Na czym polega owa innowacyjność stworzonej przez białostocką szkołę metody?
- Jak pokazują najnowsze badania w dziedzinie neurologii, od początku naszego życia na ogół rozwijamy w sobie tylko jedną półkulę mózgową, koncentrując się niemal wyłącznie na myśleniu, analizie i dokładności lub estetyce, uczuciach i kreatywności – mówi Sylwia Świsłowska, właścicielka Paaro.
I dodaje: - Mając to na uwadze, postanowiliśmy stworzyć zajęcia, które w jak największym stopniu pozwolą na uaktywnienie obu półkul mózgowych.
By to osiągnąć, do tradycyjnych elementów nauki tańca należało dodać ćwiczenia z zakresu rozwoju osobistego.
W konsekwencji podczas zajęć Bingo Dance dzieci nie tylko poznają style taneczne z różnych stron świata, ale także uczą się pozytywnego myślenia, pewności siebie, świadomości swojego ciała i psychiki: - Pomagają w tym chociażby zabawy, w trakcie których maluchy naprzemiennie udają bycie smutnym, szczęśliwym, zdenerwowanym czy radosnym, dzięki czemu mogą się wykrzyczeć i uwolnić tłumione emocje – wyjaśnia Sylwia Świsłowska.
Podstawę nagrodzonego programu stanowią wizualizacje. Utrzymywanie wyprostowanej postawy ułatwia wyobrażenie sobie rośliny, która stale pnie się do góry, a walkę ze strachem przed publicznymi występami umożliwia postawienie się w sytuacji schodzącego ze sceny artysty, któremu towarzyszą oklaski, gratulacje i medale.
- Istotną rolę odgrywa tu wyobraźnia. Zamiast więc tłumaczyć maluchom, co mają zrobić, wystarczy poprosić je np. o to, by wskoczyły do wyimaginowanej kałuży czy łapały niewidzialne gwiazdki – przekonuje pomysłodawczyni Paaro.
Nieodłącznym elementem zajęć jest także systematyczne „przybijanie piątek”. Ten prosty gest jest bowiem w stanie w znaczący sposób podnieść poziom energii – i dotyczy to zarówno najmłodszych, jak i dorosłych. Wynika to z faktu, iż w naszych dłoniach umiejscowione są receptory, których pobudzenie dodaje nam zwyczajnie chęci do działania.
Do tego w Bingo Dance dochodzi wspieranie dzieci w wysiłkach i nagradzanie wszelkich, choćby najmniejszych sukcesów. Dzięki temu taniec, zabawa i rozwój łączą się w jedną całość, a przedszkolaki wychodzą z zajęć pełne pozytywnej energii oraz zmotywowane do bycia grzecznymi.