SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Amazon mimo apelu Muzeum Auschwitz nie wycofa z książek nazisty. „Ważny dostęp także do treści, które budzą zastrzeżenia”

Amazon oferuje w swoim internetowym sklepie książki nazisty Juliusa Streichera, współorganizatora eksterminacji Żydów w czasie II wojny światowej. Muzeum Auschwitz zaapelowało do Jeffa Bezosa o usunięcie ich z oferty, lecz w niedzielę Amazon odpisał: „Ważne jest zapewnienie dostępu do treści także w przypadku książek, które mogą budzić zastrzeżenia”.

W piątek Muzeum Auschwitz na swoim oficjalnym profilu twitterowym zamieściło zrzuty ekranu z różnych wersji językowych Amazona, gdzie oferowane są książki Juliusa Streichera. To nazistowski propagandzista, wydawca pisma „Der Stuermer”, kojarzącego się z najgorszą propagandą hitlerowskich Niemiec. Streicher był także współorganizatorem akcji eksterminacji Żydów. Po wojnie podczas procesu przywódców niemieckich w Norymberdze został skazany na śmierć za zbrodnie przeciw ludzkości i stracony w 1946 r. Mimo to jego książki są dostępne w sprzedaży u Amazona.

- Nienawistna, zjadliwie antysemicka propaganda nazistowska jest dostępna do sprzedaży nie tylko w @AmazonUK. Książki autorów takich jak Julius Streicher można znaleźć również na @amazon i @AmazonDe. Takie książki należy natychmiast usunąć - napisano na profilu Auschwitz Memorial. We wpisie oznaczono Jeffa Bezosa - właściciela i szefa Amazona.

O usunięcie książek do brytyjskiego oddziału Amazon zaapelowała też organizacja Holocaust Educational Trust. W niedzielę Amazon wystosował oficjalną odpowiedź na te apele.

- Jako sprzedawca książek jesteśmy świadomi historii związanej z ich cenzurą, dlatego nie lekceważymy tej kwestii. Uważamy, że ważne jest zapewnienie dostępu do treści drukowanych także w przypadku książek, które mogą budzić zastrzeżenia. Tym niemniej wszelkie wątpliwości i sygnały, dotyczące zasadności sprzedaży wybranych tytułów, traktujemy bardzo poważnie - zaznacza w nim spółka.

Amazon przypomina również, że w sprawie sprzedaży książek w internecie działa zgodnie z regulaminem. - W przypadku gdy jakiś produkt nie jest z nim zgodny, zostaje wycofany ze sprzedaży. Dodatkowo - poza naszymi stałymi, proaktywnymi działaniami - niezwłocznie reagujemy na sygnały o wszelkich odstępstwach od opisanych zasad - przekonuje koncern.

Według danych SimilarWeb, Amazon jest najpopularniejszą obecnie platformą e-commerce na świecie: co miesiąc notuje 4,6 mld wizyt.

W 2019 r. spółka zanotowała wzrost sprzedaży o 20 proc. do poziomu 280,5 mld dol. w porównaniu z 232,9 mld dol. osiągniętych w roku 2018. W styczniu Amazon został najcenniejszą marką na świecie w rankingu Brand Finance Global 500: jego wartość osiągnęła poziom 200 miliardów dolarów.

Dołącz do dyskusji: Amazon mimo apelu Muzeum Auschwitz nie wycofa z książek nazisty. „Ważny dostęp także do treści, które budzą zastrzeżenia”

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
My
Sikać na szfabskokacapskie. Lajno
odpowiedź
User
privat
Wszelka cenzura prowadzi do totalitaryzmu. Nie jest możliwe poznanie prawdziwej historii bez poznania całego kontekstu. Np. w przypadku II WŚ - czy można zrozumieć to co się działo w DE bez poznania ich ówczesnych publikacji? Druga sprawą jest jawność wszelkiej współczesnej działalności. Jak można podjąć polemikę z kimś komu zakazami zamyka się usta?
odpowiedź