SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Na świecie są kanały z rodeo, militarne i kryminalne dla kobiet. Jakich TV nie ma w Polsce?

Choć w Polsce działa blisko 270 kanałów telewizyjnych, to nie są one tak ściśle sprofilowane jak amerykańskie stacje. W USA można znaleźć na przykład kanał dla czarnoskórych kobiet. Na tamtejszym rynku i w Ameryce Łacińskiej działają też nieznane nam stacje od Discovery czy HBO.

Niedawno informowaliśmy, że agencja AKPA Press przygotowująca m.in. program telewizyjny dla prasy i portali internetowych doliczyła się w Polsce około 270 stacji telewizyjnych. Ta liczba obejmuje kanały uniwersalne, tematyczne, powtórkowe, regionalne i lokalne po polsku. W Stanach Zjednoczonych kanałów jest o wiele więcej. Nie tylko dlatego, że wcześniej upowszechniła się tam telewizja kablowa i satelitarna. USA zamieszkuje 329,5 mln mieszkańców, a Polskę 37,95 mln. W najbliższych latach liczba kanałów za oceanem i nie tylko pewnie będzie spadać, bo w Ameryce streaming odgrywa coraz większą rolę. Lata dominacji tradycyjnych operatorów pozostawiły jednak po sobie wiele nietypowych - z naszego punktu widzenia - kanałów.

Stacje dla Afroamerykanek i fanek kryminałów

Każda sieć telewizyjna typu ABC, CBS, Fox czy NBC ma mutacje swoich stacji. W Nowym Jorku jest inna godzina niż w Los Angeles, więc nie brakuje wersji kanałów tematycznych odpowiadających konkretnej strefie czasowej. W tak dużym społeczeństwie można znaleźć obywateli różnego pochodzenia. W USA działa więc kanał BET Her z filmami, serialami i innymi treściami rozrywkowymi dla Afroamerykanek. W Polsce w czasach Wizji TV działał kiedyś siostrzany BET on Jazz, skupiał się jednak na muzyce. Za oceanem wiele kanałów mają też do dyspozycji Latynosi. To na przykład Telemundo. Hiszpańskojęzyczni mieszkańcy Nowego Jorku mogą dowiedzieć się co dzieje się w tym mieście nawet bez znajomości angielskiego.

W Polsce nie profiluje się tak ściśle kanałów telewizyjnych. TVN Style jest stacją adresowaną do kobiet, ale znajdziemy tam programy poradnikowe, dokumentalne, talk-show, produkcje o zdrowiu i urodzie oraz wiele innych.

TVN Turbo zaczął działalność jako kanał typowo motoryzacyjny, ale w ostatnich latach można znaleźć tam wiele programów dotyczących innych tematów. Na przykład o wyburzaniu domów czy osiągnięciach inżynieryjnych.

Koncern NBC Universal nadaje w USA kanał Oxygen. W ramówce znajdują się seriale kryminalne i dramaty dla nowoczesnych kobiet.

Kanały z rodeo w USA i Hiszpanii

W jednym z wywiadów prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zdradził, że lubi oglądać rodeo. Gdyby mieszkał w Stanach Zjednoczonych albo w Hiszpanii, miałby co robić w wolnym czasie. W pierwszym z krajów nadaje Cowboy Channel. Jego historia sięga 1979 roku, ale pod obecną nazwą działa od 2017 roku. Stacja dociera do 42 mln gospodarstw domowych. Poza transmisjami z rodeo, w niedzielne poranki emituje programy ewangelizacyjne. Osoby tęskniące za dzikim zachodem za oceanem znajdą też dla siebie stację Western4U ze starymi produkcjami tego typu.

Bliżej Polski, bo w Hiszpanii nadaje z kolei Toros (w tłumaczeniu na polski: Byki). Stacja jest też dystrybuowana w Portugalii i Peru. Rozpoczęła nadawanie jako Canal+ Toros, ale po wycofaniu francuskiej marki z półwyspu iberyjskiego zmieniła nazwę. Nadawca, który ma też swój serwis streamingowy reklamuje się nadawaniem najlepszych walk torreadorów z Hiszpanii, Francji i Ameryki Łacińskiej.

W Polsce kanał Hipika TV nie utrzymał się na rynku, a w wielu krajach świata wciąż działają stacje prezentujące wyścigi konne. W Rosji to na przykład Konny Mir, a w Zjednoczonych Emiratach Arabskich działa kilka stacji pod nazwą Dubai Racing. Na świecie nie brakuje też kanałów sportowych, które pewnie w Polsce cieszyłyby się mniejszą popularnością. Na przykład w Rosji działa KHL poświęcony hokejowi, w Wielkiej Brytanii, Indiach i Australii nadają kanały adresowane do fanów krykieta. W krajach arabskich poza transmisjami z zawodów z udziałem koni, często zdarzają się też relacje z wyścigów wielbłądów.

Kilka lat temu sieci kablowe i platformy cyfrowe miał podbić klubowy kanał Lech TV. Skończyło się na emisji w internecie. We Francji większość tego typu linearnych stacji już zakończyła działalność. Działa tylko OL TV. W Hiszpanii mają się wciąż dobrze Real Madrid TV, który czasami pokazuje nawet filmy dokumentalne i Barça TV.

W USA i Europie Zachodniej kanały filmowe premium bez logo

Na naszym rynku działają HBO, HBO2 i HBO 3. Niewiele wskazuje, żeby po starcie HBO Max nadawca modyfikował ofertę swoich filmowo-serialowych stacji premium. W Ameryce Łacińskiej są dostępne HBO+, HBO Mundo, HBO Pop, HBO Signature czy HBO Xtreme. W Stanach Zjednoczonych można oglądać natomiast też HBO Comedy, HBO Zone i HBO Family. Filmowe stacje są w USA nadawane bez logotypów. Odbiorca może więc skupić się na walorach filmu. W dobie telewizji cyfrowej i tak wie, jaki kanał wybiera. ID stacji wyświetla mu się na liście kanałów dekodera lub telewizora. Logotypów nie emitują też kanały filmowe Starz, Showtime czy francuskie stacje Canal+. W przypadku tego ostatniego nadawcy wyświetlana jest jedynie ikonka z ograniczeniem wiekowym.

Mogłoby się wydawać, że obecne w Polsce koncerny telewizyjne uruchomiły już wszystkie możliwe kanały. W wielu krajach świata (m.in. Ameryka Północna, Ameryka Łacińska, Indie) działają Discovery Kids czy National Geographic Kids z treściami i kreskówkami dla dzieci. Niedawno platforma Canal+ usunęła z oferty kanał Da Vinci z analogiczną ofertą. Najwyraźniej na polskim rynku konkurencja wśród kanałów dziecięcych jest zbyt zacięta.

Choć A+E Networks ma w Polsce History i History 2, to nie uruchomił swojej sztandarowej stacji – A&E. Emituje ona programy dokumentalne, reality-show, paradokumenty i produkcje kryminalne. W portfolio nadawcy za oceanem jest też Military History, poświęcony wojskowości. Discovery nadaje natomiast analogiczny American Heroes Channel. Dużo miejsca poświęca amerykańskim bohaterom wojennym. W programie można jednak znaleźć też programy o starożytnych konfliktach. Rosyjską odpowiedzią na ten kanał jest Zvezda, uruchomiona przez tamtejsze ministerstwo obrony. Kanał ten jest oskarżany o manipulacje i przekłamywanie historii.

W USA NBC Universal posiada kanał Bravo. Kiedyś skupiał się on na produkcjach filmowych i sztuce. Obecnie emituje głównie reality show i jest adresowany do kobiet w wieku 25-54 lat oraz społeczności gejowskiej. Z myślą o społeczności LGBT powstał też w 2005 roku kanał Logo (ViacomCBS). Obecnie emituje głównie starsze seriale. ViacomCBS jest też właścicielem TV Land, również klasyki. Niektóre powstały w latach 60. Analogiczne produkcje także Buzzr, powiązany z niemieckim RTL. U nas Turner Classic Movies (TCM) został najpierw zastąpiony przez TNT, a niedawno zniknęła także ta marka. Zamiast niej nadaje Warner TV. Klasyczne produkcje nie cieszą się więc taką popularnością jak za oceanem. W USA, Wielkiej Brytanii i wielu krajach Europy Zachodniej dalej działa TCM. Disney nie wprowadzi już do Polski kanału FX, w którym można oglądać filmy i seriale akcji, science-fiction i kryminalne. Oferta tej stacji będzie jednak częścią Disney+.

Nie wszystkie kanały przyjmują się w Polsce

Po zniknięciu z anteny „Sędzi Anny Marii Wesołowskiej” paradokumenty sądowe nie cieszą się już u nas taką popularnością. W amerykańskich sieciach kablowych i na platformach cyfrowych można oglądać nadal specjalne kanały o zbliżonej tematyce. To Justice Central, Court TV. Dużo paradokumentów można znaleźć też w ramówce Oprah Winfrey Network, stacji nawiązującej do popularnego talk-show. Kilkanaście lat temu grupa ITI wprowadziła na rynek kanał nTalk. Szybko zakończył on nadawanie.


 
Od 22 lat we Włoszech działa RTL 102,5 Hit Channel. To stacja muzyczna prowadzona przez rozgłośnie radiową. Prezenterzy prowadzący programy w radiowym studiu pokazują się na antenie. Kiedyś podobny kanał planowało RMF FM. Nigdy nie został uruchomiony. Niespełna 8 lat temu zakończyło się też nadawanie Czwórki - Radia na Wizji, stacji podobnej do tej włoskiej, choć o zupełnie innym profilu muzycznym.

W naszym kraju mamy Polo TV, Disco Polo Music. W Bułgarii działają stacje telewizyjne z tamtejszym odpowiednikiem disco polo. W kanale Planeta, który jest dostępny nawet w jakości 4K, dominują skąpo ubrane mieszkanki kraju nad Morzem Czarnym. Nadawca stworzył też dodatkową stację - Planeta Folk, gdzie młodym Bułgarkom towarzyszą członkowie i członkinie zespołów ludowych.

W Indiach można znaleźć wiele stacji z lokalną muzyką. To m.in. B4Music, Music India, MTV Beats. Niektóre teledyski przypominają filmy z Bollywood. Stacja Nollywood z nigeryjskimi filmami działa w krajach afrykańskich i w Wielkiej Brytanii. Na wyspach brytyjskich interesującą propozycją jest kanał Clubland, prezentujący największe hity poprzednich dekad. We francuskim Clubbing TV możemy z kolei znaleźć relacje z festiwali z muzyką taneczną, techno czy po prostu obserwować pracę DJ-ów. Zaskoczeniem może być arabski kanał muzyczny Rotana Clip. Po każdym teledysku wyświetlane są bowiem napisy, jak po produkcji filmowej.

Hallmark za oceanem ma się dobrze

Na polskim rynku nie utrzymał się kanał TVN Warszawa. Mieszkańcy kanadyjskiego Toronto mają do dyspozycji stację CPC24, gdzie mogą obserwować sytuację na drogach w mieście, notowania giełdowe i obszerne informacje tekstowe z lokalnymi i krajowymi wiadomościach. Kiedyś w podobny sposób działał kanał TV Pilot z programem telewizyjnym, ale również zakończył nadawanie.

12 lat temu z naszego kraju zniknął popularny kiedyś Hallmark. W Ameryce ta marka ma się całkiem dobrze. Nadaje nawet dwa dodatkowe kanały tematyczne - Hallmark Drama i Hallmark Movies & Mysteries. Znakiem charakterystycznym kanałów Hallmarku są bożonarodzeniowe produkcje, które pojawiają się na antenie już w październiku.

W Polsce kanał TVN Meteo zastąpił HGTV, poświęcony kupowaniu, wynajmowaniu i urządzaniu domu. W USA ma się dobrze The Weather Channel, a w Kanadzie Weather Network. Francuskojęzyczni mieszkańcy tego kraju mogą natomiast oglądać La Chaine Meteo. USA i Kanada to znacznie większe kraje z bardziej zróżnicowanymi zjawiskami pogodowymi.

Na polskim rynku nie przetrwał też kanał Podróże TV, sprzedający wycieczki i wczasy. Operatorzy kablowi i platformy cyfrowe pobierały od tej stacji opłaty za obecność w ofercie lub na liście dekoderów. To doprowadziło do poważnych problemów finansowych. W Niemczech do dzisiaj działa Sonnenklar TV. Kilka dni temu wszedł nawet do naziemnej telewizji cyfrowej i jest dostępny w całym kraju. Stacji pomaga też niekodowana emisja na Astrze 19,2E, ponieważ wielu Niemców nie płaci operatorom płatnej telewizji i ogląda wyłącznie niekodowane kanały z tej pozycji orbitalnej. W jakości SD są dostępne wszystkie komercyjne stacje i wiele tematycznych. W jakości HD nadawcy publiczni.

Dołącz do dyskusji: Na świecie są kanały z rodeo, militarne i kryminalne dla kobiet. Jakich TV nie ma w Polsce?

30 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Yeti
Bardzo ciekawy artykuł. Dodałbym jeszcze, że są satelitarne kanały o tematyce parlamentarnej (np. Grecja, Włochy). Włosi mają nawet 2 takus. U nas swego czasu TVP Parlament miał nadawać na satelitów, ale tak się nie stało.
odpowiedź
User
dan_
Wszystko zależy od wielkości rynku reklamowego w danym kraju. Jak widać ogromny rynek amerykański nie ma do czego nawet porównać.
odpowiedź
User
Albin
U nas jeszcze brakuje tylko TVPrawda i TVNadzieja 🤣
odpowiedź