SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ambasada USA chciała spotkania z szefem KRRiT ws. koncesji dla TVN24

Szef ambasady USA w Warszawie bez powodzenia starał się o spotkanie z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na temat przedłużenia wygasającej niebawem koncesji satelitarnej dla TVN24. Właścicielem Grupy TVN jest amerykański koncern Discovery.

Według ustaleń „Rzeczpospolitej” Bix Aliu, chargé d'affaires ambasady USA w Polsce, starał się o spotkanie z Witoldem Kołodziejskim, przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Wstępnie ustalono termin na 16 czerwca, ale amerykańscy dyplomaci nie zgodzili się na to, żeby rozmowa była nagrywana i protokołowana (oczekiwała tego KRRiT). „Rzeczpospolita” podkreśliła, że dotarła do korespondencji potwierdzającej taki przebieg zdarzeń.

TVN ma amerykańskiego właściciela od 6 lat

Grupa TVN od sześciu lat jest w amerykańskich rękach. W połowie 2015 roku nadawcę kupił holding Scripps Networks Interactive, który z kolei na początku 2018 roku został przejęty przez koncern Discovery.

Na horyzoncie jest kolejna fuzja: w połowie maja br. zapowiedziano połączenie Discovery z WarnerMedia należącym obecnie do telekomu AT&T. Transakcja ma zostać sfinalizowana w połowie 2022 roku.

W ostatnich latach wielokrotnie głos w obronie Grupy TVN zabierała Georgette Mosbacher, od września 2018 roku do stycznia br. ambasador USA w Polsce. W połowie kwietnia ub.r. w „Wiadomościach” TVP oraz programach TVP Info wyemitowano serię krytycznych materiałów o TVN i „Faktach”, podważające jej wiarygodność i niezależność.

- „Fakty” TVN są częścią rodziny Discovery, amerykańskiej firmy notowanej na giełdzie papierów wartościowych w Nowym Jorku, której priorytetem jest przejrzystość, wolność słowa oraz niezależne i odpowiedzialne dziennikarstwo. Sugestie, że jest inaczej, są fałszywe - napisała Mosbacher na Twitterze. - Dziennikarze Telewizji Polskiej są niezależni i nie poddają się naciskom politycznym. Niezależnie od tego kto wywiera tę presję - skomentował to Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

- Trzaskowski boi się debaty z Polakami. Woli ustawioną debatę w WSI 24 i niemieckim Onecie - oceniła w lipcu ub.r. na Twitterze europosłanka PiS Beata Mazurek. - Dobrze Pani wie, że szerzy Pani coś, co jest absolutnym kłamstwem, sugerując że TVN to WSI. Powinna się Pani wstydzić - odpowiedziała jej Georgette Mosbacher.

Z kolei Departament Stanu USA w połowie grudnia 2017 roku stwierdził, że władze tego kraju są zaniepokojone nałożeniem niedługo wcześniej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji 1,48 mln zł kary na nadawcę TVN24. - Ta decyzja wydaje się naruszać wolność mediów - powiedziała ówczesna rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert. W styczniu 2018 roku szef KRRiT wycofał się z kary.

Dlaczego KRRiT nie przedłuża koncesji dla TVN24

Obecna 10-letnia koncesja satelitarna dla TVN24 wygaśnie pod koniec września br. Niedawno informowaliśmy, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wysłała do TVN Grupy Discovery zapytanie w związku ze strukturą właścicielską. Zgodnie z artykułem 35 ustawy o radiofonii i telewizji "udział kapitałowy osób zagranicznych w spółce lub udział osób zagranicznych w kapitale zakładowym spółki nie może przekraczać 49 proc." Wyjątek stanowią firmy i osoby z Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Nie należą do niego Stany Zjednoczone, a właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, który w przyszłym roku sfinalizuje fuzję z również amerykańskim koncernem Warner Media. Discovery kontroluje jednak TVN nie przez amerykańską spółkę, tylko przez Polish Television Holding BV, zarejestrowaną w Niderlandach, a więc kraju wchodzącym w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W ustawie o radiofonii i telewizji jest mowa o tym, że siedziba zagranicznego podmiotu musi znajdować się w EOG.

Szef TVN24 Michał Samul w rozmowie z Wirtualnemedia.pl przekonywał, że nie ma żadnych przesłanek, aby koncesja dla jego stacji nie została przedłużona. Przyznał jednak, że stacja jest gotowa na "różne warianty", gdyby stało się inaczej. Wśród nich jest zapewne koncesja w innym kraju Unii Europejskiej. Na przykład w Holandii lub Czechach, co praktykują już niektórzy nadawcy.

Sebastian Urban, radca prawny z Kancelarii Prawnej Media niedawno sugerował, że takie działania nie będą potrzebne, bo koncesja powinna zostać przedłużona. Przekonywał, że spółka powstała po połączeniu sił Warner Media i Discovery raczej nie zostanie nowym właścicielem TVN. - Będzie razem z TVN w tej samej globalnej grupie kapitałowej, ale prawdopodobnie bez jakiegokolwiek stosunku zależności. Jeżeli moje rozumienie planowanej transakcji jest poprawne, nie powinna ona wpłynąć w żadnym stopniu na proces przyznawania koncesji dla TVN24. Co do samego połączenia sił dwóch globalnych gigantów medialnych, regulatorem który będzie mógł się sprawie dokładniej przyjrzeć, szczególnie na rynku polskim, jest raczej UOKiK niż KRRiT - stwierdził Urban w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

W maju br. TVN24, które wyprzedziło TVP Info było liderem oglądalności wśród kanałów informacyjnych. Średni dobowy udział TVN24 w maju 2021 roku wyniósł 4,72proc., po spadku względem analogicznego okresu rok wcześniej o 8,98 proc.

Dołącz do dyskusji: Ambasada USA chciała spotkania z szefem KRRiT ws. koncesji dla TVN24

41 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Majka
Chyba nie wszyscy pamiętają, że Trumpa już nie ma.
odpowiedź
User
Kropka
Chyba nie wszyscy pamiętają, że Trumpa już nie ma.

A jakie to ma znaczenie, czy Trump jest, czy Trumpa nie ma? Szanowna Majko, gdyby Trump był, to też by mu się nie podobało, że jakiś nic nie znaczący kraj daleko za oceanem wali w interesy amerykańskiej firmy. W sprawie koncesji dla TVN 24 jednym głosem mówią ambasadorzy amerykańscy w Polsce - i za Trumpa, i za Bidena. Trump był szalony, ale z całą pewnością jego szaleństwo nie polegało na tym, żeby dobrze robić PiS-owi, bo PiS miał głęboko gdzieś:)))
odpowiedź
User
G35
Usa w ostatnim czasie kopneła Polaków mocno w tyłek z dym nordstreem 2 więc dlaczego mamy im dawać koncesje chcą mieć tvn niech zabria to niby rzetelna stacje do siebie tam nic.ciekawego nie ma i nie będzie od lat same powtórki lec po co wydawać NATO 2 milrady jak te pieniądze można wydać w kraju usa i tak kopnie nas w dupke jak tylko ruskie bede do nas wchodziły
odpowiedź