· Przemysł 4.0 stał się już teraźniejszością, a z jego rozwiązań zaczyna korzystać coraz więcej przedsiębiorstw na całym świecie.
· Liderami są wciąż USA, Chiny i Niemcy. Przed Polską natomiast jeszcze długa droga.
· Chcąc lepiej wykorzystać potencjał czwartej rewolucji przemysłowej, między 26 a 28 września br. w Katowicach zorganizowane zostało największe wydarzenie konferencyjno-targowe poruszające tę tematykę – Nowy Przemysł Expo.
· Wśród prelegentów był również przedstawiciel Schneider Electric – Michał Ajchel, Vice President działu Energy.
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach na trzy dni było epicentrum przemysłowym. Liczne dyskusje i prezentacje przybliżyło przedsiębiorcom, kadrom technicznym i zarządzającym, jak będzie prezentować się Polska i Europa już w niedługim czasie.
Nowoczesne technologie w przemyśle i energetyce są potrzebne wszystkim uczestnikom tego rynku, a w szczególności operatorom sieci energetycznych, którzy muszą zwiększyć wydajność
i niezawodność dystrybucji. Dlatego też w ramach Nowego Przemysłu Expo odbyła się XV edycja Kongresu Nowego Przemysłu, którego hasłem przewodnim było „Wszystko, co najważniejsze dla polskiej energetyki”. Ponadto na targach nie zabrakło New-Tech Zone, podczas którego omówiono unowocześnienia technologii, a także spotkania dotyczącego górnictwa.
– Współczesna gospodarka mierzy się z wieloma wyzwaniami. Kiedyś odpowiedzią na te problemy były działania rządów. Dziś większy wpływ na ich rozwiązanie mają technologie, bo to one realnie rozwiązują wiele naszych problemów, mimo, że jako obywatele często nie jesteśmy tego świadomi – mówi Michał Ajchel, Vice President działu Energy w Schneider Electric.
Schneider Electric o energii w dobie digitalizacji
Michała Ajchela było można posłuchać na Nowy Przemysł Expo jako jednego z prelegentów. Poruszył temat energii w dobie digitalizacji. Zwrócił uwagę na analitykę i big data jako narzędzia informatyczne i technologie wspierające obsługę klienta, a także dyskutował o tym, czy informatyka nadąża za rozwojem i potrzebami rynku energii a także nad specyficznymi obszarami sieci energetycznej. Wspomniał również o energetyce rozproszonej i odnawialnej oraz zaproponował rozwiązania wspierające efektywne gospodarowanie energią.
Technologie zmieniające naszą gospodarkę w najbliższym ćwierćwieczu, o których dyskutowano podczas konferencji Nowy Przemysł Expo to:
Automatyzacja
Mimo, że automatyzacja jest obecna w naszym świecie od kilkunastu lat, to poziom jej wdrożenia nie jest jeszcze tak wysoki. W Polsce w pełni zautomatyzowanych jest zaledwie 15% fabryk,
a 6 proc. wprowadza założenia Przemysłu 4.0.
Automatyzacja to przecież podstawa we wdrożeniu nowoczesnych zmian w przemyśle. Rozwija się ona jednak dalej i w połączeniu z Internetem Rzeczy umożliwi szybsze wytwarzanie produktów
i dostarczanie ich do klientów.
Internet Rzeczy
Technologia ta stała się podstawą całej rewolucji przemysłowej i gospodarczej, którą nazywamy Przemysłem 4.0. Dziś wszystkie projektowane technologie przemysłowe, i nie tylko, oparte są
o Internet Rzeczy. Dzięki niej możliwe jest połączenie takich obszarów jak rozwiązania mobilne, przetwarzanie w chmurze, czujniki, analityka i cyberbezpieczeństwo. W ten sposób dane oraz inne procesy są wymieniane pomiędzy tymi obszarami, dzięki czemu powstają kompatybilne platformy technologiczne. Jest to szczególnie przydatne w przemyśle, gdzie często funkcjonuje kilka odrębnych systemów.
Przetwarzanie w chmurze
Przemysł 4.0 to nie tylko urządzenia. To cały ekosystem, który musi ze sobą współgrać. Samo wprowadzenie sensorów, które będą zbierały dane, albo zakup maszyny gromadzącej informacje
o przebiegu produkcji to jeszcze za mało, jeżeli nie będziemy wykorzystywać tych zbieranych danych do faktycznego usprawnienia procesów. Dlatego potrzebne jest wprowadzenie komunikacji pomiędzy urządzeniami, a następnie przy użyciu aplikacji i analizy przetworzenie danych
w odpowiedni sposób i dostarczenie konkretnych informacji, co zrobić, aby usprawnić produkcję danego produktu czy działanie fabryki. Takie działanie wymaga jednak odpowiednich mocy obliczeniowych, dlatego włączenie do tego systemu przetwarzania w chmurze pozwala zapewnić sprawność całego procesu.
Nie jest to jednak przyszłość, a teraźniejszość. Taki system – EcoStruxure – stworzył już Schneider Electric. Dzięki niemu zarządca fabryki czy innego przedsiębiorstwa może otrzymywać czytelne informacje o koniecznych zmianach np. na urządzeniu mobilnym. Trzeba mieć świadomość, że jest to finalny wynik procesu, który dzieje się poza naszym wzrokiem, a który wykonują właśnie urządzenia, aplikacje i chmura.
Take rozwiązanie technologiczne będzie potrzebne nie tylko w przemyśle, ale również
w budownictwie, centrach przetwarzania danych, sieciach energetycznych czy chociażby w naszych domach.
Sztuczna inteligencja
Maszyny, które dotychczas sterowane i programowane były przez inżynierów, dzięki sztucznej inteligencji (artificial intelligence – AI) będą mogły teraz rozumieć, wykrywać ruchy, uczyć się, wspomagając pracę ludzi. Największą rewolucją będzie fakt, że maszyny wyposażone w AI będą mogły same rozpoznawać wiele wzorów, czyli danych, których dziś człowiek nie jest w stanie przetworzyć. Na tej podstawie będą się też uczyć i udoskonalać, aby móc proponować operatorom nowe rozwiązania. Podobnie sztuczna inteligencja będzie działać w innych branżach, gdzie zacznie „myśleć”, aby rozwiązać najtrudniejsze dla człowieka procesy i przyśpieszyć dostarczenie zupełnie nowych produktów na rynek.