Długi Polaków przekroczyły już 40 miliardów złotych
Według raportu InfoDług znów wzrosło zaległe zadłużenie Polaków - na koniec marca bieżącego roku osiągnęło ono poziom 40,46 mld złotych. Powiększyła się również liczba klientów podwyższonego ryzyka i średnie zadłużenie Polaków.
Z raportu wynika, że pomimo polepszającej się sytuacji gospodarczej w Polsce sytuacja dłużników nie uległa poprawie. Liczba osób z zaległymi zobowiązaniami wzrosła do 2 338 833, a ich średni dług wynosi 17 300 złotych.
- Łączna kwota zaległych zobowiązań Polaków jest rekordowa i przekroczyła 40,46 mld zł. Trend spadkowy z jakim mieliśmy do czynienia od dziewięciu miesięcy, związany ze średnim zadłużeniem Polaków, został przerwany. Na koniec marca przeciętny dłużnik w Polsce ma wyższe zobowiązanie o blisko 140 złotych w porównaniu z wynikami prezentowanymi na koniec minionego roku. W naszej ocenie wzrost liczby dłużników po I kwartale najprawdopodobniej jest tymczasowym zjawiskiem, na które złożyło się kilka czynników. Początek roku to okres składania zeznań podatkowych i w tym czasie robimy wszystko, aby spłacić zobowiązania względem państwa i ZUS. To również moment, w którym musimy zmierzyć się z kredytami pobranymi w okresie świątecznym - mówi Mariusz Hildebrand, prezes zarządu, BIG InfoMonitor S.A.
W ciągu ostatnich trzech miesięcy liczba dłużników wzrosła o 0,79 proc. osiągając tym samym swoją największą wartość od przeszło dwóch lat, czyli 2 338 833 osób. Należy jednak podkreślić, że dynamika zmian była mniejsza niż w poprzednim zestawieniu. Wyniosła wówczas 1,46 proc., czyli blisko dwukrotnie więcej. Zwiększyła się również łączna kwota zaległych płatności klientów podwyższonego ryzyka. Na koniec marca 2014 roku wyniosła ona 40,46 miliarda złotych.
- Niższy poziom przyrostu dłużników jest pozytywnym sygnałem. Oznacza bowiem, że coraz więcej z nich spłaca swoje zobowiązania. Niestety wzrastająca kwota zaległego zadłużenia wskazuje, że osoby już wcześniej posiadające nie spłacone zobowiązania popadają w jeszcze większe kłopoty finansowe - dodaje Marcin Ledworowski, wiceprezes zarządu BIG InfoMonitor.
Zadłużenie w podziale na regiony od wielu lat nie ulega istotnym zmianom. Najwyższy poziom zadłużenia niezmiennie odnotowuje się w województwie śląskim, a najmniejszy w województwie świętokrzyskim. Najwięcej niesolidnych płatników pochodzi z województwa zachodniopomorskiego, a najlepszymi wskaźnikami pod tym względem może pochwalić się województwo podkarpackie. Znajduje się tam dwa razy mniej dłużników niż w zachodniopomorskim.
Blisko półtora miliona dłużników ma długi nie przekraczające kwoty 5 tysięcy złotych jest to 64 proc. wszystkich zaległych płatności, w ciągu ostatnich trzech miesięcy grupa ta zwiększyła się o ponad 1 pkt. proc. Naszym zdaniem można założyć, że przy zwiększonym wysiłku i dyscyplinie finansowej uregulowanie przeterminowanego zadłużenia jest w zasięgu spłaty dla tych dłużników.
Dołącz do dyskusji: Długi Polaków przekroczyły już 40 miliardów złotych