Urzędy będą mogły wysyłać nam SMS-y? Rząd chce zmienić przepisy
Zespół projektowania prac rządu przyjął nowelizację ustawy zakładającą, że samorządy i urzędy centralne będą mogły wysyłać obywatelom SMS-owe powiadomienia i komunikaty. - Administracja powinna obsługiwać obywatela tak, jak klienta obsługują firmy - podkreśla Janusz Cieszyński.
W rządowym komunikacie wyliczono, że dzięki przygotowywanym przepisom urzędy będą mogły szybko poinformować obywateli o sprawach związanych z ochroną zdrowia (np. uruchomieniu programu profilaktyki zdrowotnej na danym obszarze), zmianami w organizacji ruchu drogowego, sprawach związanych z transportem zbiorowym, edukacją czy bezpieczeństwem państwa.
Nowe przepisy zawarto w nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz ustawy - prawo telekomunikacyjne.
SMS-y od ZUS-u, NFZ i urzędów
Zapowiedziano, że komunikaty informacyjne będą wysyłane w zależności od potrzeb do wszystkich obywateli lub określonych grup (np. ze względu na obszar). Usługa otrzymywania komunikatów informacyjnych będzie bezpłatna, a skorzystać z niej będą mogły jednostki administracji publicznej, w tym np. ZUS, KRUS czy NFZ, które będą mogły przesłać informacje dotyczące prowadzonych przez te instytucje spraw.
Usługa będzie dostępna dla wszystkich, a w sprawach indywidualnych dla osób, które zdecydowały się przekazać swoje dane kontaktowe do Rejestru Danych Kontaktowych. Obywatel w każdej chwili będzie mógł zrezygnować z otrzymywania komunikatów.
W komunikacie zapewniono, że wszystkie informacje zawarte w przesyłanych komunikatach objęte są tajemnicą telekomunikacyjną, zgodnie z którą zakazane jest utrwalanie, przechowywanie i przekazywanie lub inne wykorzystanie treści przez osoby inne niż nadawca.
- Oznacza to, że operator nie może w żaden sposób wykorzystać lub przekazać danych pozyskanych od administracji publicznej. Nie ma więc obawy, że informacje na nasze temat zostaną np. sprzedane innej firmie - podkreśla Janusz Cieszyński, minister w kancelarii premiera odpowiadający z cyfryzację.
Skarb Państwa zapłaci telekomom
Obecnie każda instytucja publiczna musi jeszcze zawierać odrębną umowę na wysyłkę SMS-ów oraz tworzyć własny system do obsługi powiadomień. Na mocy proponowanej nowelizacji poszczególne instytucje nie będą już musiały płacić dostawcom usług telekomunikacyjnych w oparciu o liczbę wysłanych wiadomości. Koszt w całości przejmuje budżet państwa poprzez obniżenie wnoszonych przez operatorów opłat za korzystanie z numeracji.
- To rozwiązanie znacząco upraszcza procedury i system rozliczeń, a także zmniejszy obciążenia administracyjne. Z drugiej strony operatorzy skorzystają na obniżce opłat, która zrekompensuje im w istotnej części niższe dochody - komentuje Janusz Cieszyński.
Rząd zapowiada, że nowelizacja wprowadzi także nową metodą autoryzacji przy korzystaniu z usług publicznych. SMS-y z kodami jednorazowymi będą mogły zostać zastąpione powiadomieniami push.
Taka metoda nie wymaga instalowania dodatkowych aplikacji i działa także na telefonach starszej generacji. Pozwala także na dodatkowe zabezpieczenie procesu autoryzacji ustalonym przez użytkownika PIN-em.
Dołącz do dyskusji: Urzędy będą mogły wysyłać nam SMS-y? Rząd chce zmienić przepisy
O.K. Ale w przypadku firm mogę zastrzec w umowie, że nie życzę sobie sms-ów. Czy tu też tak będzie?