SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Amazon przegrał ze zwolnioną działaczką związkową

Sąd orzekł, że Amazon musi przywrócić do pracy zwolnioną dwa lata temu za działaczkę związkową Marię Magdalenę Malinowską. Formalnie firma rozstała się z nią za „filmowanie lub fotografowanie procesu przenoszenia zwłok”. Sąd nie uznał tego za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, zwrócił też uwagę na pełnioną przez Malinowską funkcję społecznego inspektora pracy. Wyrok jest nieprawomocny, Amazon planuje odwołanie od niego. 

W listopadzie 2021 roku Amazon wręczył wypowiedzenie Magdalenie Marii Malinowskiej, pracującej przez sześć lat w magazynie firmy w Sadach pod Poznaniem. Prezydium Komisji Międzyzakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Amazon Fulfillment Poland podkreślało wówczas, że Malinowska jest chronioną członkinią prezydium, Społecznym Inspektorem Pracy oraz autorką filmów dokumentujących ruch pracowniczy, a także współzałożycielką Amazon Workers International.

Inicjatywa Pracownicza dodawała, że formalną przyczyną zwolnienia było „filmowanie lub fotografowanie procesu przenoszenia zwłok” - chodziło o mężczyznę, który we wrześniu 2021 roku zmarł na terenie zakładu. Według związku Malinowska chciała włączyć się do zespołu powypadkowego jako Społeczny Inspektor Pracy, ale Amazon odmówił jej. Inicjatywa Pracownicza dodawała dwa lata temu, że „zwolnienie jest tym bardziej skandaliczne, iż dokonano go mimo sprzeciwu organizacji związkowej, która w piśmie z 8 listopada nie wyraziła zgody na rozwiązanie umowy o pracę”. W jej opinii firma naruszyła przepisy Ustawy o związkach zawodowych i Ustawy o społecznej inspekcji pracy.

Amazon: Niedopuszczalne i lekceważące zachowanie pani Malinowskiej

Amazon ripostował, że rozwiązanie umowy oparto na „ważnych powodach” i podkreślał, że taką samą decyzję podjęłaby w stosunku do każdego pracownika, niezależnie od pełnionych przez niego funkcji społecznych.

„Wśród naszych pracowników kreujemy kulturę szacunku i oczekujemy od nich odpowiedniego zachowania na terenie naszych centrów operacyjnych. W tym przypadku, Pani Malinowska odmówiła stosowania się do właściwych standardów zachowań społecznych. W związku z tym, po niedopuszczalnym i lekceważącym zachowaniu Pani Malinowskiej, nie mieliśmy innego wyjścia, jak zakończyć naszą współpracę” - zaznaczyła Aleksandra Zarychta-Kuzalska, operations PR manager Amazona w przesłanym nam w 2021 roku stanowisku.

Związek zapowiedział, że będzie domagał się w sądzie przywrócenia Malinowskiej do pracy oraz finansowego zadośćuczynienia.

Proces Amazona

Jak pisze poznańska „Gazeta Wyborcza”, Malinowska wytoczyła firmie proces, domagając się przywrócenia do pracy. 12 października br. wyrok w sprawie wydał Sąd Rejonowy Poznań Grunwald i Jeżyce.

Cytowana przez „Wyborczą” sędzia Agata Chabir uznała, że „Amazon złamał prawo, bo przepisy o społecznych inspektorach pracy chronią ich przed zwolnieniem, nawet dyscyplinarnym”. Dodała, że przyczyny zwolnienia muszą być „rzeczywiste, konkretne i prawdziwe”, a w tym przypadku spełniony był tylko ten drugi warunek. Zeznania świadków nie potwierdziły, że Malinowska „rejestrowała proces wyprowadzania ciała zmarłego pracownika do samochodu zakładu pogrzebowego”.

Amazon zakazuje pracownikom robienia zdjęć na terenie zakładu – ten zakaz miała złamać Malinowska. Sędzia stwierdziła jednak, że powodem zwolnienia dyscyplinarnego może być jedynie „ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych”, a za takie nie można uznać robienia zdjęć.

„Cieszymy się z wygranej Marii Magdaleny Malinowskiej w jej sprawie przeciwko Amazon. Wyrok sądu (jeszcze nieprawomocny) stanowi wyraźne potwierdzenie, że działania Amazona były niezgodne z przepisami prawa pracy oraz stanowi ważny krok w obronie praw związkowców i Społecznych Inspektorów Pracy” - napisała Malinowska i jej pełnomocnik Piotr Krzyżaniak.

Dodali, że zdaniem sędzi zarzuty o fotografowanie stanowiły jedynie „pretekst do niesłusznego zwolnienia, a rzeczywistą podstawą mogła być stanowcza i zdecydowana postawa Marii w obronie praw i interesów pracowniczych”.

„Spółka Amazon jest zamknięta na stronę społeczną”

„Co więcej, sędzia zwróciła uwagę, iż konflikt między związkiem zawodowym a pracodawcą nie może być podstawą zwolnienia działacza związkowego lub też nieprzywrócenia go do pracy przez sąd. Spółka domagała się bowiem zmiany przez sąd roszczenia powódki o przywrócenie do pracy na odszkodowanie. Argumentowano to konfliktem między pracodawcą a związkiem. Zdaniem sędzi krytyczna wobec Amazon aktywność Marii na zakładzie i w mediach wynikała z jej zaangażowania w działalność związkową, a do rozwiązania konfliktów na zakładzie konieczna jest wola dwóch stron” - podkreślono w oświadczeniu.

„Wyrok i uzasadnienie sądu potwierdzają, iż spółka Amazon jest zamknięta na stronę społeczną. Zwolnienie Magdy jest tylko elementem polityki firmy, która stale utrudnia działalność związkową” - piszą Malinowska i jej pełnomocnik. „Innym przykładem jest niewpuszczenie związkowców na zakład pracy podczas referendum strajkowego, czy brak zgody na przeprowadzenie badań wydatku energetycznego. Od wielu lat domagamy się udziału w procesie organizowaniu pracy w Amazon, tak aby była ona bezpieczna dla pracowników. Mamy nadzieję, że dzisiejszy wyrok i uzasadnienie Sądu zmieni stosunek spółki do strony społecznej. Ta wygrana to istotny krok w obronie praw pracowników, pokazując, że prawa pracownicze muszą być szanowane, a próby ograniczania działań związków zawodowych są nieakceptowalne” - kończą.

Pełnomocnicy Amazona nie chcieli komentować decyzji sądu.

Amazon: będzie odwołanie od decyzji sądu

- Jesteśmy rozczarowani decyzją sądu i planujemy się od niej odwołać. Naszym obowiązkiem jako pracodawcy jest ochrona pracowników przed zachowaniami lekceważącymi i agresywnymi. W naszym przeświadczeniu w opisywanym przypadku doszło do rażącego naruszenia zasad panujących w Amazon i wartości, na których opiera się nasza firma. Nie mieliśmy innego wyjścia, jak tylko zakończyć naszą relację z tą osobą. W takiej sytuacji każdego pracownika potraktowalibyśmy tak samo, niezależnie od zajmowanego stanowiska - napisało w oświadczeniu biuro prasowe Amazona.

Amazon Fullfilment Poland zarządza 10 centrami logistycznymi Amazona w Polsce. W 2021 roku spółka osiągnęła wzrost przychodów o 20,2 proc. do 4,41 mld zł i zysku netto z 28,67 o 111,16 mln zł. Zatrudniała już 22 tys. pracowników, o 4,7 tys. więcej niż przed rokiem. Natomiast pośrednio i bezpośrednio koncern tworzy już w naszym kraju ponad 70 tys. miejsc pracy.

Dołącz do dyskusji: Amazon przegrał ze zwolnioną działaczką związkową

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Herbata
Brawo! Jechać z tym kołchozem!
odpowiedź
User
agwas
Ludzie naprawdę chcą pracować tam, gdzie nikt ich nie chce i nikt ich nie lubi?
odpowiedź