Sąd o działaniach KRRiT ws. koncesji dla TVN7: rażące naruszenie prawa. „Wyrok przyjmujemy z satysfakcją”
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zwlekając z wydaniem koncesji naziemnej dla TVN7 wykazała się bezczynnością mającą charakter „rażącego naruszenia prawa” - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. O zbadanie tej sprawy zwrócił się do nadawca. - Przyjmujemy informację o wyroku z satysfakcją - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Grupa TVN.
Koncesja dla TVN7 wygasała 25 lutego br., KRRiT przedłużył ją dopiero 19 lutego – na sześć dni przed upłynięciem terminu. Przedłużanie na kolejnych 10 lat praw do nadawania trwało ponad rok, w tym czasie regulator kilkukrotnie głosował tę sprawę – zawsze bezskutecznie. 19 lutego na posiedzeniu Krajowej Rady za przedłużeniem koncesji naziemnej TVN7 zagłosowali ostatecznie Witold Kołodziejski, Teresa Bochwic i Elżbieta Więcławska-Sauk i Andrzej Sabatowski, a przeciw - prof. Janusz Kawecki.
Tuz po głosowaniu mecenas Mikołaj Sowiński, pełnomocnik prawny TVN Grupy Discovery, skomentował na antenie TVN24, że przedłużenie koncesji naziemnej TVN7 to „po prosta konsekwencja obowiązującego w Polsce prawa”. - Rada wykonała po prostu swój ustawowy i konstytucyjny obowiązek, głosowała tak jak powinna głosować - podkreślił. Wyraził jednak zdziwienie, że decyzję o przedłużeniu koncesji podjęto tak późno.
Sąd: rażące naruszenie prawa
Grupa TVN złożyła w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym skargę na bezczynność regulatora w sprawie koncesji dla TVN7. We wtorek na niejawnym posiedzeniu sąd uznał, że KRRiT wykazała się bezczynnością w tej sprawie, mającą „charakter rażącego naruszenia prawa”. Krajowa Rada musi też - według wyroku - zwrócić TVN-owi koszty postępowania, w wysokości 597 zł. Wyrok jest nieprawomocny, KRRiT może się od niego odwołać.
W Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji dowiedzieliśmy się, że nie ma jeszcze stanowiska w tej sprawie, ale „można spodziewać się, że przewodniczący odwoła się” od wyroku. W tej chwili jednak Rada czeka na pisemne uzasadnienie sądowego orzeczenia. Ma on być jednym z tematów któregoś z najbliższych posiedzeń Rady.
TVN: nie było uzasadnienia dla zwłoki
Zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do TVN Grupy Discovery. - Przyjmujemy informację o wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z satysfakcją. W sprawie TVN Siedem otrzymaliśmy takie samo rozstrzygnięcie, jak w sprawie TVN24. WSA uznał skargę TVN i orzekł, że doszło do bezczynności przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN Siedem, a ponadto stwierdził, że bezczynność miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa – przekazała nam Katarzyna Issat, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w spółce.
To już kolejna decyzja WSA w sprawie koncesji dla TVN. W kwietniu bardzo podobne orzeczenie sądu zapadło w sprawie przedłużającego się wydania koncesji dla TVN24. Sąd w tym przypadku także uznał, że doszło do bezczynności organu, która miała charakter rażącego naruszenia prawa oraz zasądził od Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na rzecz strony skarżącej 597 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania. - Decyzje Sądu ws. TVN24 i TVN Siedem nie pozostawiają wątpliwości, że nie było żadnego uzasadnienia dla zwłoki w prowadzeniu obu procesów rekoncesyjnych przez przewodniczącego KRRiT – przekazuje nam Katarzyna Issat.
Dołącz do dyskusji: Sąd o działaniach KRRiT ws. koncesji dla TVN7: rażące naruszenie prawa. „Wyrok przyjmujemy z satysfakcją”
Natomiast KRRIT powinno być ukarane, za przyznanie koncesji dla niebezpiecznej dla Polski i Polaków stacji TVN24 i TVN. To proruska, proniemiecka zakłamana gadzinówka, uniejętnie i niebezpiecznie manipulująca ludźmi. Agentura obcych mocarstw Polce. Takie rzeczy powinny być karane maksymalnymi karami.