Dzieci spędzają przed ekranami nawet 11 godzin tygodniowo
W sieci obecne są nawet przedszkolaki - tak przyznaje 78 proc. opiekunów dzieci powyżej 3 roku życia, zbadanych przez Lego i Edelman DXI. Nowe badania firm wskazują, że najmłodsi spędzają przed ekranem 11 i pół godziny tygodniowo. 6 na 10 rodziców w Polsce uważa, że ich dziecko spędza zbyt wiele czasu online.
Wyniki najnowszego badania "Lego Play Well 2022", przeprowadzonego przez firmę LEGO we współpracy z Edelman DXI wskazują, że najmłodsi spędzają przed ekranem 11 i pół godziny tygodniowo.
To niewiele mniej, niż poświęcają na typową zabawę (15,3 godziny), za to dłużej, niż odrabiają zadania domowe (średnio 11,1 godziny). W dobie rosnącej troski o dobrostan psychiczny dorosłych, rodzice martwią się o zachowanie odpowiedniej higieny umysłowej dzieci.
Dzieci grają coraz dłużej
Jak wynika z badania producenta zabawek, już 6 na 10 rodziców w Polsce uważa, że ich dziecko spędza zbyt wiele czasu online. W sieci obecne są nawet przedszkolaki - tak przyznaje 78 proc. badanych opiekunów dzieci powyżej 3 roku życia.
Wśród najczęściej wskazywanych, potencjalnych zagrożeń wymieniane są m.in. nieodpowiednie treści w Internecie, niebezpieczeństwo nękania oraz nieprawdziwe informacje, z jakimi maluch mógłby się zetknąć. Te obawy podziela ponad ¾ rodziców.
Badanie wykazało poważny problem wśród rodziców - dorośli nie zostali wyposażeni w odpowiednią wiedzę, jak zapobiegać w/w zagrożeniom. Mimo to znaczna większość rodziców (90 proc.) deklaruje, że dba o bezpieczeństwo maluchów w sferze online, a ponad połowa przynajmniej raz na miesiąc rozmawia ze swoją pociechą na ten temat.
Gdy zapytano ich jednak o to czy obserwują aktywność dzieci w Internecie, 40 proc. badanych zadeklarowało, że nie wie, w jaki sposób mogą monitorować obecność online swoich podopiecznych, a co trzeci w ogóle nie umie powiedzieć, czym dziecko zajmuje się w sieci.
Plusy obecności najmłodszych w Internecie
Opiekunowie dostrzegają jednak plusy obecności najmłodszych w Internecie, który dla coraz młodszych pokoleń staje się naturalną częścią ich życia.
Przeważająca część (76 proc.) polskich rodziców uważa, że kontakt ich dzieci z elektronicznymi zabawkami przynosi ich pociechom wiele korzyści. Na pytanie o konkretne zalety wprowadzania dziecka do świata online, ponad połowa (56 proc.) dorosłych podkreśla w tym kontekście rozwój umiejętności krytycznego myślenia u dziecka.
Rodzice dostrzegają także wzrost pewności siebie u podopiecznych (połowa badanych) oraz umocnienie dziecięcych przyjaźni dzięki komunikacji przez urządzenia elektroniczne (57 proc.).
Wszystkie wyniki raportu, o ile nie podano inaczej, zostały zebrane od 32 781 rodziców i 24 593 dzieci w wieku 5-12 lat za pomocą 20-minutowego internetowego badania ilościowego przeprowadzonego w 35 krajach na początku 2022 roku.
Dołącz do dyskusji: Dzieci spędzają przed ekranami nawet 11 godzin tygodniowo