KE zapowiada zamknięcie procedury wobec Polski
Unijny komisarz ds. walutowych Joaquin Almunia zapowiedział w poniedziałek zamknięcie trwającej od 2004 r. procedury nadmiernego deficytu wobec Polski.
Według opublikowanych w poniedziałek wiosennych prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej, deficyt sektora finansów publicznych w Polsce spadł poniżej określonego w kryteriach konwergencji z Maastricht maksymalnego pułapu 3 proc., który muszą spełniać kraje strefy euro i aspirujące do niej.
"Z tymi prognozami w ręku zaproponuję 11 czerwca zamknięcie procedury nadmiernego deficytu wobec Polski" - powiedział komisarz Almunia na konferencji prasowej. Tego samego dnia KE ma wydać tzw. zalecenie w sprawie oceny zaktualizowanego polskiego programu konwergencji, przesłanego w marcu.
KE podała w prognozach, że zeszłoroczny deficyt finansów publicznych wyniósł w Polsce 2 proc. KE oceniła także, że deficyt finansów publicznych w Polsce wrośnie w 2008 roku do 2,5 proc. PKB. Na rok 2009 KE prognozuje wzrost do poziomu 2,6 proc. PKB. Dane te pozwalają KE na zamknięcie procedury nadmiernego deficytu wobec Polski.
"Ale to nie jest koniec całej tej historii" - przestrzegł Almunia, wzywając polskie władze, by zrobiły wszystko, aby zrealizować średniookresowy cel, jakim jest dobra kondycja finansów publicznych i deficyt strukturalny w wysokości 1 proc. PKB. Wtedy - tłumaczył - nie ma ryzyka, że mniejszy wzrost gospodarczy albo gorsza koniunktura zagrożą powrotem do deficytu ponad dozwolone 3 proc. PKB.
Dlatego - zapowiedział komisarz - wraz z zaleceniem zakończenia procedury wobec Polski (które przyjmą kraje członkowskie UE), KE wyda rekomendację dla polskiego rządu, zalecającą prowadzenie polityki konsolidacji fiskalnej, tak by zrealizować cel średniookresowy "jak najszybciej".
Ministerstwo Finansów wielokrotnie wyrażało nadzieję, że KE zdecyduje się w 2008 roku na zamknięcie procedury nadmiernego deficytu wobec Polski. W przyjętym w marcu programie konwergencji rząd zapisał obniżenie deficytu sektora finansów publicznych do wysokości 1 proc. PKB w roku 2011.
Zdaniem KE, działając na rzecz konsolidacji fiskalnej należy przede wszystkim zdecydowanie opierać się pokusie poluzowania ograniczeń w wydatkach czy też opóźnienia koniecznych reform finansów publicznych, które mają największe szanse powodzenia, jeśli są oparte na wiarygodnej, kompleksowej strategii.
Celem procedury nadmiernego deficytu jest skłonienie, a w razie potrzeby przymuszenie danego państwa członkowskiego do zredukowania stwierdzonego deficytu powyżej 3 proc. W ostateczności procedura nadmiernego deficytu może doprowadzić do nałożenia sankcji finansowych na państwa członkowskie.
Rada UE, gdzie reprezentowane są rządy państw członkowskich, ponosi główną odpowiedzialność za zapewnienie przestrzegania dyscypliny budżetowej, działając na podstawie zaleceń Komisji Europejskiej, która bada, czy dany kraj wypełnił nałożone nań zalecenia.
Zasady traktatowe dotyczące procedury nadmiernego deficytu są sprecyzowane i wzmocnione w Pakcie Stabilności i Wzrostu z 1997 r.
Dołącz do dyskusji: KE zapowiada zamknięcie procedury wobec Polski