mObywatel będzie zastępować dowód osobisty. Rządowy komitet przyjął projekt ustawy
Przyjęto ustawę aplikacji mObywatel, która umożliwia potwierdzania tożsamości we wszystkich sytuacjach, w których aktualnie dopuszczalne jest użycie dowodu osobistego - poinformował w piątek Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji.
„Procedowana ustawa o aplikacji mObywatel, to ważny krok dla rozwoju cyfryzacji w Polsce. Dzięki wprowadzanym zmianom cyfrowy dokument będzie tożsamy z tradycyjnym dowodem osobistym” - wskazał cytowany w informacji sekretarz stanu w kancelarii premiera Adam Andruszkiewicz.
Napisano, że podstawowym celem wprowadzanych przepisów jest zapewnienie możliwości potwierdzania swojej tożsamości z wykorzystaniem aplikacji mObywatel we wszystkich sytuacjach, w których aktualnie dopuszczalne jest użycie dowodu osobistego.
Umożliwi ona wygodne korzystanie z dokumentów elektronicznych, które staną się tożsame m.in. z dowodem osobistym, prawem jazdy, legitymacją studencką, czy Kartą Dużej Rodziny. Ponadto aplikacja pozwoli na dokonywanie opłat administracyjnych online oraz otrzymywanie powiadomień push.
Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji przyjął dziś ustawę o aplikacji #mObywatel. – "Nowe rozwiązania umożliwią wygodne korzystanie z dokumentów elektronicznych, które staną się tożsame z dokumentami tradycyjnymi” – podkreśla minister @Andruszkiewicz1. https://t.co/pa9C1pARwT
— CYFRYZACJA KPRM (@CyfryzacjaKPRM) December 2, 2022
Wprowadzane przepisy mają pozwolić też stworzyć rozwiązania, które umożliwią jednostkom samorządu terytorialnego oraz innym podmiotom takim jak organizacje zawodowe, zrzeszenia, związki sportowe, na prowadzenie ewidencji, uruchamiać i zarządzać swoimi dokumentami elektronicznymi, wydanymi dla obywateli.
„Działania te przyczynią się do wyrównywania dysproporcji w zakresie dostępu do nowoczesnych technologii, w szczególności dla mieszkańców mniejszych gmin, powiatów, które z uwagi, na przykład na koszty nie dają swoim mieszkańcom możliwości efektywnego korzystania, m.in. z kart mieszkańca. Przygotowanie rozwiązania na poziomie systemu teleinformatycznego ministra właściwego do spraw informatyzacji, związanego z funkcjonowaniem aplikacji mObywatel, z którego będą mogły skorzystać podmioty nieposiadające odpowiednich zasobów, a realizujące usługi np. na rzecz mieszkańców będzie dogodnym rozwiązaniem dla usługodawców" - wskazano w ocenie skutków regulacji.
Projektowana ustawa ma też umożliwić wykorzystywanie aplikacji mObywatel jako uwierzytelnienia profilu zaufanego.
mObywatel - jakie dane już zawiera?
Już teraz w mObywatelu można znaleźć przede wszystkim dane, które pozwalają na potwierdzenie tożsamości - dane o imieniu lub imionach, nazwisku, numerze PESEL, dacie urodzenia, numerze dowodu osobistego, informacje o tym, jaki organ wydał dokument, datę ważności dowodu, informację o płci, imię ojca, imię matki, nazwisko rodowe matki, miejsce urodzenia, informację o obywatelstwie i miejscu zameldowania oraz zdjęcie z dowodu osobistego.
Dołącz do dyskusji: mObywatel będzie zastępować dowód osobisty. Rządowy komitet przyjął projekt ustawy