SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Podsumowanie roku 2021 w esporcie, co wydarzy się w 2022?

Eksperci zajmujący się tematyką esportu podsumowują w cyklu Wirtualnemedia.pl najważniejsze wydarzenia z tej branży w mijającym roku oraz wskazują trendy na 2022 r. Podsumowują przedstawiciele ESL Polska, Gameset, devils.one, Next Level Agency, Fantasyexpo.

Adrian Kostrzębski, rzecznik prasowy ESL Polska

Wydarzenie roku

Pandemia spowodowała powrót wydarzeń esportowych do ich kolebki, czyli do formatów online. W zaistniałej sytuacji, firmy odpowiedzialne za organizację turniejów i eventów zmuszone zostały do podniesienia poprzeczki w kontekście jakości produkcji i transmisji, aby sprostać oczekiwaniom kibiców i fanów na całym świecie. Tym bardziej w przypadku jednego z największych turniejów na świecie, jakim jest Intel Extreme Masters Katowice organizowany przez firmę ESL Gaming. Edycja zorganizowana na początku 2021 roku nie zawiodła – rozgrywki zgromadziły przed ekranami ogromną widownię.

Sam turniej w CS:GO wygenerował oglądalność na poziomie 18 295 416 godzin, a w szczytowym momencie śledziło go ponad 550 000 osób, co czyni go najchętniej oglądanymi rozgrywkami online w CS:GO, transmitowanymi na Twitchu. Niespodzianek nie zabrakło także w obszarze samej rywalizacji esportowej. Mistrzowie IEM Katowice 2021 w CS:GO i StarCraft II nie tylko zapisali się na kartach historii esportu, ale zgarnęli także spory kawałek z puli nagród, która wyniosła ponad 1,2 mln.

Najważniejsze trendy w mijającym 2021 roku. Trend na 2022.

Trendy 2021

Z perspektywy esportu, niewiele rzeczy może cieszyć bardziej niż powrót do bezpośrednich starć zawodników, w ramach wydarzeń organizowanych na żywo. Zawody rozgrywane w formacie LAN zawsze budzą wielkie emocje wśród kibiców. Końcówka roku pozwoliła firmie ESL Gaming Polska na przeprowadzenie finałowych rozgrywek jesiennej rundy turnieju ESL Mistrzostw Polski 2021 w Counter-Strike: Global Offensive.

W perspektywie globalnej powrót do rozgrywek na żywo to też ogromna szansa dla wielu zawodników i drużyn, dla których pandemia była znaczącym utrudnieniem w udziale w turniejach. Niestabilne połączenia sieciowe czy trudne do pogodzenia różnice w strefach czasowych były znaczącym utrudnienie w trakcie rozgrywek online. Powrót do scenariusza, gdzie obie drużyny spotykają się na żywo na równych warunkach to dobra wiadomość dla wszystkich osób śledzących esport.

Trend 2022

Przyszły rok to przede wszystkim powrót publiczności na trybuny. Na rodzimym rynku pierwszą okazją na spotkanie zawodników, organizatorów i kibiców esportu będzie 10. edycja turnieju Intel Extreme Masters Katowice, która odbędzie się już po koniec lutego. Pod względem atmosfery, wydarzenia esportowe nie różnią się niczym od sportu tradycyjnego – owacje, napięcie i doping kibiców budują prawdziwe oblicze sportu elektronicznego i dodają zawodnikom skrzydeł.

Ponadto, w dalszym ciągu rośnie znaczenie mobilnego esportu. Gry takie jak PUBG MOBILE, Clash of Clans czy League of Legends: Wild Rift zyskują na popularności, a rozgrywki w nich przyciągają przed ekrany coraz więcej kibiców.

Co pandemia zmieniła w mojej branży w 2021 roku?

Trwające obostrzenia, przełożyły się na znaczne zwiększenie znaczenia wydarzeń organizowanych online. Targi, konferencje, eventy i turnieje musiały odnaleźć się w nowej, wirtualnej rzeczywistości. Branża esportu przyjęła tę zmianę z relatywnym spokojem, ponieważ wróciła do miejsca, z którego zaczynała.

Jednak rok 2021 przyciągnął przed ekrany ogromne rzesze publiczności i kibiców esportu. Aby sprostać rosnącemu zainteresowaniu i liczbie projektów, firmy musiały zmienić swoje podejście i się przystosować. ESL Gaming Polska wykorzystał w tym celu otwarty w 2020 roku kompleks EMEA Production Hub w Katowicach – kompleks ponad 8000m2 studiów nagraniowych, które zostały przystosowane do realizacji wydarzeń i turniejów online. Dzięki profesjonalnemu podejściu i wysokiej jakości produkcji, moce przerobowe wszystkich studiów nagraniowych zostały zagospodarowane do maksimum.

Największe wyzwanie na 2022r.

Największy turniej esportowy na świecie, Intel Extreme Masters Katowice powraca do Spodka na początku 2022 roku. To 10. edycja legendarnego wydarzenia, które rozsławiło Katowice na całym świecie i bezpośrednio przełożyło się na tworzenie wizerunku sportu elektrycznego w Polsce.

Kibice mogą spodziewać się najlepszych rozgrywek esportowych w finałach w turnieju w Counter-Strike: Global Offensive, a także w StarCraft II. Łączna pula nagród przewidziana na cały weekend 25-27 lutego to ponad milion dolarów.

Dla organizatorów, firmy ESL Gaming Polska, to ogromne wyzwanie, ponieważ na okrągłą rocznicę chcą przygotować coś niezapomnianego dla wszystkich uczestników i oglądających online. Jednocześnie, priorytetem przy IEM Katowice 2022 jest bezpieczeństwo wszystkich zaangażowanych. Bez wątpienia początek przyszłego roku nie będzie czasem relaksu.


Maciej Boroń, managing director Next Level Agency

Wydarzenie roku

Polscy gracze w czołówce światowej Valorant! Starxo i Zeek w Mistrzostwach dali kolejny dowód na to, że Polska ma coraz większe znaczenie na arenie międzynarodowej w esporcie. Reprezentanci grali pierwszą rolę, pokazując, że nie są tam przez przypadek. Miejmy nadzieję, że staną się inspiracją i motywacją dla młodych zawodników, a takich sukcesów co rok będzie coraz więcej. Jest to jednocześnie pozytywne odwrócenie negatywnych wydarzeń, kiedy rosnąca w siłę w ostatnich latach polska reprezentacja w topowych drużynach League of Legends nie zaliczyła dużych sukcesów w kluczowych rozgrywkach tego roku.
Najważniejsze trendy w 2021, trend na 2022

1. Kryptowaluty wspierają esport – kryptowaluty rosną na sile i znalazły dobry target wśród graczy, których codziennością jest świat cyfrowy. Przykładowo aktywacja SkillzVault dla Bitcoin Vault, przeprowadzona przez nas wspólnie z ESE, Converters i VYRAL to turniej esportowy, z głównym sponsorem oferującym m.in. portfel kryptowalut. Również partnerstwa jak TSM FTX za 210 milionów USD, które samą kwotą otwierają oczy wątpiącym w siłę esportu.

2. Valorant rośnie w esporcie – tytuł mocno się rozwinął w stronę esportu, wcześniej miał dużo graczy, ale brakowało mu wejścia na skalę popularności CS:GO. W 2021 to nastąpiło. Wielu znanych graczy przeszło do Valorant, a ilość pucharów i innych wydarzeń zaczęła wyraźnie rosnąć.
Wierzę, że obydwa punkty są tylko początkiem i będą trendującymi w 2022.

Co pandemia zmieniła w mojej branży w 2021 roku?

Esport na wielu płaszczyznach został nietknięty pandemii, a w obszarze widzów śledzących streamy czy nagrania, możemy mówić nawet o wzrostach. Jednak wydarzenia fizyczne (np. mistrzostwa w 1 miejscu, z rozgrywkami typu LAN), które do 2020 rosły w siłę oprawy oraz skalę, z roku na rok, zostały jak każde eventy stłumione. 2021 był rokiem nadziei, że uda się powrócić z pełną mocą. Wiele wydarzeń esportowych nie miało szans rozwinąć się tak, jak bywało to przed pandemią. Niekoniecznie wpływ na to mieli organizatorzy czy fani. Ciągła niepewność do ograniczeń w sprawie bezpieczeństwa powodowała, że część klientów minimalizując ryzyko, wolała nie inwestować w partnerstwa wydarzeń offline. Mogło to silnie wpłynąć na dostępne zasoby lub na organizację wydarzeń, dając czasami mniejszą skalę niż do jakiej wszyscy się przyzwyczailiśmy przed 2020.

Największe wyzwanie na 2022 rok

Odbić się jeszcze bardziej od pandemii. Na wiele elementów branży esportowej ograniczenia nie miały znaczącego wpływu, ale wydarzenia fizyczne zarówno względem formy, jak i liczby sponsorów wyraźnie się różnią. Na pewno dobrze byłoby zobaczyć, jak skala części eventowej offline jak i ilość sponsorów odbudowuje się do poziomu sprzed pandemii. To też powinno pozwolić na dalszy rozwój aren rozwijanych stricte pod wydarzenia esportowe. 

Dodatkowym obszarem tego wyzwania jest długofalowy rozwój drużyn. Wiele z nich błyszczy, ale po kilkunastu miesiącach nie jest w stanie kontynuować sukcesów sportowych i finansowych. Miejmy nadzieję, że w 2022 wraz z rosnącymi post-pandemicznymi budżetami będzie coraz więcej stałych, wielkich drużyn z kilkuletnią tradycją na szczycie podium i w wyliczeniach budżetowych.

  • 1
  • 2

Dołącz do dyskusji: Podsumowanie roku 2021 w esporcie, co wydarzy się w 2022?

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mery
esport to przereklamowana bańka. W mediach juz nikt nie ma watpliwosci. Po szybkim hype opadł kurz i zostało zaklinanie rzeczywistości tylko i marzenia. Pandemia zrobiła swoje. Aż dziwne ze sie tym jeszcze ktos interesuje
odpowiedź
User
mery
esport to przereklamowana bańka. W mediach juz nikt nie ma watpliwosci. Po szybkim hype opadł kurz i zostało zaklinanie rzeczywistości tylko i marzenia. Pandemia zrobiła swoje. Aż dziwne ze sie tym jeszcze ktos interesuje
odpowiedź
User
mery
esport to przereklamowana bańka. W mediach juz nikt nie ma watpliwosci. Po szybkim hype opadł kurz i zostało zaklinanie rzeczywistości tylko i marzenia. Pandemia zrobiła swoje. Aż dziwne ze sie tym jeszcze ktos interesuje
odpowiedź