Co czwarty Polak zna kogoś, kto kiedykolwiek wręczył łapówkę
Prawie jedna trzecia Polaków uważa, że korupcja w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat się zmniejszyła. Jednak co czwarty Polak (26 proc.) zna kogoś, kto wręczył łapówkę w celu uzyskania pewnych korzyści - wynika z badania SW Research.
Prawie 1/3 Polaków uważa, że zjawisko wręczania łapówek w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat zdecydowanie (10 proc.) lub raczej się zmniejszyło (22 proc.). Przeciwnego zdania jest 21 proc. badanych – 11 proc. uważa, że raczej się zwiększyło, a 10 proc. jest zdania, że zdecydowanie się zwiększyło. Odsetek osób, które uważają, że jest on na podobnym poziomie wynosi 27 proc..
Co piąty badany ma trudności z określeniem czy i jak zmieniło się zjawisko wręczania łapówek w Polsce przez ostatnie trzy dekady (20 proc.).
26 proc. Polaków zna kogoś kto wręczył łapówkę w celu uzyskania pewnych korzyści. Jedna trzecia respondentów deklaruje, że nie zna osoby, która kiedykolwiek wręczyła łapówkę. Trzech na dziesięciu badanych nie ma pewności czy zna kogoś kto wręczył łapówkę. Co dziesiąta badana osoba odmawia odpowiedzi.
- Zróżnicowane wyniki dotyczące dostrzegania zjawiska mogą mieć znaczący wpływ na ogólną percepcję występowania korupcji w Polsce. Łatwiej nam wypowiadać się o wydarzeniach, które znamy, jeśli nie bezpośrednio to z opisu doświadczeń osób z naszego otoczenia. Niemniej blisko co drugi Polak uważa, że zjawisko wręczania łapówki jest takie samo, lub wzrosło na przestrzeni ostatnich 30 lat. Z drugiej strony przeszło co piąty badany uważa, że to wysokość wręczanej korzyści powinna klasyfikować ją jako łapówkę. Wyniki naszego badania pokazują, że edukacja w kwestiach związanych z korupcją musi być dalej rozwijana - komentuje Adrian Wróblewski, dyrektor działu analiz SW Research.
Co dla Polaków jest łapówką?
Ponad połowa Polaków (54 proc.) uważa, że łapówką jest dowolna korzyść oferowana w celu osiągnięcia określonego celu, z pominięciem standardowych procedur.
Zdaniem badanych łapówka to także dowolna korzyść finansowa (18 proc.), wysoka korzyść finansowa (15 proc.), dowolna korzyść materialna (14 proc.) czy korzyść materialna o wysokiej wartości (10 proc.). Respondenci, którzy wskazali, że ich zdaniem łapówka jest korzyścią finansową lub materialną o wysokiej wartości najczęściej deklarują, że tą wartością jest 100-500 złotych (28 proc.) lub powyżej 5 tysięcy złotych (27 proc.).
Prezentowane wyniki pochodzą z badania omnibusowego OmniWatch48 zrealizowanego w dniach 16-17 lutego 2021 roku metodą wywiadów on-line (CAWI) na próbie 1376 Polaków.
Dołącz do dyskusji: Co czwarty Polak zna kogoś, kto kiedykolwiek wręczył łapówkę