Problemy z naziemnym odbiorem dwóch kanałów TVP
Po tym jak TVP Kultura i TVP Kobieta przeszły z ósmego do szóstego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej, część widzów narzeka na utratę dostępu do tych stacji. Przyczyny mogą być dwie: nie posiadają telewizora lub dekodera DVB-T2/HEVC albo nie znajdują się w zasięgu MUX-6, który na razie jest mniejszy niż MUX-8.
TVP Kultura i TVP Kobieta wchodziły do niedawna w skład MUX-8. Od piątku są dostępne wyłącznie w skład MUX-6 obok TVP Nauka, TVP Dokument, TVP World, TVP Polonia i TVP Rozrywka. W MUX-8 pozostają: Nowa TV, WP, Zoom TV i Metro. Multipleks ósmy jest nadawany jeszcze w starym standardzie naziemnej telewizji cyfrowej.
Standardu do końca 2023 roku nie musi zmieniać też MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia).
Jeśli ktoś utracił obecnie sygnał TVP Kultura i TVP Kobieta, a odbiera jedynie kanały z MUX-3 i MUX-8, to powinien wymienić dekoder lub telewizor na kompatybilny z DVB-T2/HEVC. Pozostałe multipleksy nadają bowiem w nowszym standardzie.
Różnice w zasięgach multipleksów
Może też się zdarzyć sytuacja, że odbiorca ma dostęp do MUX-1 (TVP ABC, TV Trwam, Stopklatka, Eska TV, Polo TV, Antena HD, Fokus TV, TTV) MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, TV Puls 2), MUX-3 i MUX-8, ale nie odbiera MUX-6. Wówczas prawdopodobnie nie znalazł się w zasięgu szóstego multipleksu, który do lutego 2023 roku ma wciąż status eksperymentalnego.
Gołym okiem na stronie Emitela widać, że siatka nadajników multipleksu eksperymentalnego jest mniej gęsta niż ósmego. MUX-6 dociera do około 90 proc. populacji, a MUX-8 do 97 proc. Jego zasięg był budowany etapowo. W połowie 2016 roku multipleks docierał jedynie do 44 proc. populacji. Bardzo prawdopodobne, że tak samo stanie się z MUX-6, który od lutego 2023 roku będzie już regularnym multipleksem. MUX-1 i MUX-2 docierają do 98,8 proc. populacji, MUX-3 do 99,5 proc., a MUX-4 (Wydarzenia24 i płatny pakiet Polsat Box) do około 70 proc.
W początkowym etapie działalności MUX-8 Telewizja Polska nie chciała z powodu mniejszego zasięgu z niego skorzystać. Długo zwlekała z podpisaniem umowy z Emitelem. Nie chodziły jedynie o stopniową budowę sieci nadajników, ale też fakt emisji w paśmie VHF (pozostałe multipleksy działają w UHF). W dodatku multipleks ósmy jest przeważnie nadawany w polaryzacji pionowej (V), a nie poziomej (HD), jak większość emisji pozostałych MUX-ów. Powoduje to konieczność rozbudowy systemu antenowego.
Dołącz do dyskusji: Problemy z naziemnym odbiorem dwóch kanałów TVP