Nadawca kilkunastu kanałów telewizyjnych powalczy o kilka koncesji radiowych
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała kto jest zainteresowany nadawaniem na analogowych falach UKF w Tomaszowie Mazowieckim, Wrocławiu i Bogatyni. W pierwszej lokalizacji o koncesję ubiega się spółka MWE Radio ze Szczecina. Michał Winnicki w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zapewnia, że podobnych wniosków będzie więcej.
Konkursy dotyczące nadawania w trzech miastach rozpoczęły się w styczniu 2023 roku. W przypadku Bogatyni ogłoszenie dotyczyło częstotliwości 104,8 MHz (moc ERP 0,3 kW). KRRiT chciała, żeby w tym mieście pojawiła się stacja o charakterze uniwersalnym z tematyką lokalną.
O koncesję mogły ubiegać się zarówno nowe podmioty, jak i istniejące, które chcą rozszerzyć działalność dzięki dodatkowemu nadajnikowi w tym mieście.
Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski poinformował, że żaden podmiot w wyznaczonym terminie nie złożył wniosku o uzyskanie koncesji w Bogatyni.
„Istnieje wiele synergii między radiem i lokalną telewizją”
W Tomaszowie Mazowieckim KRRiT wskaże nadawcę, który będzie emitował program na częstotliwości 97,4 MHz (0,1 kW). Stacja ma mieć charakter uniwersalny lub wyspecjalizowany i ma się w niej pojawiać tematyka lokalna. Także w tym przypadku ubiegać o koncesję mogły się zarówno nowe, jak i istniejące podmioty. Zlokalizowanie redakcji na terenie Tomaszowa Mazowieckiego ma mieć pozytywny wpływ na wynik postępowania.
W sprawie tego ogłoszenia wpłynęło aż 6 wniosków. Spółka Mazowsze FM chce w Tomaszowie Mazowieckim uruchomić dodatkowy nadajnik Vox FM Radom. Firma Multimedia proponuje natomiast RMF Maxx Tomaszów Mazowiecki. Radio 1 chciałaby rozpoczęcia emisji Radia Tomaszów 88,4 FM, Eurozet dodatkowego nadajnika Meloradia Łódź lub Antyradia. Ostatni wniosek został złożony przez MWE Radio Winnickiego i dotyczy stacji Mixradio.fm.
- Tomaszów jest interesujący, bo nadajemy tam MUX L3 i regionalną telewizję TVC. Istnieje wiele synergii między radiem i lokalną telewizją – informuje Wirtualnemedia.pl Winnicki.
Jego firma w 2019 roku kupiła od TVN kanał NTL Radomsko, który obecnie nosi nazwę TVC. W godzinach porannych stacja nadaje lokalne serwisy. W skład portfolio Grupy MWE wchodzą też kanały Antena HD (ogólnopolski MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej), Power TV, Nuta.TV, Nuta Gold, Ultra TV 4K, Adventure HD, Top Kids, Junior Music, Home TV, Filmax i Xtreme TV. Firmy Winnickiego są też operatorami MUX-L1, MUX-L3 i MUX-L4 naziemnej telewizji cyfrowej. Spółka MWE Radio zaproponowała też stację Mixradio w konkursie dotyczącym miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+, ale we wrześniu KRRiT zawiesiła postępowanie. Zostanie wznowione kiedy Urząd Komunikacji Elektronicznej podejmie decyzję odnośnie operatora multipleksu.
Będzie więcej wniosków Winnickiego
KRRiT ogłosiła nie tylko konkursy dotyczące Tomaszowa Mazowieckiego, Bogatyni i Wrocławia, ale także Białegostoku, Elbląga, Suwałk i Bydgoszczy. Do wykazu wolnych częstotliwości trafiły natomiast: Łódź, Sierpc, Wola koło Czerwińska nad Wisłą, Częstochowa, Ostrowiec Świętokrzyski, Złotów, Gryfice, Lipiany, Szczecin i Wałcz. Multipleks lokalny Grupy MWE działa także w Częstochowie. - Częstotliwość w Częstochowie jest atrakcyjna z tego samego powodu. Szczecin i Gryfice to moje rodzinne miejscowości. Na pewno będziemy starać się o te koncesje - zapowiada Winnicki.
We Wrocławiu o nadawanie na częstotliwości 97,4 MHz (0,1 kW) ubiega się Radio Eska. Rozgłośnia jest już dostępna w stolicy Dolnego Śląska, ale z obiektu Góra Ślęża. Prawdopodobnie chodzi o dubel stacji, który pozwoli na lepszy odbiór w samym mieście. O koncesję zabiega także Eurozet, który chce nadawać Chilli Zet i spółka Multimedia pragnąca emisji RMF Maxx Poznań.
Najprawdopodobniej poznańska wersja RMF Maxx. Rozpoczęty w styczniu konkurs nie dotyczy bowiem nowych podmiotów, tylko rozszerzenia zasięgu już istniejących. Stacja, która ma w nim zostać wyłoniona będzie mieć charakter muzyczny. W ramówce mają znaleźć się lokalne treści.
Dołącz do dyskusji: Nadawca kilkunastu kanałów telewizyjnych powalczy o kilka koncesji radiowych