Facebookowi grozi pół miliona funtów kary za aferę z Cambridge Analytica. „Powinniśmy byli podjąć działania w 2015 roku”
Brytyjska komisarz ds. informacji (ICO) zakończyła śledztwo w sprawie Facebooka i jego udziału w aferze Cambridge Analytica. Serwis został uznany za winnego zaniedbań i braku dostatecznej ochrony użytkowników w Wielkiej Brytanii. W związku z tym urząd zaproponował nałożenie na Facebook kary w wysokości 500 tys. funtów. - Zapoznajemy się z treścią raportu ICO i wkrótce na niego odpowiemy - zapowiada Facebook w oświadczeniu przesłanym do Wirtualnemedia.pl.
ICO to urząd zajmujący się ochroną danych osobowych i prywatności mieszkańców Wielkiej Brytanii, obecnie jego szefem jest Elizabeth Denham. Rozpoczęła ona dochodzenie po ujawnieniu w marcu br., że Facebook dopuścił do przejęcia danych 87 mln użytkowników przez firmę Cambridge Analytica. Zostały one później użyte do politycznych manipulacji podczas kampanii prezydenckiej w USA oraz głosowania w sprawie Brexitu, a afera dotknęła m.in. użytkowników z Wielkiej Brytanii.
Teraz ICO przedstawił wyniki swojego śledztwa, które nie są korzystne dla Facebooka. Według komisarz ds. informacji serwis naruszył brytyjskie prawo, bowiem nie wykazał się należytą starannością w ochronie danych internautów i dopuścił do ich przekazania firmie zewnętrznej.
W związku z ustaleniami śledztwa urząd zaproponował nałożenie na Facebook kary w wysokości 500 tys. funtów. Kwota może wydawać się niewielka zważywszy na fakt, że tylko w I kwartale br. Facebook wykazał 4,99 mld dol. zysku netto, jednak zgodnie z brytyjskimi przepisami jest to najwyższa kwota jaką ICO może ukarać podmioty nie spełniające standardów ochrony danych w tym kraju.
Według obowiązujących procedur po przedstawieniu raportu przez ICO Facebook będzie miał czas na zapoznanie się z nim i wyrażenie własnego stanowiska na temat zawartych tam wniosków i wysokości zaproponowanej kary. W krótkim komentarzu przesłanym do redakcji Wirtualnemedia.pl Facebook po raz kolejny podkreśla, że firma zdaje sobie sprawę z popełnionych błędów w ochronie danych użytkowników i deklaruje pełne współdziałanie z brytyjskim regulatorem.
- Jak przyznaliśmy już wcześniej, powinniśmy byli dokładniej zbadać doniesienia dotyczące Cambridge Analytica i podjąć działania w 2015 roku. Ściśle współpracowaliśmy z ICO, a także innymi organami w USA i innych krajach w trakcie ich dochodzeń w tej sprawie. Teraz zapoznajemy się z treścią raportu ICO i wkrótce na niego odpowiemy – zapowiada Facebook.
ICO jest pierwszą instytucją, która zakończyła swoje dochodzenie w sprawie afery z Cambridge Analytica. Jednak własne śledztwa prowadzą też m.in. w Stanach Zjednoczonych FBI oraz Federalna Komisja Handlu, swoje wnioski przygotowuje również amerykański kongres, przed którym Mark Zuckerberg tłumaczył się z wycieku danych użytkowników w kwietniu br.
W pierwszym kwartale br. Facebook miał 2,2 mld użytkowników aktywnych w skali miesiąca i 1,45 mld w skali dnia. Firma zanotowała 11,97 mld dolarów wpływów (wobec 8,03 mld dolarów rok wcześniej) i 4,99 mld dolarów zysku netto (w I kwartale ub.r. było to 3,06 mld dolarów).
Dołącz do dyskusji: Facebookowi grozi pół miliona funtów kary za aferę z Cambridge Analytica. „Powinniśmy byli podjąć działania w 2015 roku”
Ekspert od wirtuaIu poIeca... JesIi ktos ma w przegladarce na komputerze stacjonarnym komunikat, przy wejsciu na witryne, czy na odtwarzaczu wideo html5 o wwyyIIaacczzeenniiuu bbIIookkoowwaanniiaa reklam, to zastosuj w przegladarce rozszerzenie Adguard (zastepuje kiepski AAddbbIIoocckk+ i uBlock, czy bbIIookkeerraa Opery opartego o listy i reguly uBlock (sprzedane biale listy).
Jesli ktos napotka problem z wykrywaniem w nowej wersji softu html5, czy witryny, to po przez formularz w opcjach zglosic na Github Adguarda.
Na urzadzeniach mobilnych koniecznie stosowac przegladarke Yandex Browser with Protect, lub kiedy sie komus sypie wersje Yandex beta (wyszukac w sklepie Androida). Yandex ma opcje kompresji danych i video on/off (mobilnie oszczedzanie pakietow danych a zarazem firmowe proxy), lub Samsung Internet Browser - wespol z apk. Adguard (tez sklep), darmowo dziala tylko z tymi dwiema przegladarkami mobilnymi!
Przy darmowych wesjach nigdy nie konsumowac tresci za pomoca dedykowanych aplikacji mobilnych, bo tam nie bedzie mozna zzaabbIIookkoowwaacc zbednych a irytujacych elementow.
W rozszerzeniu i apk. Adguard zalaczyc dodatkowo filtry Annoyances i najwazniejsze reguly AAnnttii-AAddbbIIoocckk KKiiIIeerr. Mozna opcjonalnie wlaczyc AAddbbIIoocckk polskie reguly i odznaczyc filtr uzytecznych reklam.
Jezeli kogos wkurzaja autopleje video, to rozszerzenie Disable HTML5 Autoplay. Obydwa dodatki (desktop) dostepne na Chrom, Opere, Firefoxa i Safari.
Pilnujac aktualizacji i poprawnej konfiguracji gwarancja, ze tak na desktop, jak i mobilnie w duecie Yandex/S.I.B. - Adguard, nie zobaczycie zadnych rekIam, wyskakujacych okienek, pustych pol po rekIamach, komunikatow o wylaczenie rekIam i pochodnych RODO - sprawdz w Yandex czy masz zalaczona opcje Hide ads on this site i Block Content! Od tego momentu komfortowe surfowanie przyspieszy.
Dodatki i apki sa bardzo przyjazne dla laika, wiec dla kazdego szybko i latwo. Ja lipy nie polecam :)
Natomiast jeżeli chcecie zzaabbIIookkoowwaacc wszystkie statystyki, wybrane skrypty, podpiete moduly spolecznosciowe i ciasteczka szpiegujace witryn na amen, to rozszerzenie uMatrix, ale to dla tych (komputerowcy), ktorzy co najmniej maja wiedze z jakich elementow zbudowana jest witryna internetowa i co do czego sluzy.
Nie dajcie zarabiac animatorom pozorow, platnym botom, oszustom, bezprawnie kasujacym i bbllookkuujjaaccyymm komentarze, posty i wszystkim skrajnie komercyjnym ppoorrttaIIoomm. Wiele niezbednych informacji o wirtualu, porad, instrukcji tekstowych, jest na adresie u t n . pl / Interia - Mordoru (wpisz bez spacji).
Sekcja o mobilnych przegladarkach tam nieaktualna - rozbudowana, nowa wersja sekcji, ze wskazaniem dla laikow i zaawansowanych, operujcych na kilku przegladarkach wkrotce,.. przy wenie. ;-)
Na tyle wyceniana jest prywatność.