SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT pracuje nad planem zakończenia emisji FM

KRRiT rozpoczęła konsultacje projektu stanowiska dotyczącego zakończenia nadawania analogowego radia FM. Z dokumentu wynika, że mogłoby do tego dojść między 2026 a 2030 rokiem. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl przedstawiciele Grupy RMF i Agory nie kryją sceptycyzmu wobec tej inicjatywy.

Dołącz do dyskusji: KRRiT pracuje nad planem zakończenia emisji FM

80 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TT
"Radio cyfrowe jest: bogatsze w treści, łatwe w obsłudze, doskonałej jakości, sprawdza się w ruchu, nawet przy dużych prędkościach, mniej widmo- i energochłonne, anonimowe, bezpłatne, multimedialne"

"Pic na wodę, fotomontaż" chciałoby się powiedzieć. DAB+ z uwagi na wybrany sposób implementacji w większości przypadków zapewnia jakość gorszą od FM (z powodu nadmiernej kompresji dźwięku... 96 kbps w MUXie krajowym takich wymagać zdecydowanie nie spełnia... KRRiT we wcześniejszych opracowaniach sama rekomendowała znacznie wyższe wartości... część kanałów PR nadaje wręcz w mono... taki to postęp technologiczny na miarę XXI wieku). Póki co nie sprawdza się w ruchu (tam, gdzie w FM najwyżej lekko zaszumi czy przełączy się na mono, to w DAB+ mamy całkowitą przerwę sygnału). Bogatsze w treści? Wystarczy zobaczyć jakie "fantastyczne" stacje zgłosiły się w konkursie do MUXa krajowego. Raczej grozi nam wysyp radyjek disco/disco-polo i innych "umpa-umpa"... robionych po taniości... automatycznie... z playlisty). "Multimedialne"? Niestety w praktyce niewielu nadawców potrafi i chce sensownie wykorzystać tego typu funkcje. Zresztą w samochodzie kierowca i tak nie ma czasu, aby zachwycać się takimi rzeczami.
Brak urządzeń przenośnych do odbioru DAB+ (np. zintegrowanych w smartfonie). Większość tanich odbiorników to chińskie badziewia z kiepskim głośnikiem mono. W ogóle zastanawia fakt, iż tak mało jest w sklepach odbiorników stereo (mówimy o przystępnych cenowo modelach).
odpowiedź
User
K.
Telewizory było prościej powymieniać. Jeden, dwa na dom, mieszkanie. Odbiorników radiowych jest więcej. Często w każdym pomieszczeniu. W samochodach, nawet motocyklach. Wymiana to gigantyczne przedsięwzięcie. Nie twierdzę, ze nie należy tego rozbić. Ale okres przejściowy powinien być o wiele dłuższy. W 5 lat nie wymienimy wszyscy radioodbiorników. .

Można to zrobić w ten sposób, jak to zrobiono z telewizorami kineskopowymi po przejściu na DVB-T -wycofać ze sprzedaży, wystawiając na półki tylko odbiorniki FM/DAB+, a za 2 lata wyłącznie DAB+. Odbiorników z zakresem fal średnich też już ze świecą szukać.
odpowiedź
User
LoL

Większość tanich odbiorników to chińskie badziewia z kiepskim głośnikiem mono. W ogóle zastanawia fakt, iż tak mało jest w sklepach odbiorników stereo (mówimy o przystępnych cenowo modelach).

Chcesz posłuchać w lepszej jakości kup zestaw lampowy audio z przewodami głośnikowymi za 2 tys za metr. W Kuchni przy ubijaniu kotletów wystarczy zwykły odbiornik. Radio 357 jakoś na telefonach słuchają i nie przeszkadza
odpowiedź