Dwa pierwsze satelity Amazona wystrzelone na orbitę
Kuiper 1 i Kuiper 2, dwa prototypowe satelity Amazona wystartowały w piątek na rakiecie Atlas V z przylądka Canaveral na Florydzie. Koncern znany ze sprzedaży w sieci i serwisu streamingowego chce rywalizować ze Starlink Elona Muska i OneWeb (Grupa Eutelsat), oferując usługi internetu satelitarnego.
Firma podała, że start obu satelitów przebiegł pomyślnie. Wcześniej była krytykowana za to, że nie umożliwia jego obserwowania dziennikarzom. Amazon ogłosił plan budowy globalnej satelitarnej sieci internetowej ponad cztery lata temu. Docelowo w jej skład wejdzie 3236 satelitów, ulokowanych na niskiej orbicie okołoziemskiej.
Projekt pochłonie 10 mld dolarów
Nowe satelity mają charakter testowy. - Przeprowadziliśmy szeroko zakrojone testy w naszym laboratorium i mamy wysoki stopień zaufania do naszych satelitów, ale nic nie zastąpi testów na orbicie - stwierdził w piątek Rajeev Badyal, dyrektor projektu Kuiper. W 2024 roku na orbitę mają trafić satelity Amazona, które będą już wykorzystywane do celów komercyjnych. Testy z udziałem beta-klientów rozpoczną się jeszcze w przyszłym roku.
Amazon zamierza zainwestować w projekt Kuiper 10 mld dol. Połowa floty satelitarnej Amazona ma trafić na orbitę do lipca 2026 roku. Kuiper podpisał kontrakty startowe z Arianespace, United Launch Alliance (ULA) i Blue Origin/New Glenn na 83 wystrzelenia. Usługa, którą wdroży Amazon, zapewni szybki dostęp do internetu w dowolnym miejscu na świecie. Może być zatem przydatne dla osób mieszkających w słabo zaludnionych lub w ogóle odludnych obszarach, gdzie nie ma światłowodów czy nielimitowanego i szybkiego internetu mobilnego. Takie osoby dzięki internetowi satelitarnemu mogą sobie pozwolić m.in. na pracę zdalną czy korzystanie z serwisów streamingowych.
Konkurencja z podobnymi rozwiązaniami
Podobne rozwiązanie już oferuje Starlink. Nie należy jednak do najtańszych. Obecnie miesięczny abonament kosztuje 335 zł, a użytkownik musi jeszcze zainwestować 2720 zł w sprzęt. W przypadku Starlinka prędkość pobierania wynosi od 20 do 200 Mb/s. Planowano wprowadzić limity danych po przekroczeniu 1 TB. Prędkość internetu znacząco zwolniłaby, gdyby użytkownik nie zdecydował się na dodatkową opłatę. Na razie firma nie zdecydowała się na realizację tych planów. W przypadku Amazona, trzy testowe anteny wykazały prędkość do 400 Mb/s. O limitach na razie nic nie wiadomo.
Alternatywą dla Starlinka i Amazona ma być OneWeb. Przed tygodniem francuska firma Eutelsat Communications ogłosiła finalizację połączenia z brytyjską OneWeb, globalną siecią łączności satelitarnej na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Fuzję zatwierdziło nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy w Paryżu. W wyniku transakcji powołano do życia Grupę Eutelsat. Flota satelitów umieszczonych na orbicie geostacjonarnej Eutelsata (GEO) z m.in. kanałami telewizyjnymi, zostanie połączona z satelitami LEO OneWeb, aby zaoferować klientom zintegrowane usługi łączności.
Sieć OneWeb jest już aktywna i ma mieć zasięg globalny do końca 2023 roku. Zapewnia prędkość do 50 Mb/s. Modem, antena i router kosztują 499 dol., a najtańszy pakiet (10 Mb/s) 99 dol. miesięcznie. Za sprzęt do szybszej paczki, trzeba zapłacić już 1000 dol., a abonament kosztuje 199 dol.
Dołącz do dyskusji: Dwa pierwsze satelity Amazona wystrzelone na orbitę