Elon Musk pomaga Ukrainie: udostępnił internet Starlink
Na prośbę ukraińskiego wicepremiera kontrolowana przez Elona Muska firma SpaceX zaczęła udostępniać w tym kraju swoją usługę internetu satelitarnego Starlink.
W sobotę po południu Mykhailo Fedorov,wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy, napisał do Elona Muska na Twitterze. Zauważył, że podczas gdy firma biznesmena planuje kolonizację Marsa, Rosja próbuje okupować Ukrainę, a gdy firma Muska z sukcesem testuje rakiety wielokrotnego użytku, rosyjskie rakiety są wystrzeliwane do ukraińskich cywilów.
Poprosił Muska, by zapewnił dla Ukrainy stacje do internetu satelitarnego Starlink.
Biznesmen odpowiedział po godz. 23 polskiego czasu. - Usługa Starlink jest teraz aktywna w Ukrainie. Więcej terminali w drodze - poinformował.
Mykhailo Fedorov podziękował Muskowi oraz „wszystkim, którzy wspierają Ukrainę”.
Starlink service is now active in Ukraine. More terminals en route.
— Elon Musk (@elonmusk) February 26, 2022
Internet Starlink od ponad roku
Publiczne testy internetu Starlink, oferowanego przez firmą Elona Muska SpaceX, rozpoczęły się w USA jesienią 2020 roku. Docelowo usługa ma być świadczona na całym świecie z wykorzystaniem ok. 12 tys. satelitów.
Wiosną ub.r. SpaceX zawarł z Google porozumienie, w ramach którego z internetu Starlink będą mogły korzystać centra przetwarzania danych Google Cloud. Ma to pomóc w dostępie do chmury Google szczególnie tym firmom i organizacjom, które działają na terenach z utrudnionym dostępem do internetu.
Użytkownicy z Polski zestawy do internetu Starlink mogą zamawiać od jesieni ub.r.
Władze Ukrainy apelują do Apple i YouTube’a
W piątek Mykhailo Fedorov zaapelował do szefa Apple Tima Cooka, żeby koncern wstrzymał dostarczanie swoich produktów do Rosji i zablokował użytkownikom z tego kraju dostęp do platformy App Store.
Natomiast w sobotę Oleksandr Tkachenko, minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy, opublikował pismo, w którym zaapelował do YouTube’a, żeby zablokował wszystkie kanały stanowiące rosyjską propagandę.
Po stronie Ukrainy w wojnie z rosyjską agresją stanął kolektyw hakerski Anonymous. W czwartej wypowiedział oficjalnie wojnę cybernetyczną Rosji, a w kolejnych dniach doprowadził do problemów w działaniu wielu serwisów internetowych rosyjskich urzędów, instytucji i mediów państwowych, przejął poufne dane ministerstwa obrony i współpracującego z Rosją białoruskiego producenta broni.
W sobotę w rosyjskich kanałach telewizyjnych, kontrolowanych przez państwo, pojawiły się urywki z ukraińską muzyką i symbolami narodowymi oraz rzetelnymi relacjami o skutkach rosyjskiej agresji militarnej.
Dołącz do dyskusji: Elon Musk pomaga Ukrainie: udostępnił internet Starlink
chyba powinno być "satelitarnego"