65 proc. Polaków obejdzie się bez social media. Większość za in vitro i karą śmierci, przeciw imigrantom i Noblowi dla Wałęsy
Wiele zaskakujących, poważnych, ale i zabawnych informacji na temat polskiego społeczeństwa przyniósł sondaż "Sto pytań na stulecie niepodległości", przeprowadzony w ramach kampanii społecznej "Jesteśmy różni. Jesteśmy Polską", prowadzonej wspólnie przez Fundację Batorego i Kulturę Niepodległą. Badanie przeprowadziła agencja Difference na panelu Ariadna.
W ramach sondażu badane były poglądy Polek i Polaków na bardzo różne tematy – od bardzo fundamentalnych, dotyczących opinii na temat Unii Europejskiej, religii, czy nas samych, po mniej poważne i zabawne, dotyczące naszych codziennych wyborów, przyzwyczajeń czy preferencji.
62,1% Polek i Polaków uważa, że nauka religii powinna odbywać się na plebaniach, podczas gdy tylko 37,9% jest za lekcjami religii w szkołach. 55,9% woli tradycyjną trumnę, ale 44,1% wybrałoby urnę. 54,1% uważa, że Nobel dla Lecha Wałęsy to było nieporozumienie, podczas gdy 45,9% czuje dumę w związku z tym faktem. 37,6% Polek i Polaków wybiera pomidorową, podczas gdy 62,4% woli rosół.
74% badanych jest za antykoncepcją, a 82% za finansowaniem in vitro. W tym samym czasie 63,6% osób uważa Jana Pawła II za świętego, 85,2% jest zdania, że Bóg istnieje, a 63,9% za najważniejsze wartości uznaje te wyrażone w haśle "Bóg, honor, ojczyzna". Przykładów tego typu paradoksów jest więcej. Przypisywane zazwyczaj partiom lewicowym idee, dotyczące chociażby ekologii, również zyskują przychylność Polaków. 80,8% z nich, gdyby miało wybierać między energią z wiatru czy węgla, wybrałoby tę pierwszą, a 76,1% uważa, że globalne ocieplenie to nie żarty. 58% popiera feminizm i 58,4% jest za legalizacją marihuany.
Z kolei 71% badanych uważa, że disco polo to zabawa, a 29%, że obciach. Dla 46% węgiel to polska duma, a dla 54% - polski problem.
Badanie agencji Difference przeprowadzone zostało w dniach 14-17 grudnia 2018 r., na panelu Ariadna, metodą CAWI, na próbie ogólnopolskiej osób od 18 lat wzwyż (N=1044). Kwoty dobrano wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkiwania ogółu Polaków.
Dołącz do dyskusji: 65 proc. Polaków obejdzie się bez social media. Większość za in vitro i karą śmierci, przeciw imigrantom i Noblowi dla Wałęsy
jakby pozbyć się ogólnie 25% to byłoby spokojniej.