Jakość powietrza wpływa na przebieg infekcji koronawirusem
Z badań zespołu naukowców Uniwersytetu Harvarda wynika, że mieszkańcy terenów z gorszą jakością powietrza są narażeni na cięższy przebieg choroby spowodowanej koronawirusem - poinformował w czwartek "Der Spiegel".
Zespół prowadzony przez dr Francescę Dominici, naukowca Uniwersytetu Harvarda, zbadał w 3080 amerykańskich hrabstwach (powiatach) zależność pomiędzy jakością powietrza, a współczynnikiem śmiertelności u osób zakażonych koronawirusem - przekazał w czwartek "Der Spiegel".
Z badań wynika, że osoby oddychające zanieczyszczonym powietrzem są bardziej narażone na ciężki przebieg choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2.
Naukowcy ustalili, że nawet niewielkie różnice w jakości powietrza mogą mieć duży wpływ na zdrowie potencjalnie zakażonych. "Stwierdziliśmy, że wzrost o jeden mikrogram drobnych cząstek stałych na metr sześcienny powietrza zwiększa śmiertelność przy infekcji COVID-19 średnio o 15 proc." - niemiecki magazyn cytuje wyniki naukowców.
Badanie nie zostało jeszcze zrecenzowane i opublikowane w żadnym magazynie naukowym, ale zostało przedłożone do przeglądu w "The New England Journal of Medicine".
Dołącz do dyskusji: Jakość powietrza wpływa na przebieg infekcji koronawirusem