W TVP Info przypomniano propagandę z czasów PiS. Były dziennikarz chce przeprosin
Bartłomiej Graczak, były reporter „Wiadomości” i gospodarz publicystyki w TVP Info, domaga się przeprosin od Telewizji Polskiej za materiał w programie „Niebezpieczne związki”, w którym jego wizerunek pokazano w kontekście publicznego siania hejtu. - Jako dziennikarz nie odpowiadałem za treść tzw. pasków informacyjnych - tłumaczy.
„Politycy coraz częściej padają ofiarami przemocy ze strony ludzi, którzy nienawidzą. Co będzie dalej? Czy potrafimy obniżyć temperaturę politycznego sporu? I jak to zrobić gdy nie tylko Polska, ale i Europa i Stany Zjednoczone wydają się podzielone pół na pół”? - mówił lektor w materiale wyemitowanym w „Niebezpiecznych związkach”, programie TVP Info. W odcinku poświęconym wpływowi hejtu na społeczeństwo Dorota Wysocka-Schnepf rozmawiała m.in. z Piotrem Adamowiczem, bratem zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
W TVP Info o hejcie za czasów Kurskiego
W programie na przykładach materiałów z TVP za czasów Jacka Kurskiego pokazano, jak publiczne wzniecanie negatywnych emocji wobec oponentów politycznych doprowadziło do tragedii. Na jednym z kadrów przedstawiono Bartłomieja Graczaka, byłego reportera TVP. To on prowadził w TVP wydanie, w którym na pasku widzowie czytali „Politycy Platformy odpowiedzialni za śmierć dziecka”. Takie przekazy trafiły na antenę tuż po pogrzebie tragicznie zmarłego nastoletniego syna posłanki PO Magdaleny Filiks.
Jak powstaje piramida nienawiści, hejtu, szczucia i pogardy, na szczycie której jest akt fizycznej przemocy wobec oponenta?
Czy Polacy mogą ze sobą jeszcze rozmawiać i czy chcą?
🔴 Oglądaj online "Niebezpieczne związki" ▶️ https://t.co/HiOeptnw7q lub w aplikacji mobilnej 📲 pic.twitter.com/kaqPIiZZD6— tvp.info 🇵🇱 (@tvp_info) July 18, 2024
Graczak, obecnie niezależnie działający na YouTube, skontrował materiał z „Niebezpiecznych związków” w internetowej rozmowie z Karolem Gacem.
– [Dorota Wysocką-Schnepf – przyp.] zasugerowała, że byli dziennikarze Telewizji Polskiej, w tym ja, są odpowiedzialni za mordy polityczne w naszym kraju, że to jest pierwsza droga do faszyzmu w Polsce. "Od słów do mordów" – tak został ten program na YouTube zatytułowany - powiedział. - Ja nigdy nie nawoływałem do nienawiści, przemocy. Poczułem się urażony takim zarzutem. Jako dziennikarz nie odpowiadałem za treść tzw. pasków informacyjnych - tłumaczył były dziennikarz TVP.
W portalu X opublikował wezwanie do przeprosin za naruszenie dóbr osobistych.
– Informuję , że osoby odpowiedzialne za emisję tego paszkwila, w którym użyto mój wizerunek, tj. Grzegorz Sajór, Patryk Zalasiński, Grzegorz Nawrocki oraz Dorota Wysocka-Schnepf otrzymały wezwanie do zaprzestania naruszania mojego dobrego imienia. Oczekuję usunięcia skutków naruszeń, przeprosin oraz zapłaty 30 tys. zł na Caritas Polska – podał Graczak.
Szanowni Państwo, informuję , że osoby odpowiedzialne za emisję tego paszkwila, w którym użyto mój wizerunek, tj. Grzegorz Sajór, Patryk Zalasiński, Grzegorz Nawrocki oraz Dorota Wysocka-Schnepf otrzymały wezwanie do zaprzestania naruszania mojego dobrego imienia. Oczekuję… https://t.co/9Dk70MsAU6 pic.twitter.com/2bw3p0Ype7
— Bartłomiej Graczak (@bgraczak) July 25, 2024
Graczak kilka lat w TVP
Bartłomiej Graczak w TVP prowadził m.in. „Wiadomości”, „Twój Wybór” w TVP3 i programy publicystyczne i wybrane pasma informacyjne w TVP Info. Odszedł w drugiej połowie października ub.r. jako pierwszy znany dziennikarz z poprzedniego zespołu stacji.
Przyznał, że szybko po przyjściu do Telewizji Polskiej zorientował się, że „nie o wartości chodzi, lecz o polityczne wpływy, partyjną walkę o rząd dusz”. – Nie zawsze pracowałem w zgodzie z własnym sumieniem, ale wiedziałem, że jak odejdę nic się nie zmieni. Dlatego próbowałem wykonywać ten, wymarzony bądź co bądź, zawód mimo istotnych ograniczeń – zaznaczył. Obecnie rozwija własny „Przekanał” na YouTube.
Dołącz do dyskusji: W TVP Info przypomniano propagandę z czasów PiS. Były dziennikarz chce przeprosin
Za każdej władzy media publiczne to propaganda, czy to tak ciężko zrozumieć? Wystarczy pomyśleć, pracownik państwowej telewizji będzie nadał jaki to rząd jest zły? Ten rząd, który daje mu wypłatę?