Intel ma duże apetyty inwestycyjne. Wyda 33 mld dolarów w Europie
Intel zapowiedział, że ma rozbudowane plany związane z inwestycjami w Europie. Koncern zamierza przeznaczyć 17 mld euro na budowę nowych fabryk podzespołów w Niemczech, chce także rozbudować zakłady w Irlandii kosztem 12 mld euro.
Intel należy obecnie do największych producentów podzespołów komputerowych na świecie. Jest działającym od 1968 r. jednym z najbardziej znaczących dostawców procesorów oraz modułów związanych z łącznością bezprzewodową.
33 mld inwestycji
Teraz Intel ogłosił nowe inwestycje w europejskie zakłady produkcyjne. Zgodnie z zapowiedzią w Niemczech powstanie nowa fabryka półprzewodników o wartości 17 mld euro, a w Irlandii rozbudowana zostanie fabryka o wartości 12 mld euro.
Koncern buduje również nowy ośrodek badawczo-rozwojowy i projektowy we Francji, a także planuje inwestycje w dodatkowe obszary w Irlandii, Włoszech, Polsce i Hiszpanii w zakresie produkcji, usług i badań.
Czytaj także: Ponad 50 koncernów zawiesiło działalność w Rosji, wspierają pomoc dla Ukrainy (lista)
Łącznie Intel planuje zainwestować ponad 33 mld euro w początkową fazę działań badawczo-rozwojowych i produkcyjnych w Europie, co stanowi część 80 mld euro zainwestowanych w UE w ciągu kolejnej dekady.
Jak wyjaśnia Intel, nowy niemiecki zakład będzie składał się z dwóch fabryk półprzewodników w Magdeburgu, których budowa ma się rozpocząć w pierwszej połowie 2023 r,, a produkcja ma ruszyć w 2027 r.
Zakłady będą produkować elementy Intela następnej generacji z „ery Angstrom” (w tym nadchodzące Intel 20A i Intel 18A, o których firma informowała w zeszłym roku). Zgodnie z zapowiedzią nowe fabryki nie będą produkować tylko chipów dla Intela. Celem jest, aby zakłady pomagały w produkcji chipów również klientom Intel Foundry Services. Intel twierdzi, że w ramach projektu w Niemczech powstanie 7 tys. nowych miejsc pracy przy budowie nowych fabryk, a także 3 tys. stałych miejsc pracy w Intelu, gdy fabryka rozpocznie produkcję za kilka lat.
Tymczasem ekspansja koncernu w Irlandii ma na celu podwojenie powierzchni produkcyjnej w istniejącym zakładzie Intela. Inwestycje w zakłady produkcyjne to gorący temat dla branży krzemowej, ponieważ niedobory w dostawach półprzewodników nadal powodują spustoszenie w łańcuchach dostaw, dostępności produktów i cenach wszystkiego, od konsol PlayStation 5 po samochody.
Czytaj także: KE przegrywa proces z producentem mikroprocesorów Intel
Nie chodzi tu tylko o Intela. TSMC i Samsung również ogłosiły plany budowy nowych zakładów produkcji układów scalonych (zarówno na skalę międzynarodową, jak i w USA). Jednak, choć możliwości produkcyjne mogą pomóc w rozwiązaniu problemów z dostawami, to biorąc pod uwagę długi czas budowy nowych fabryk, prawdopodobnie minie trochę czasu, zanim odczujemy wpływ tych nowych inwestycji na rynek.
Dołącz do dyskusji: Intel ma duże apetyty inwestycyjne. Wyda 33 mld dolarów w Europie