Kto pokaże walkę Rakowa o Ligę Mistrzów? „Ukłony dla naszych partnerów z Polsatu”
Już tylko dwa mecze dzielą piłkarskiego mistrza Polski od Ligi Mistrzów UEFA. We wtorek 22 sierpnia Raków Częstochowa zagra z FC Kopenhaga, a rewanż z mistrzem Danii odbędzie się 30 sierpnia. Pierwsze spotkanie będzie można oglądać na antenie Polsatu Sport, Polsatu Sport Premium 1 i TVP Sport. TVP kupiła sublicencję niemal w ostatniej chwili.
Wynik dwumeczu częstochowskiej drużyny, zdecyduje o awansie do fazy grupowej Ligi Mistrzów UEFA, a obydwa spotkania pokażą sportowe kanały Telewizji Polsat i TVP Sport, dostępny bezpłatnie w naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-3) . Telewizja Polsat jako oficjalny polski nadawca Ligi Mistrzów UEFA wyprodukuje także sygnał z wtorkowego meczu rozgrywanego w Sosnowcu. Redakcja sportowa Polsatu pracować będzie zarówno w studiu w Warszawie, jak i na stadionie. Mecz dostępny będzie także w internecie na dowolnym urządzeniu (laptopie, smartfonie, tablecie, Smart TV) w pakiecie Polsat Box Go Sport.
Raków Częstochowa walkę o awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów UEFA zaczął od pokonania estońskiej Flory Tallin. Kolejnymi klubami wyeliminowanymi przez Częstochowian były azerski Karabach Agdam i cypryjski Aris Limassol. Ostatnią przeszkodą w drodze mistrza Polski do najbardziej prestiżowych, klubowych rozgrywek piłkarskich świata jest FC Kopehnaga z Kamilem Grabarą w bramce. Mecze 4. rundy eliminacji Ligi Mistrzów UEFA rozgrywane są w pełnej oprawie UEFA Champions League. Oznacza to, że piłkarzom, kibicom oraz widzom kanałów sportowych towarzyszyć będą wszystkie najbardziej znane symbole tych rozgrywek, łącznie ze słynnym hymnem. Kanały sportowe Polsatu od 2018 roku nieprzerwanie transmitują wszystkie mecze Ligi Mistrzów UEFA. Na razie nie zapadła decyzja, gdzie rozgrywki będą dostępne od sezonu 2024/25.
Negocjacje do ostatniej chwili?
We wtorek przedmeczowe studio, przygotowujące widzów na starcie Raków Częstochowa – FC Kopenhaga, rozpocznie się o godzinie 18:00 w Polsacie Sport i Polsacie Sport Premium 1. Tego dnia w warszawskim studiu dyskusję poprowadzi Paulina Chylewska. Jej gośćmi będą, były selekcjoner Reprezentacji Polski Jerzy Engel, byli piłkarze Marek Jóźwiak i Maciej Żurawski oraz były dyrektor sportowy Rakowa Częstochowa Paweł Tomczyk. Przy okazji wtorkowego meczu w mobilnym studiu Polsatu Sport na stadionie w Sosnowcu, Przemysław Iwańczyk porozmawia z byłym selekcjonerem Jerzym Brzęczkiem oraz byłym piłkarzem FC Kopenhaga Kamilem Wilczkiem, a także z dziennikarzem Romanem Kołtoniem. Wtorkowy mecz w Polsacie Sport i Polsacie Sport Premium 1 rozpocznie się godzinie 20:50. Spotkanie skomentują Bożydar Iwanow i Przemysław Łagożny, a reporterami na stadionie będą Marcin Feddek oraz Szymon Rojek.
W ostatnich dniach wydawało się, że spotkania będzie można oglądać tylko w kanałach Polsatu, ale stacje doszły do porozumienia niemal w ostatniej chwili. O 21 rozpocznie się transmisja meczu na antenie TVP Sport. - Na pytanie gdzie jest ten Raków, odpowiadam: w TVP Sport. Łatwo nie było, ale oba mecze Rakowa Częstochowa z FC Kopenhaga w 4. rundzie eliminacji Ligi Mistrzów zobaczycie na antenie TVP Sport. Ukłony dla naszych partnerów z Telewizji Polsat za profesjonalne rozmowy - napisał na Twitterze Sebastian Staszewski, redaktor naczelny i wicedyrektor TVP Sport. Wtorkowy mecz skomentują Mateusz Borek i Marcin Żewłakow.
Część rozgrywek musi być pokazywanych w otwartej telewizji
Na razie nie wiadomo czy TVP pozyskała sublicencję na pokazywanie meczów samej Ligi Mistrzów. Ostatnia umowa dotyczyła sezonów 2021/2022 i 2022/2023. Zawarł ją w 2021 r. ówczesny prezes TVP Jacek Kurski. - Telewizja Polska jest w trakcie analizy projektu - Liga Mistrzów UEFA pod kątem oglądalności oraz efektywności biznesowej – poinformowało w czerwcu Wirtualnemedia.pl biuro prasowe TVP.
W Polsce kwestię znaczących wydarzeń, które muszą być pokazywane w kanałach ogólnodostępnych reguluje artykuł 20b ustawy o radiofonii i telewizji oraz wydane na jego podstawie rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Liga Mistrzów w nim występuje, ale eliminacje do tych rozgrywek już nie.
- Obecnie na liście ważnych wydarzeń mamy: Letnie i zimowe Igrzyska Olimpijskie; półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce nożnej, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne; inne mecze z udziałem reprezentacji Polski w piłce nożnej w ramach oficjalnych rozgrywek oraz mecze z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA. (lista zawarta w samej ustawie o radiofonii i telewizji); oraz Mecze z udziałem reprezentacji Polski w mistrzostwach świata i Europy w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn, w tym mecze eliminacyjne; zawody Ligi Światowej w piłce siatkowej mężczyzn rozgrywane w Polsce; półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce ręcznej mężczyzn, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne; Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym; zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich; zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet; Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce (lista zawarta w rozporządzeniu KRRiT z 17 listopada 2014 r.) - wyliczał w maju w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Sebastian Urban, radca prawny z Kancelarii Prawnej Media.
Ustawa o radiofonii i telewizji ma ponad 30 lat, a rozporządzenie KRRiT prawie 10. W tym czasie niektóre rozgrywki sportowe zmieniły formuły lub nazwy. Liga Europy UEFA już w 2009 roku zastąpiła Puchar UEFA. W 2021 roku dodatkowo pojawiła się Liga Konferencji Europy. Biuro prasowe Ministerstwa Sportu i Turystyki kilka miesięcy temu poinformowało Wirtualnemedia.pl, że celem rządu jest nowelizacja ustawy, aby znalazły się w niej aktualne nazwy rozgrywek. Zbliżają się wybory parlamentarne, więc w tej kadencji Sejmu to nierealne. Szybszą drogą byłoby przyjęcie nowego rozporządzenia KRRiT.
Dołącz do dyskusji: Kto pokaże walkę Rakowa o Ligę Mistrzów? „Ukłony dla naszych partnerów z Polsatu”