Jan Dworak o przedłużeniu koncesji dla RMF FM: są pewne niejasności
Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zaprzecza, że przewleka procedurę przedłużenia koncesji dla RMF FM. - Są pewne niejasności dotyczące programu, które wyjaśniamy - mówi Dworak, który uznaje ostatnie oświadczenie RMF FM za pozamerytoryczny nacisk. Tymczasem stacja wykupiła specjalne ogłoszenia w prasie.
Należąca do Bauer Media Group Grupa RMF 24 lutego br. złożyła w KRRiT wniosek o przedłużenie koncesji dla RMF FM - najpopularniejszej stacji radiowej w Polsce. Obecna wygasa w 2018 roku, ale nadawca już teraz chce zapewnić sobie możliwość nadawania programu przez kolejne 10 lat, czyli do 2028 roku. W marcu br. Krajowa Rada przedłużyła na 10 lat roku koncesję dla Radia ZET - głównego konkurenta RMF FM. Natomiast sprawa wydania nowej koncesji dla krakowskiej rozgłośni się przedłuża.
- My nie zwlekamy. Minął ponad miesiąc, nie przekroczyliśmy terminu przewidzianego w Kodeksie Postępowania Administracyjnego, który daje miesiąc czasu, najdalej dwa. Można tę procedurę jednak przedłużyć - mówi Wirtualnemedia.pl Jan Dworak, szef KRRiT. - Są pewne niejasności dotyczące programu stacji, które wyjaśniamy - dodał.
W lutym 2015 roku KRRiT zleciła monitoring RMF FM, który wykazał, że stacja nie realizowała część zapisów z koncesji. Audycje publicystyczne, edukacyjne, rozrywkowe czy poradnicze zajmowały mniej czasu antenowego w jej programie niż powinny. Nie może on być jednak teraz wykorzystany przez regulatora, bo jego wyniki nie trafiły wówczas do rozgłośni i nie odniosła się ona do niego. Możliwe, że Krajowa Rada zleci zatem nowy monitoring.
- Koncesja dla RMF FM upływa w 2018 roku. Nadawca może spokojnie spać, myśląc o przyszłości. Nie widzę powodu do nerwowości - tłumaczył we wtorek Dworak. Dodał, że spółce zawsze przysługiwać będzie odwołanie od decyzji KRRiT do sądu. - O wiele za wcześniej o tym mówić - podkreślił jednak.
W weekend nadawca RMF FM skarżył się, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji bezpodstawnie i niemerytorycznie wstrzymuje przedłużenie koncesji tej stacji. Komunikat o problemach w tej sprawie był nadawany przez rozgłośnię przed serwisami informacyjnym, wydała ona też obszerne oświadczenia.
- RMF FM znów staje w obliczu niesprawiedliwego traktowania przez KRRiT, obsadzoną, podobnie jak przed laty, nominatami PO, SLD i PSL, którzy próbują wykorzystać radio w toczącym się sporze politycznym - napisała spółka w komunikacie.
W środę rozgłośnia wykupiła nawet ogłoszenia w gazetach, w których napisała, że „dziś po raz drugi w historii stacja staje się przedmiotem dyskryminacyjnej działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji”.
- Jestem zdziwiony, że nadawca użył pozamerytorycznych środków. Można to uznać za nacisk na Krajową Radę - tak ocenia ruch stacji Jan Dworak.
Dołącz do dyskusji: Jan Dworak o przedłużeniu koncesji dla RMF FM: są pewne niejasności