartował z programem o nazwie „Ambasada Dobrej Woli”. Jaki jest jej cel? Wykorzystać technologię, aby pomóc najbardziej potrzebującym dzieciom. Wspierać ją w tym zadaniu będą także trójmiejscy specjaliści od oprogramowania dla dobra społecznego z SolDevelo Social Impact.
Ambasada Dobrej Woli powstała z inicjatywy UNICEF Polska, aby zjednoczyć siły biznesu, innowacyjnych start-upów oraz społeczności akademickiej. Wszystko po to, aby tworzyć w Polsce rozwiązania technologiczne, które realnie mogą pomóc tysiącom dzieci na całym świecie.
Ambasada Dobrej Woli to zupełnie nowy koncept pomagania w globalnej strukturze UNICEF. Wierzymy w to, że Polska może wykorzystać swoją regionalną pozycję centrum technologicznego i biznesowego na rzecz opracowywania przełomowych rozwiązań dla dzieci z całego świata, mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.
Jedną z pierwszych inicjatyw Ambasady był konkurs dla start-upów. Firmy zaprezentowały swoje pomysły na technologie, które miały za zadanie wspierać zbiórki pieniężne dla ofiar katastrof naturalnych i konfliktów zbrojnych. Konkurs trwał do połowy maja i wyłonił dwie zwycięskie technologie. Pierwsza to specjalne sensory stworzone dla punktów obsługi klienta przez Quantum CX. Wyłapują one uśmiech klienta i obsługującego go pracownika, co powoduje wpłatę drobnej kwoty na cel dobroczynny. Druga natomiast, stworzona przez Activity, łączy z sobą zbiórki pieniężne na dobre cele z jazdą na rowerze, dzięki odpowiedniej aplikacji mobilnej. Obydwa rozwiązania mają szansę być wdrożone w 33 komitetach UNICEF na całym świecie.
Ambasadę Dobrej Woli oraz jej misję wspierać będzie trójmiejska fundacja SolDevelo Social Impact. Powstała ona z inicjatywy firmy IT, która od lat zajmuje się tworzeniem oprogramowania dla krajów rozwijających się. Tworzyła m.in. elektroniczne bazy medyczne OpenMRS dla Afryki, czy też aplikacje wspierające warunki pracy w fabrykach Azji. Teraz w ramach współpracy z UNICEF w projekcie „Ambasada Dobrej Woli”, podzieli się swoimi doświadczeniami z innymi, aby jeszcze więcej ludzi w Polsce i na świecie zobaczyło, jak pisanie kodu może realnie ratować życie. W jaki sposób? Chociażby poprzez tworzenie elektronicznych narzędzi typu Open Source dla lekarzy z krajów rozwijających się, dzięki którym mogą oni pracować lepiej i wydajniej.
Z kodu pisanego przez trójmiejskich programistów z SolDevelo korzysta dziś niemal 9 milionów pacjentów z krajów rozwijających się. Dzięki współpracy z UNICEF w ramach Ambasady Dobrej Woli i promocji rozwiązań typu Open Source wśród nowego pokolenia polskich informatyków, jest szansa na większy niż dotychczas rozwój rozwiązań pozytywnego wpływu.