Hakerzy i oszuści wykorzystują katastrofę samolotu prezydenckiego
Niektóre linki wyświetlające się w wyszukiwarkach internetowych na hasło dotyczące katastrofy samolotu prezydenckiego prowadzą do stron z wirusami – ostrzega firma Kaspersky Lab. Ponadto w sieci pojawiły się też serwisy wyłudzające pieniądze w zamian za umieszczenie wpisu w księdze kondolencyjnej.
Wśród wyników, które wyświetlają wyszukiwarki internetowe po wpisaniu hasła dotyczącego katastrofy samolotu prezydenckiego, niektóre odsyłają na strony zawierające złośliwe aplikacje. Mimo że linki mają tytuły związane z tragedią, już przy ich opisie pojawia się ostrzeżenia przed zagrożeniami. Po wejściu na część z tych serwisów użytkownicy zostają przekierowani na witryny, gdzie rozpoczyna się pobieranie szkodliwego oprogramowania. Natomiast inne z takich stron wyświetlają komunikaty informujące internautów, że ich komputery zostały zaatakowane, i zalecające przeprowadzenie skanowania. Co ciekawe, nie można anulować tego procesu, który tak naprawdę się nie odbywa, tylko ma zachęcić do kupna fałszywego oprogramowania antywirusowego. Te zagrożenia zostały przygotowane prawdopodobnie przez osoby z zagranicy – wskazują na to angielskie nagłówki stron w wynikach wyszukiwania.
Ponadto od weekendu tworzone są serwisy wyłudzające pieniądze w zamian za umieszczenie wpisu w księdze kondolencyjnej ofiar katastrofy. Na jednej z takich stron SMS-a z treścią kondolencji, która miała być wydrukowana w księdze umieszczonej przed Pałacem Prezydenckim, kosztował 30 zł.
Dołącz do dyskusji: Hakerzy i oszuści wykorzystują katastrofę samolotu prezydenckiego