Pierwsza transmisja na żywo w jakości 8K na multipleksie DVB-T2
Hiszpański nadawca publiczny RTVE oraz firmy Sapec i Cisco zapowiadają, że przejdą do historii dzięki przeprowadzeniu pierwszej transmisji na żywo w jakości 8K za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej. Do próby ma dojść na multipleksie nadawanym w standardzie DVB-T2.
Nieco ponad dwa lata temu RTVE zostało pierwszym na świecie nadawcą, który przeprowadził transmisje naziemną w 8K. Wówczas nie był to jednak przekaz na żywo. Teraz firmy we współpracy z Politechniką w Madrycie przygotowują się do emisji próbnej na żywo o rozdzielczości 7,680 x 4,320 pikseli. Zastosowane zostaną: wysoki zakres dynamiki (HDR), rozszerzona gama kolorów (WCG), wysoka częstotliwość odświeżania obrazu (HFR) i dźwięk nowej generacji (NGA).
Przekaz będzie możliwy dzięki firmie Sapec, która opracuje nowy koder 8K, zbudowany na sprzęcie opracowanym przez Cisco. Do współpracy dojdzie dzięki umowie, którą podpisały RTVE-UPM Cátedra i amerykańska firma informatyczna podczas Mobile World Congress 2023 w Barcelonie. Podczas transmisji, zostaną zastosowane serwery Cisco, wyposażone w dużą moc obliczeniową.
Prezentacja w Instytucie RTVE
Transmisja na żywo w jakości 8K w naziemnej telewizji cyfrowej zostanie przeprowadzona i zademonstrowana w Instytucie RTVE. To ośrodek szkoleniowy dla hiszpańskiej branży audiowizualnej utworzony w 1975 roku. Szkoli nie tylko pracowników mediów publicznych, ale współpracuje także z uczelniami wyższymi i przeprowadza kursy dla osób zainteresowanych pracą w telewizji czy radiu.
- Nasza inicjatywa będzie nowym kamieniem milowym dla hiszpańskiego rynku telewizyjnego, który po raz kolejny pokaże, że nie boi się obierać ścieżki innowacji. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z przewodniczącym RTVE-UPM i być częścią jego komitetu doradczego, a także przyczynić się do tej wspaniałej inicjatywy. Jest ona możliwa dzięki talentowi naszego zespołu, który od dziesięcioleci służy branży telewizyjnej - stwierdził Miguel Ángel Cristóbal, dyrektor generalny Sapec.
Mała popularność telewizorów 8K
W poprzednich miesiącach nadawcy z różnych krajów świata eksperymentowali z transmisjami na żywo w jakości 8K, ale za pośrednictwem innych platform niż naziemna telewizja cyfrowa. Na przykład rok temu brytyjski kanał sportowy BT Sport nadawał w 8K mecz Saracens - Bristol Bears w ramach rozgrywek Premiership Rugby. Wcześniej japońska telewizja publiczna pokazywała w tej jakości wybrane transmisje z Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.
Z badania założycielskiego Krajowego Instytutu Mediów wynika, że urządzenia 8K posiada jedynie 1,2 proc. polskich odbiorców, a 4K 25,2 proc. Większej popularności tej jakości obrazu nie sprzyjają koszty urządzeń. Za najtańsze telewizory 8K trzeba zapłacić przeważnie ponad 5 tys. zł. Droższe sprzęty kosztują nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy.
Operatorzy płatnej telewizji, ani najpopularniejsze serwisy streamingowe, nie oferują treści w jakości 4K. Takowe nagrania z krajobrazami można znaleźć w serwisie YouTube. Pojawienie się atrakcyjnych treści może być kwestią paru lat. Amazon Prime Video dołączył do Stowarzyszenia 8K. Kanały linearne 8K są oferowane na przykład w Chinach czy Japonii.
Dołącz do dyskusji: Pierwsza transmisja na żywo w jakości 8K na multipleksie DVB-T2