Carlsberg testuje papierowe butelki na piwo
Grupa Carlsberg rozpoczyna testy papierowych butelek na piwo. Są one wykonane z włókna drzewnego, dzięki czemu nadają się do recyklingu. Rozwiązanie to zostanie wprowadzone na kilku rynkach, również w Polsce.
Testy papierowych butelek prowadzone są w ramach prac Carlsberga nad Fibre Bottle.
Nową ich wersję będą testować konsumenci na 8 europejskich rynkach: w Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Polski, Niemiec i Francji.
Do testów trafi 8 tys. butelek, z czego 1200 do Polski.
Butelki będą rozdawane konsumentom i klientom m.in. podczas festiwali i innych eventów. Na podstawie testów firma chce zebrać informacje na temat doświadczeń konsumentów i opracować finalne opakowania.
Nowa papierowa butelka w całości nadaje się do recyklingu. Poza metalowym kapslem jest w całości organiczna. Jej zewnętrzna powłoka powstaje z włókien drzewnych pozyskanych z odpowiedzialnie zarządzanych lasów z certyfikatem FSC.
Z kolei wnętrze butelki jest wypełnione wyściółką z polimeru PFE, który jest pochodzenia roślinnego – jest wytwarzany w całości z surowców naturalnych oraz kompatybilny z systemami recyklingu tworzyw sztucznych. Jeżeli nie trafi do recyklingu - może ulec degradacji w przyrodzie. Jak podaje Carlsberg, PFR stanowi skuteczną barierę między piwem a zewnętrzną obudową z włókna drzewnego, chroni smak i nagazowanie napoju „lepiej niż konwencjonalne opakowania PET”.
Fibre Bottle to wynik zainaugurowanego w 2015 roku projektu realizowanego przez Grupę Carlsberg wspólnie z Paper Bottle Company (Paboco), Avantium i partnerami z Paper Bottle Community.
Nowa butelka nie zastąpi docelowo dotychczasowych opakowań, ale uzupełni ofertę dostępną na rynku. W nowych opakowaniach sprzedawane będzie piwo uwarzone z organicznego jęczmienia ze zrównoważonych upraw. Ma to służyć ograniczeniu śladu węglowego.
Dołącz do dyskusji: Carlsberg testuje papierowe butelki na piwo