Polacy po 55. roku życia mało aktywni zawodowo
Z najnowszego rankingu PwC wynika, że Polska nadal zajmuje 30. miejsce na 35 krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pod względem poziomu wykorzystania potencjału osób po 55. roku życia na rynku pracy.
Eksperci firmy doradczej PwC szacują, że zwiększenie aktywności zawodowej osób powyżej 55. roku życia przyniosłoby w długiej perspektywie 66 mld dolarów wzrostu PKB. Gdyby krajom OECD udało się zwiększyć stopę zatrudnienia tej grupy do poziomu notowanego w Nowej Zelandii (76,1 proc. w 2016 r.), PKB tych państw w długiej perspektywie wzrosłoby nawet o 3,5 bln dolarów.
Stopa zatrudnienia osób w wieku 55-64 w Polsce jest jedną z najniższych w badanych krajach i w 2016 r. wyniosła 46,2 proc. (wzrost z 44,4 proc. w 2015 r.), a grupie 65-69 ledwie 9,9% proc. W porównaniu z poprzednią edycją nieznacznie zmienił się u nas także średni efektywny wiek wyjścia z rynku pracy, który w 2016 r. był na poziomie 61,2 lata (61 w 2015 r.).
Na podium tej edycji rankingu niezmienne plasują się Islandia, Nowa Zelandia i Izrael.
Niewykorzystany potencjał
- Do 2050 roku liczba osób w OECD powyżej 55 roku życia zwiększy się o 50 proc., do poziomu ok. 538 mln. To, że żyjemy dłużej, jest dobrą wiadomością, musimy jednak już teraz zastanowić się nad finansowymi i społecznymi aspektami starzejącego się społeczeństwa. Wspólne wysiłki rządów i pracodawców powinny zmierzać w kierunku wypracowania spójnej i skutecznej strategii, zachęcającej starsze pokolenia do pozostawania na rynku pracy dłużej. Będzie to miało pozytywny wpływ zarówno na wzrost PKB, siłę nabywczą konsumentów, a także wpływy z podatków. Może również przyczynić się do poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia osób starszych poprzez utrzymywanie ich aktywności psychicznej i fizycznej – mówi Anna Szczeblewska, dyrektor zespołu people & change w PwC.
Spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej najwyższe miejsce w rankingu Golden Age Index zajmuje Estonia (miejsce 4.). Na 12. miejscu znajduje się Łotwa, a na 20. Czechy.
Autorzy raportu podkreślają, że wykorzystanie sztucznej inteligencji i automatyzacja pracy, stwarzają nie tylko ryzyka, ale też szanse na powstanie nowych miejsc pracy i jeszcze nie znanych dzisiaj zawodów. Dla gospodarki najważniejsze jest aktywizacja starszych pracowników, zachęcanie ich do ciągłego zdobywania nowych kompetencji, elastycznego podejścia do swoich zadań i gotowości do przekwalifikowania.
Dane w najnowszej edycji raportu „Golden Age Index”, przygotowywanego co roku przez PwC, obejmują pełne dane za 2016 rok. Ranking obejmuje wszystkie kraje OECD i powstaje na podstawie analizy kluczowych wskaźników z określonymi wagami, tj.: stopa zatrudnienia osób w wieku 55-64 lata (waga wskaźnika 40%), stopa zatrudnienia osób w wieku 65-69 lata (20%), różnica w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn w wieku 55-64 lata (10%), liczba umów na część etatu (10%), zarobki na umowie na cały etat – porównanie osób w wieku 55-64 do 25-54 (10%), średni wiek wychodzenia osób z rynku pracy (5%) oraz udział osób w wieku 55-64 w szkoleniach (5%).
Dołącz do dyskusji: Polacy po 55. roku życia mało aktywni zawodowo