SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kiedy rozszerzenie zasięgu nadajników DAB+ Polskiego Radia? Raczej nie prędko

Najpewniej dopiero pod koniec przyszłego roku jest szansa na rozszerzenie zasięgu nadajników w cyfrowym standardzie przez Polskie Radio. Poprzedni przetarg na emisję w DAB+ został unieważniony.

Dołącz do dyskusji: Kiedy rozszerzenie zasięgu nadajników DAB+ Polskiego Radia? Raczej nie prędko

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
To ja nikt inny
DAB+ to przeżytek.
DAB+ wymyślono w 2006 r. Wówczas nabyłem pierwszy odbiornik wifi, aby słuchać radio internetowe. Po 16 latach odbiornik wylądował w śmietniku. Problemów z radiem internetowym jest wiele, m.i. dostarczanie wykazu rozgłośni do odbiorników. Dodanie adresu podcastu albo nowego adresu rozgłośni jest zadaniem wyłącznie dla ekspertów. Rozgłośnie uzależniły się od paru usługodawców.

odpowiedź
User
To ja nikt inny
Technologia zmarnowana przez pazerność nadawców i operatorów multipleksów, którym zależy tylko na wtłoczeniu jak największej liczby rozgłośni, bez względu na jakość dźwięku.
To się nie zgadza. W Niderlandach właśnie przeprowadzana jest zmiana kanałów, aby uruchomić więcej multipleksów i zwiększyć jakość dźwięku. Na początku zaczęli nadawać w złej jakości aby zachęcić słuchaczy do kupna odbiorników DAB+. Jedynym argumentem dla słuchaczy jest duża oferta programowa i duży zasięg obszarowy, dlatego w Polsce DAB+ jest porażką. Teraz w Niderlandach słuchaczy jest sporo i mogą zwiększać jakość przenosząc rozgłośnie na coraz więcej multipleksów ogólnokrajowych. Radio publiczne NPO zrezygnowało z paru programów na korzyść jakości dźwięku. W Polsce upycha PR coraz więcej programów.
odpowiedź
User
To ja nikt inny
Gdy w Internecie mamy obecnie coraz większą tendencję do oferowania muzyki w formatach kompresji bezstratnej,

Wszystkie oferty muzyki w formatach bez kompresji stratnej kosztują! Radio nic nie kosztuje. Zawsze tak było, że radio było nadawane w gorszej jakości niż np. płyty CD.
w DAB+ nie możemy liczyć nawet na jakość równą FM Stereo (do tego potrzeba przepływności rzędu 160-192 kbps ...
To udowodnij, że jakość 160 - 192 kbps dociera z nadajnika do odbiornika UKF. Do niektórych nadajników dźwięk dociera za pomocą kodeka Qualcomm® aptX™, bez opóźnień i straty jakości. Od nadajnika do odbiornika FM dociera szum. Powinni UKF najszybciej wyłączyć.
odpowiedź