Amazon zostanie ogólnoświatowym dostawcą internetu dzięki satelitom
Amazon planuje realizację projektu przewidującego umieszczenie na orbicie Ziemi zespołu ponad 3 tysięcy satelitów, które mają umożliwiać podłączenie do szybkiego internetu mieszkańcom ubogich regionów z utrudnionym dostępem do sieci. Według założeń po uruchomieniu systemu zapewni on pokrycie sygnałem satelitarnym 95 procent ziemskiej populacji.
Plany realizacji projektu o roboczej nazwie Kuiper ujawniły serwisy technologiczne na podstawie dokumentów złożonych przez Amazon w Międzynarodowym Związku Telekomunikacyjnym (ITU).
Z dokumentacji wynika że Amazon planuje uruchomienie systemu złożonego docelowo z 3236 satelitów których zadaniem będzie dostarczanie połączenia internetowego dla odbiorców na powierzchni Ziemi. 784 satelitów ma zostać umieszczonych na orbicie na wysokości 590 km, 1296 obiektów będzie działać na wysokości 610 km, a pozostała część – 1156 na orbicie 630 km.
W komunikacie przesłanym do mediów Amazon potwierdził istnienie projektu Kuiper wyjaśniając, że chodzi o długofalowy plan dostarczania internetu do obszarów z utrudnionym dostępem do sieci. W założeniach po uruchomieniu całości systemu internetowy sygnał satelitarny ma być dostępny dla 95 proc. ludzkiej populacji.
Amazon nie udziela na razie dokładniejszych informacji na temat projektu Kuiper. Nie wiadomo kiedy planowane jest jego wdrożenie, jakie będą warunki korzystania z internetu dostarczanego przez satelity ani też jakie będą parametry połączenia z siecią. Przedstawiciele Amazona zapewniają jedynie, że będą to szybkie łącza gwarantujące niewielkie opóźnienia.
Amazon jest kolejnym dużym graczem który przewiduje dostarczanie internetu drogą satelitarną na masową skalę. Własne plany w tym zakresie ogłosiły wcześniej inne duże firmy technologiczne – Google zrobił to w 2014 r., Facebook w roku 2015, zaś od 2016 r. projekt dostarczania internetu z satelitów prowadzi firma SpaceX kierowana przez Elona Muska. Tego typu projekty napotykają jednak rozmaite kłopoty z realizacją, bowiem oprócz gigantycznych inwestycji wymagają również pozwoleń wielu różnych instytucji regulacyjnych.
W 2018 r. przychody koncernu Amazon wzrosły o 30 proc., a zysk netto spółki zamknął się kwotą 10,1 mld dol. W ciągu 12 miesięcy akcje Amazona podrożały o 18 proc. czyniąc z koncernu najdroższą spółkę giełdową na świecie z wyceną przekraczającą 840 mld dol.
Dołącz do dyskusji: Amazon zostanie ogólnoświatowym dostawcą internetu dzięki satelitom