SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ogłoszenie szefa KRRiT w sprawie naziemnego MUX-8 czeka na publikację

Do Rządowego Centrum Legislacji, które odpowiada za „Monitor Polski” wpłynęło ogłoszenie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie miejsc w MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Po jego publikacji zainteresowane podmioty będą miały 45 dni na złożenie stosownych wniosków.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowej Antena do naziemnej telewizji cyfrowej

KRRiT już od miesiąca jest gotowa do rozpoczęcia postępowania. Stosowne decyzje zapadły podczas posiedzenia na początku kwietnia. - Chodzi o treść ogłoszenia w konkursie na zagospodarowanie multipleksu ósmego trzema kanałami wyspecjalizowanymi. My oczekujemy propozycji od rynku. Nie jest określony charakter programów wyspecjalizowanych. Muszą być po prostu wyspecjalizowane, a nie uniwersalne. Sami nadawcy mogą decydować o jakiej tematyce treści chcą nadawać - wyjaśniał wówczas w rozmowie z Wirtualnemedia.pl prof. Tadeusz Kowalski, opozycyjny członek KRRiT.

Choć uzgodniono treść ogłoszenia, przewodniczący Rady Maciej Świrski musiał poczekać na zmianę decyzji rezerwacyjnej MUX-8 przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Emitel już jesienią zaproponował, żeby w związku z planowanym wtedy zwolnieniem miejsc na multipleksie przez Telewizję Polską, przeprowadzić konkurs. W drugiej połowie kwietnia zgodził się na to UKE. Ze strony internetowej Rządowego Centrum Legislacji, które w imieniu Prezesa Rady Ministrów wydaje Dziennik Urzędowy Rzeczypospolitej Polskiej, czyli „Monitor Polski” wynika, że ogłoszenie wpłynęło 28 kwietnia. Najpóźniejsza data jego publikacji nie jest jeszcze znana. Nastąpi to prawdopodobnie jeszcze w maju.

Duże zainteresowanie konkursem

Przewodniczący Świrski już na początku lutego wezwał podmioty zainteresowane nadawaniem w ramach MUX-8 do określenia profilów stacji, które chcieliby umieścić na multipleksie. Zgłoszono 14 propozycji kanałów telewizyjnych. Aż trzy zgłoszenia dotyczą kanałów filmowo-serialowych. Pierwsza z takich stacji miałaby mieć charakter „filmowo-rozrywkowy, skierowany do grupy wiekowej 12-59”. Inny projekt ma być „serialowo - filmowy”. W jego ofercie mają znaleźć się „filmy fabularne polskie i zagraniczne, seriale zagraniczne, edukacja o sztuce filmowej”. Wpłynęła też propozycja na „kanał filmowo-serialowy, skierowany do grupy wiekowej 45-65+”.

Zaproponowano także kanały: „uniwersalny - rozrywkowy pop kulturowy - z możliwością modyfikacji nadawanego programu”, „wyspecjalizowany – poświęcony wartościom chrześcijańskim, rodzinnym, wspierający przywiązanie do tradycji i historii”, „rozrywkowy, z uwzględnieniem tematyki regionów i oczekiwań generacji 50+”, „lifestylowy – poświęcony zdrowemu trybowi życia”, „dla dzieci 3-6 lat – prezentujący mądre i bezpieczne seriale i edukacja”, „muzyczny – prezentujący tzw. złote przeboje i muzykę klasyczną”, „ogólnorozrywkowy – „historie prawdziwych ludzi”, skierowany do grupy wiekowej 45-65+” i „pop-up – rozrywkowy – kanał o tematyce „sezonowej”, skierowany do grupy wiekowej 4+”.

Grupa MWE zaproponowała 3 kanały tematyczne, a nadawca Red Carpet TV i Red Top TV jeden istniejący kanał i jedną nową stację filmowo-serialową. Pozostali uczestnicy konsultacji nie ujawniają się. Nadawaniem w MUX-8 są zainteresowane jednak TV MN (stacja części środowiska narodowców, która obecnie czeka na koncesję kablową) oraz informacyjno-publicystyczna TV Republika. W konkursie raczej nie wezmą udziału: Stars.TV, wPolsce.pl i Telewizja Puls.

KRRiT w konkursie wybierze trzy kanały w standardowej rozdzielczości (SD), które wejdą w skład MUX-8. Jesienią ruszy kolejne postępowanie. Tym razem będzie dotyczyło MUX-1, który opuści kanał TVP ABC. Zostanie przeniesiony na MUX-6 lub MUX-3. W kolejnym konkursie Rada wybierze kanał nadawany w wysokiej rozdzielczości (HD). MUX-8 do końca obowiązywania decyzji rezerwacyjnej (wygasa w 2030 roku) nie musi zmieniać standardu na DVB-T2/HEVC, który pozwoliłby na nadawanie wszystkich stacji w jakości HD. MUX-1 zmienił standard w zeszłym roku.

Dołącz do dyskusji: Ogłoszenie szefa KRRiT w sprawie naziemnego MUX-8 czeka na publikację

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Równowaga musi być
Wykopać z naziemnej kanały tvn-u i polsatu oraz miejsce dla nowych nadawców np Media Narodowe 4K Banbaye 4K
15 32
odpowiedź
User
HD
Specjalizacja to ściema, aby przypunktować w konkursie. Patrz przykład Anteny HD, która niby miała być kanałem dla seniorów. Później KRRiT tego nie kontroluje, egzekwuje.
2.) MUX8 powinien przejść na DVB-T2/HEVC i oferować jakość HD jak pozostałe MUXy.
0 0
odpowiedź
User
4K
Ludzie mają dość ciągłej kombinacji TV naziemnej ciągle coś ginie , ciągle brak obrazu, i tej całej KRRiT , gdzie kilku ludzi dyktuje co ma oglądać cały kraj , w tej kwestii nic sie nie zmienia od czasów PRL ciągle to samo , czyli Dno...
0 0
odpowiedź